Slovníček pojmů

Altcoin
Souhrnné označení pro všechny kryptoměny, které jsou alternativou k nejpopulárnějšímu Bitcoinu.
ASIC miner
Specializovaný hardware pro těžení bitcoinů. Dříve šlo těžit bitcoiny na běžných počítačích, ale dnes to již neplatí.
Bitcoin (BTC)
První a nejznámnější kryptoměna. Má největší kapitalizaci i nejvyšší kurz k běžným měnám.
Bitcoin cash
Kryptoměna, která se v srpnu 2017 odtrhla od původního Bitcoinu. Jejím cílem je řešit některé problémy, které Bitcoin má (velikost bloku a pod.)
Blockchain
Speciální decentralizovaná databáze nejčastěji využívána v oboru kryptoměn. Hlavní výhodou je nemožnost neoprávněného zásahu zasáhnout. Nejznámější využití je asi v kryptoměně Bitcoin.
DigitalCash (DASH)
Původní název Darkcoin. Jde o open source peer-to-peer kryptoměnu, která nabízí okamžité transakce a transakce zaručující soukromí.
Etherum (ETH)
Kryptoměna založená na blockchainu. Zároveň jde decentralizovaný virtuální stroj pro běh tzv. „smart contracts”.
FIAT měny
Jsou to zjednodušeně řečeno všechny státní měny. Český termín je měna s nuceným oběhem, za tu se označují všechny peníze vytvořené z mocí úřední, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Je to tedy například Dolar, Euro, ale i Koruna.
HODL
Překlep ze slova HOLD (držet), který zlidověl a ve světe kryptoměn se používá právě místo HOLD.
Litecoin (LTC)
Alternativní kryptoměna vycházející z Bitcoinu. Často je nazývána digitálním stříbrem, kde za zlato je považován Bitcoin.
OneCoin
Podvod na principu Ponziho schématu. Rozhodně se nejedná o alternativu k největším kryptoměnám a investice do něj je hloupost.
Ripple (XRP)
Digitální měna, která se na rozdíl od bitcoinů netěží. Existuje jí konečné množství hned od začátku. Jejím cílem je stát se standardem pro obchodování mezi bankami.
Smart contract
Inteligentní smlouva nebo chytrý kontrakt. Nejedná se o skutečnou smlouvu, ale počítačový protokol, jehož cílem je usnadnit, ověřit nebo vynutit jednání nebo výkonnost smlouvy.
Crypto.com cashback