Speciální decentralizovaná databáze nejčastěji využívána v oboru kryptoměn. Hlavní výhodou je nemožnost neoprávněného zásahu zasáhnout. Nejznámější využití je asi v kryptoměně Bitcoin.
Systém pravidelného investování nejen do kryptoměn. Princip spočívá v tom, že nakupujete pravidelně bez ohledu na kurz. Ten se v čase neustále průměruje a tak dosahujete lepších výsledků než při pokusu chytat ručně levné nákupy.
Kryptoměna založená na blockchainu. Zároveň jde decentralizovaný virtuální stroj pro běh tzv. „smart contracts”.
FIAT měny
Jsou to zjednodušeně řečeno všechny státní měny. Český termín je měna s nuceným oběhem, za tu se označují všechny peníze vytvořené z mocí úřední, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Je to tedy například Dolar, Euro, ale i Koruna.
Digitální měna, která se na rozdíl od bitcoinů netěží. Existuje jí konečné množství hned od začátku. Jejím cílem je stát se standardem pro obchodování mezi bankami.
Inteligentní smlouva nebo chytrý kontrakt. Nejedná se o skutečnou smlouvu, ale počítačový protokol, jehož cílem je usnadnit, ověřit nebo vynutit jednání nebo výkonnost smlouvy.
Zjednodušeně řečeno je to obdoba spořicího účtu v bance. Uložíte do nějaké služby své kryptoměny a ta vám vyplácí úroky zpravidla výrazně vyšší, než dostanete v bance za uložení FIAT peněz.
Těžaři zajišťují chod a bezpečnost bitcoinové sítě. Zhruba každých 10 minut je vytěžen nový blok transakcí a těžaři inkasují odměnu v podobě nových mincí bitcoinu. Odměna se jednou za 4 roky půlí (viz halving).