Obsah článku
Další článek z rubriky Nad dopisy čtenářů. Tentokrát na téma, zda pro každou platbu generovat novou adresu a nebo používat stále stejnou.
Používat jednu nebo více adres?
Přišel mi před časem tento dotaz:
prosím Vás o radu. Při posílání Bitcoinu z Coinbase do Trezoru, mi Trezor pokaždé generuje novou adresu. Po provedení 5-ti nákupů Bitcoinu, mám tento tedy na jednom účtu, ale na 5-ti adresách v Trezoru. Je to tak správně? Nemám používat stále dokola jednu adresu, třeba tu první? Nějak tomu nerozumím.
TIP: přečtěte si Trezor One – recenze a návod
Odpověď
Ničemu to nevadí, ale můžete používat i stále tu samou. Žádná varianta není podle mě lepší nebo správnější, je to čistě na vás, co vám vyhovuje. Posílat to pokaždé na jinou je vhodné tehdy, když nechcete mezi těmi platbami mít nikdy v budoucnu žádnou vazbu a nechcete, aby bylo dohledatelné, že ty platby patří k sobě. Nicméně pokud jsou to všechno BTC z burzy, dohledatelné to je. Kdybyste chtěl mít „anonymní“ BTC, které koupíte třeba od někoho „na ulici“, je vhodné si je poslat na jinou adresu, protože posláním na tu společnou je spojíte s vámi.
Je Bitcoin anonymní?
Není. Resp. je anonymní do té chvíle, než se potká s reálným světem. Zásadní výhodou nebo i nevýhodou blockchainu je to, že už navěky se může kdokoliv podívat na jakoukoliv transakci. Pokud jste laik, pravděpodobně z blockchainu nic moc nevyčtete, ale jsou specialisté pátrači v blockchainu, kteří dokáží najít to, co laik ne. Navíc to, že k transakci nejste přiřazen dnes, neznamená, že se k ní nepřiřadíte v budoucnu.
Jak (ne)udržet bitcoiny anonymní
Přestavte si, že máte nějaké ne úplně legální příjmy a necháte si je posílat v bitcoinech na adresu XY. Pak si koupíte nějaké BTC na burze a necháte si je poslat na stejnou adresu XY. Tímto jste ty nelegální příjmy spojili se svým jménem, protože burza ho má a pokud ji o to například policie požádá, vydá jí ho.
Peníze, které stačí zvednout ze země
Vyzvedněte si 2 000 Kč od mBank a kupte si za ně třeba bitcoiny. Stačí si v mBank založit účet a zaplatit mobilem. Žádná losovačka, jistota! To mě zajímáNebo jiný příklad: mám kartu Wirex a ta mi dává cashback z každé platby v BTC, jakmile si tento cashback pošlu do své peněženky a použiji nějakou adresu, kam mi chodí i jiné bitcoiny, spojí se tyto bitociny s mým jménem, protože Wirex ho pochopitelně zná.
A do třetice: může mít všechny BTC legálně, ale nechcete, aby kdokoliv věděl, že je máte. Pokud se mi zadaří na burze nebo se rozhodnu prodat dům a uložit peníze v BTC, může být rozumné tu částku rozházet třeba na 50 adres po 0,5 BTC a ne je mít na jedné. Jedna adresa s mnoha bitcoiny může přitahovat nechtěnou pozornost.
Bitcoin a financování zločinu
Dnešní článek o adresách a anonymitě bych zakončil úvahou na téma Bitcoin a zločinci, kterou jsem někde četl nebo slyšel. Možná to někde říkal Dominik Stroukal:
Pokud vám někdo tvrdí, že Bitcoin zneužívají zločinci, tak se zkuste zamyslet. Použít bitcoiny pro financování zločinu je ta největší pitomost, co vás může napadnout. Kdo při smyslech by chtěl financovat zločin přes něco, kde je každá transakce navěky zapsaná a veřejně dostupná komukoliv? To, že si dáte bacha dneska, neznamená, že za deset let neuděláte chybu a se zločinnou transakcí vás někdo nespojí.
Pro každou transakci generuji novou adresu. Byť to je třeba jen pár satoshi. Jedinou výjimkou jsou dva nebo tři faucety, kde se mi to nechce pokaždé měnit v nastavení.
Pro lepší přehlednost mám pro každou příležitost jinou peneženku. Koupeno 2019, koupeno 2020, faucety 2019, 2020, obchodování 2019, 2020 atd…
Také jsem toto téma hledal, mě zajímalo zda jde udělat odchozí platba skrz více adres. Já to zatím nezkoušel, ale takto jsem to pochopil: BTC si můžeš nechat posílat na různé adresy generované z jedné peněženky. Peněženka tak zná všechny adresy na které BTC přijala a zobrazuje součet BTC na všech těchto adresách. Když pak chceš udělat odchozí transakci, která má vyšší sumu než zůstatek na jedné adrese, tak peněženka sama posbírá BTC z několika adres a vystaví jednu transakci, kde na vstupu uvede „více vstupů“, což bude více adres. Z nich se pak BTC jednou transakcí převedou na cílovou adresu. Poplatky za transakci s více vstupy jsou prý vyšší, ale prý zanedbatelně. Já se obával, že pak bude muset vzniknout X samostatných transakcí, pro každou adresu jedna a tím by samozřejmě násobně naskočily poplatky. Naštěstí tomu tak není a řeší to „více adres na vstupu“ jedné transakce.
Dá se v Trezoru zjistit na jaké adrese kolik mám BTC? Mám totiž po různých adresách v trezoru rozházeno spoustu satoshi a tak bych chtěl nějaký přehled. Jde to?
Děkuji.
Nevím, jestli dobře chápu dotaz, ale Trezor podle mě ukazuje součet, nikoliv jednotlivé adresy
UPDATE: Trezor už umí při platbě ukazovat všechny adresy se zůstatkem a umožňuje i vybrat si, ze kterých adres platba proběhne.
Prosím dá se do Trezoru one poslat jen satoshi na adresu Lighting network a případně jak jí vygeneruji v trezoru. Díky za info
Nedá. Ale pokud máte na LN více peněz a chcete je uklidit do Trezoru, lze je obvykle přímo z LN peněženky odeslat na standardní adresu na blockchainu, tj. na tu z Trezoru.
Muze mi nekdo poradit, poslal sem si 2x na zkousku 50 euro jestli si na svoji asi cca rok starou adresu muzu poslat btc, dorazil, ale ne ke mě, jak je to mozny? pak jsem si vytvoril novou a do ty uz mi to prislo, dik za odpoved
Eura nemůžete poslat na žádnou adresu. Co jste kam posílal doopravdy?
Zdravím, chtěl bych se ujistit, že v článku jde opravdu o adresy? Nemá na mysli účty? Dám příklad: když bych si koupil anonymně například 4x po sobě BTC za 20K, a pokaždé bych na trezoru pro přijetí generoval nové adresy, tak přece v trezoru se mi pak objeví ale celková suma BTC, tj ekvivalent BTC za 80K. V historii samozřejmě vidím že mi to přišlo na 4 různé adresy, ale jak to lze oddělit? Když odešlu částku BTC v hodnotě 20K tak mi to automaticky odešle třeba z té první adresy? Volbu odeslání z nějaké příchozí adresy jsem si nikde nevšiml…. Popřípadě jakou roli hraje více peněženek(účtu) v trezoru? Díky
Ano, jde skutečně o adresy. Pokud koupíš 4x po 20 KKč na různé adresy, tak nikdo neví, že ty adresy nějak patří k sobě. Pokud při placení uděláš chybu, třeba posíláš na burzu, kde je KYC, tak ta adresa rázem přestane být anonymní. Pokud by bylo všech 80 KKč na jedné adrese, je to rázem neanonymní vše. Pokud je to na 4 adresách, infikuje se jen ta jedna. A ano, ovládat platby jde, viz článek o coin control.