Další článek z rubriky Nad dopisy čtenářů. Tentokrát na téma, zda pro každou platbu generovat novou adresu a nebo používat stále stejnou.

Používat jednu nebo více adres?

Přišel mi před časem tento dotaz:

prosím Vás o radu. Při posílání Bitcoinu z Coinbase do Trezoru, mi Trezor pokaždé generuje novou adresu. Po provedení 5-ti nákupů Bitcoinu, mám tento tedy na jednom účtu, ale na 5-ti adresách v Trezoru. Je to tak správně? Nemám používat stále dokola jednu adresu, třeba tu první? Nějak tomu nerozumím.

TIP: přečtěte si Trezor Safe 3 – recenze a návod

Jak fungují adresy v Trezoru – odpověď

Ničemu to nevadí, ale můžete používat i stále tu samou. Žádná varianta není podle mě lepší nebo správnější, je to čistě na vás, co vám vyhovuje. Posílat to pokaždé na jinou je vhodné tehdy, když nechcete mezi těmi platbami mít nikdy v budoucnu žádnou vazbu a nechcete, aby bylo dohledatelné, že ty platby patří k sobě. Nicméně pokud jsou to všechno BTC z burzy, dohledatelné to je. Kdybyste chtěl mít „anonymní“ BTC, které koupíte třeba od někoho „na ulici“, je vhodné si je poslat na jinou adresu, protože posláním na tu společnou je spojíte s vámi.

Pozor také na to, abyste neměli spousty adres s malým zůstatkem (UTXO). V budoucnu by se mohlo stát, že poslání transakce z těchto adres bude tak drahé, že to nebude dávat smysl. Poplatky u on-chain transakcí se totiž počítají podle velikosti transakce v bytech, takže pokud platíte jednu větší částku ze spousty malých adres, je to dražší, než když to jde z jedné adresy. Neexistuje asi obecné doporučení na velikost UTXO, ale jeden milion satoshi by měl být pro nejbližší budoucnost v pohodě.

Je Bitcoin anonymní?

Není. Resp. je anonymní do té chvíle, než se potká s reálným světem. Zásadní výhodou nebo i nevýhodou blockchainu je to, že už navěky se může kdokoliv podívat na jakoukoliv transakci. Pokud jste laik, pravděpodobně z blockchainu nic moc nevyčtete, ale jsou specialisté pátrači v blockchainu, kteří dokáží najít to, co laik ne. Navíc to, že k transakci nejste přiřazen dnes, neznamená, že se k ní nepřiřadíte v budoucnu.

Jak (ne)udržet bitcoiny anonymní

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Přestavte si, že máte nějaké ne úplně legální příjmy a necháte si je posílat v bitcoinech na adresu XY. Pak si koupíte nějaké BTC na burze a necháte si je poslat na stejnou adresu XY. Tímto jste ty nelegální příjmy spojili se svým jménem, protože burza ho má a pokud ji o to například policie požádá, vydá jí ho.

Nebo jiný příklad: máte nějakou krypto kartu a ta vám dává cashback z každé platby v BTC, jakmile si tento cashback pošlete do své peněženky a použijete adresu, kam chodí i jiné bitcoiny, spojí se tyto bitociny s vaším jménem, protože vydavatel karty ho pochopitelně zná.

A do třetice: může mít všechny BTC legálně, ale nechcete, aby kdokoliv věděl, že je máte. Pokud se vám zadaří na burze nebo se rozhodnete prodat dům a uložit peníze v BTC, může být rozumné tu částku rozházet třeba na 10 adres po 0,5 BTC a ne je mít na jedné. Jedna adresa s mnoha bitcoiny může přitahovat nechtěnou pozornost.

Bitcoin a financování zločinu

Dnešní článek o adresách a anonymitě bych zakončil úvahou na téma Bitcoin a zločinci:

Pokud vám někdo tvrdí, že Bitcoin zneužívají zločinci, tak se zkuste zamyslet. Použít bitcoiny pro financování zločinu je ta největší pitomost, co vás může napadnout. Kdo při smyslech by chtěl financovat zločin přes něco, kde je každá transakce navěky zapsaná a veřejně dostupná komukoliv? To, že si dáte bacha dneska, neznamená, že za deset let neuděláte chybu a se zločinnou transakcí vás někdo nespojí.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu