Je Bitcoin volatilní? Co je to vlastně volatilita. A dá se jí bránit?

Co je to volatilita?

Volatilita je kolísavost ceny v čase vyjádřená v procentech. Často je spojena přímo úměrně s rizikovostí. Čím vyšší volatilita, tím vyšší rizikovost, alespoň tak praví lecjaká poučka. Zde by mohl laik přestat číst, ale věřím, že jste na těchto stránkách, abyste se přece jen dozvěděli více.

Proč k ní dochází?

Pohyb ceny samozřejmě ovlivňuje mnoho faktorů. Je to střet nabídky a poptávky. Mezi hlavní faktory patří emoce, chamtivost a strach, dále očekávání trhu do budoucna, likvidita, spekulace velkých hráčů, novinky či technologický pokrok, regulace atd.

Minulost vs budoucnost

Nejjednodušší je se na vlastní oči přesvědčit na grafu BTC/USD a uvidíte, že to fakt lítá nahoru a dolů. Budete muset dlouho hledat, abyste našli něco s vyšší volatilitou. To platilo hlavně v prvních letech Bitcoinu, kdy pohyby o desítky procent nebyly výjimečné. Budoucnost nikdo nezná. Vše jsou to jen odhady, predikce a spekulace. Část ekonomů se přiklání k názoru, že s rostoucí adopcí bude volatilita bitcoinu klesat.

Osobní nemainstreamový pohled na volatilitu

Tady už stručný být nemohu. Osobně se dívám na volatilitu BTC jinýma očima nyní než před lety. Co stálo za příčinou změny pohledu? Emoce a mnoho a mnoho hodin strávených nad bitcoinovou tématikou. Pokud měříme volatilitu, tak je vždy nutné si stanovit protistranu a zde já vidím problém. Mohu doopravdy měřit hodnotu BTC s jasně danými a neměnnými vlastnostmi (fixní konečný počet cca 21 mil. bitcoinů) vůči dolaru? Počet USD v oběhu nikdo přesně nezná a už vůbec ne počet dolarů v oběhu za X let.

Za mě je takové srovnání bitcoinu s „tekutým pískem“ neboli inflačními fiat penězi velmi těžké a zavádějící. To už mi přijde přesnější poměřovat bitcoin vůči zlatu či S&P500, ale i zde bych měl výhrady. Není to náhodou tak, že počet mincí bitcoinu je dopředu jasně definován a je tím pádem nevolatilní? Jediné, z mého skromného pohledu, co je volatilní, je počet fiat měny v oběhu a hlavně emoce lidí vůči bitcoinu. Bitcoin je přece pořád stejný dnes, jako byl v době vzniku. Kostka má šest stran, a když s ní házím, pokaždé padne jiná strana. To však neznamená, že samotná kostka je volatilní. Volatilní je pohyb ruky, která kostkou hází, což způsobuje různé výsledky hodu.

Řekněme si, co je v sázce. Bitcoin byl navržen, aby se mohl stát svobodnými světovými penězi. Světová peněžní zásoba je těžko představitelné číslo. I malá změna v očekávání (změna pravděpodobnosti), že Bitcoin uspěje, má velký vliv na cenu BTC vyjádřenou ve fiat měně. S čím tedy BTC poměřovat? Osobně nic takového nevidím. V čem poměřujete metr nebo kilogram? Ano, chápete dobře, narážím na to, že bitcoin je tak unikátní, že ostatní věci mohou být v budoucnu poměřovány v bitcoinu. Mnozí se zde usmějí, ale uvidíme. Do budoucnosti nikdo nevidí.

Jak se volatilitě bránit?

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Pomocí strategie DCA a tím se odprostit od emocí. Sledovat dlouhodobé trendy. Počítat s volatilitou, protože je naprosto přirozená jako naše emoce. Tahle kapitola si zaslouží více rozvést v samostatném článku.

Mám pravdu?

Ve financích jako skoro ve všem platí: nedůvěřuj a prověřuj. Ten, kdo si danou věc nastuduje z více zdrojů, bude méně náchylný k nepromyšleným krokům, které nevedou k jeho cíli.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu