Lekce 1: Co je to Bitcoin a jak to funguje
Bitcoin (zkratka BTC) je první a nejznámější kryptoměna a stejnojmenná síť, která funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk nebo skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Zhruba od roku 2021 razí bitcoineři čím dál hlasitěji heslo, že Bitcoin není krypto. Chtějí se tím distancovat od „kryptoměn“, které často řeší neexistující problémy, případně jsou rovnou podvodem. S Bitcoinem není spjat žádný skandál ani krach, narozdíl od některých „kryptoměn“.
Bitcoin neexistuje v žádné fyzické podobě, to znamená, že neexistují ani mince ani bankovky. Veškeré mince jsou pouze virtuální, v podstatě jde jen o změť jedniček a nul. O fungování měny se stará decentralizovaná síť na sobě nezávislých počítačů. Neexistuje žádný centrální bod, který by šel vypnout a Bitcoin tak zničit. Neexistuje ani žádný člověk, který by měl hlavní slovo a mohl Bitcoin ovládat. Síť funguje na principu konsenzu – musí se dohodnout většina.
Konečné množství bitcoinů je předem známo a do oběhu se uvolňují postupně. Bitcoinů bude existovat 21 miliónů a ani o jeden více. Všechny bitcoiny budou vytěženy v roce 2140. Drtivá většina však už okolo roku 2030.
Platit lze i zlomky bitcoinů, v současnosti je dělitelný na 8 desetinných míst a toto je možné v budoucnosti navýšit. Nejmenší jednotkou je dnes jeden Satoshi (na počest zakladatele), což je 0,00000001 bitcoinu.
Rozdíl proti FIAT měnám
Podívejte se na klíčové rozdíly Bitcoinu proti klasickým FIAT měnám (koruny, dolary, eura…).
Bitcoin | FIAT měny | |
---|---|---|
Omezené množství | Ano, nikdy nebude existovat více jak 21 milionů bitcoinů | Ne, státy si peníze mohou tisknout a také je tisknou jak je napadne. |
Lze peníze zabavit? | V podstatě ne | Ano, bez problémů |
Anonymita | Částečně, příjemce i odesilatele bitcoinů lze s určitým úsilím dohledat. | V případě bankovních převodů ne. V případě platby v hotovosti ano. |
Odolné proti falšování | Ano, Bitcoin nelze zfalšovat. | Ne |
Centralizace | Ne, neexistuje žádná centrální správa, osoba ani místo, kde by šlo Bitcin vypnout | Ano, státní měny ovládají státy prostřednictvím centrálních bank |
Klíčová součást – Blockchain
V souvislosti s Bitcoinem a dalšími kryptoměnami pravděpodobně narazíte na slovo blockchain. Co to je a proč je pro Bitcoin klíčový?
Blockchain je speciální distribuovaná a decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě (zdroj: Wikipedia).
A teď laicky: Bitcoin používá blockchain jako obrovskou účetní knihu, kde je navždy zapsána jakákoliv transakce v síti. Když vám někdo pošle bitcoin, navěky už bude v této databázi zapsané, že se tak stalo a že bitcoin je teď váš. A co je na tom nejlepší – nikdo nikdy už nedokáže tento záznam změnit a tvrdit, že bitcoin poslal někomu jinému nebo neposlal vůbec. Jak je to možné?
Blockchain Bitcoinu existuje v nekonečně kopiích po celém světě, stáhnout si ho koneckonců můžete i vy. Veškeré transakce s bitcoiny musí ověřit několik na sobě nezávislých uzlů, není možné, aby si jeden uzel do blockchainu zapsal transakci po svém. Uzly se navzájem kontrolují a jakoukoliv anomálii by okamžitě odhalily a odmítly.
Představte si blockchain jako vlak, do kterého se připojuje nekonečné množství vagónů. Vagón = blok, do kterého se volně sypou všechny transakce, které se po celém světě s bitcoiny dělají. Jakmile je vagón plný, těžaři hádají číslo, které celý vagón prezentuje, jakmile ho někdo najde a většina se shodne na tom, že je to správně, vagón se tímto číslem zaplombuje, transakce v něm se potvrdí (proběhnou) a začne se plnit další vagón. Fígl je v tom, že jakmile by se někdo pokusil změnit jeden jediný znak v již zapečetěném vagónu, okamžitě se změní ona pečeť a celý vlak se rozpojí a havaruje. Proto je nemožné změnit cokoliv v již proběhlých transakcích.
Těžaři
V předchozím odstavci jsem zmínil těžaře a asi se ptáte, kdo to je.
Bitcoin je navržen tak, že mince se uvolňují do oběhu postupně a těžaři zajišťují to, že nové mince vznikají. Počítají ony matematické operace, kterými se zamyká „vagón“. Jakmile je vagón spočten a uzamčen, dostává těžař, který udělal správný výpočet jako první, odměnu 6,25 bitcoinu. Tato odměna se po potvrzení každých 210 000 bloků (vagónů) půlí a tím se přísun nových bitcoinů do systému zpomaluje. Protože se jeden nový blok potvrzuje zhruba každých deset minut, dochází k půlení jednou za 4 roky. Letos (2024) tak klesne odměna za vytěžený blok na 3,125 bitcoinu.
Možná vás teď napadá otázka, co se stane, až odměna klesne tolik, že už se těžení nevyplatí. Dobrá otázka, čtěte dále.
Kromě odměny za vytěžení bloku dostávají těžaři i odměnu za zpracované transakce – bitcoiny nelze poslat zadarmo, vždy musíte zaplatit nějaký drobný poplatek za provedení platby. Těžaři tak budou mít vždy motivaci síť provozovat. Kromě toho je tu i vliv kurzu BTC – například na začátku roku 2021 znamenala odměna 6,25 BTC asi 187 000 dolarů. V listopadu 2021 to bylo okolo 406 000 dolarů. Předpokládá se, že cena Bitcoinu poroste a i polovina odměny bude pro těžaře dostatečně atraktivní právě díky rostoucí ceně Bitcoinu.
Pokud si teď říkáte, že jdete také těžit bitcoiny, tak na to zase zapomeňte, mělo vás to napadnout před patnácti lety, dnes je už pozdě. Na úplném začátku Bitcoinu mohl být těžařem kdokoliv, kdo měl počítač a připojení k internetu. Dnes už je nemožné těžit bitcoiny na běžných počítačích a používají se k tomu speciální jednoúčelové počítače, tzv. ASIC minery. Ty se navíc sdružují do tzv. poolů, těží společně a o odměnu se pak dělí. Zajímavostí je, že první a největší pool na světě pochází z Česka a za dobu své existence vytěžil už přes 1 milion BTC.
Uživatelé
Jako běžný uživatel nemusíte nic těžit a dokonce nemusíte ani chápat všechny technické detaily fungování Bitcoinu. Můžete si ho koupit a platit s ním a nebo si ho nechat jako investici. Většina lidí si bitcoiny pořizuje spíše jako to druhé zejména proto, že kurz Bitcoinu se dlouhodobě neustále zvyšuje.
Zítra se podíváme na to, jakými způsoby si můžete bitcoiny nakoupit.
TIP: Nestačí vám obecné informace? Nabízím individuální konzultace pro začátečníky i pokročilé.
Tento text je součástí kurzu Bitcoin pro začátečníky