Služba OTC v minulém roce celosvětově zprostředkovala nákupy kryptoměn o objemu přes 700 miliard dolarů a tento trend si udržuje i letos. Jedná se o zprostředkování obchodů „over the counter“, tedy napřímo mimo burzu. Tato služba nabízí významným investičním hráčům diskrétnost, profesionalitu a cenově nejvýhodnější možnosti nákupu. Na poptávku po takové službě od tuzemských investorů reaguje česká burza Coinmate, která spouští novou OTC službu. Ta bude sloužit institucím, společnostem a dalším investorům, kteří mají zájem o velké nákupy s minimální částkou 2,5 milionu korun. Ač je tato služba u světových burz dostupná již delší dobu, Coinmate je prvním subjektem s českou podporou, kdo takové obchody umožňuje provádět v korunách. I tuzemské instituce, firmy či investoři s větším obnosem financí tak dostávají možnost své prostředky snadno investovat do kryptoměn.

„Navázali jsme na svůj dosavadní prozákaznický přístup a spouštíme OTC platformu, která se díky možnosti investovat v korunách stává pro Čechy pohodlnou možností v případě velkých nákupů. Obchodování over-the-counter je vhodné přesně pro instituce, které vyžadují individuální přístup při milionových transakcích. Uskutečnění takových nákupů by pro ně na standardním trhu bylo příliš nákladné. Ač je v zahraničí tato služba již zavedeným standardem, v korunách s kompletní podporou v našem jazyce to dosud nikdo oficiálně neumožňoval,“ říká zakladatel a CEO Coinmate Roman Valihrach.

I když kvůli soukromé povaze neexistují žádné oficiální údaje mimoburzovního trhu, výzkum společnosti Capco naznačuje objem obchodů přes OTC. Dle nich obchodování přes OTC zaznamenává dvakrát až třikrát větší objemy transakcí, než jaké se dějí v menších částkách na standardním trhu. Obchodování přes službu OTC je pro instituce atraktivní, což ukazuje, že berou kryptoměny vážně a naznačují tak důvěru v příznivou budoucnost kryptoměnového trhu.

OTC desk pro movité investory

Coinmate Over-the-counter obchodování je služba vhodná pro movité investory, instituce a společnosti, které vyžadují osobní přístup při realizaci velkých nákupů. Obchodování větších částek na standardních trzích by totiž pro ně bylo příliš drahé. Požadavek na nákup či prodej kryptoměny klienti komunikují přímo internímu OTC týmu obchodníků, který pro ně najde nejvýhodnější protistranu. Před oficiálním spuštěním OTC služby pro veřejnost zprostředkovala společnost Coinmate tímto způsobem transakce v objemu stovek milionů korun. 

Odhaduje se, že až dvě třetiny kryptoobchodů jdou přes OTC, protože jinak jsou standardní transakce přes veřejný trh příliš drahé. Trhy jsou volatilní a během transakce o velkém objemu dojde v jejím průběhu ke zvýšení tržní ceny, což je vysoce nevýhodné pro nakupující. V případě obchodování přes službu OTC dostane zákazník zafixovanou cenu nabídky, tudíž nehrozí kolísání ceny během transakce,“ doplňuje chief risk officer Coinmate František Vinopal.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu