Další článek z rubriky Nad dopisy čtenářů. Tentokrát na téma, zda pro každou platbu generovat novou adresu a nebo používat stále stejnou.

Používat jednu nebo více adres?

Přišel mi před časem tento dotaz:

prosím Vás o radu. Při posílání Bitcoinu z Coinbase do Trezoru, mi Trezor pokaždé generuje novou adresu. Po provedení 5-ti nákupů Bitcoinu, mám tento tedy na jednom účtu, ale na 5-ti adresách v Trezoru. Je to tak správně? Nemám používat stále dokola jednu adresu, třeba tu první? Nějak tomu nerozumím.

TIP: přečtěte si Trezor One – recenze a návod

Odpověď

Ničemu to nevadí, ale můžete používat i stále tu samou. Žádná varianta není podle mě lepší nebo správnější, je to čistě na vás, co vám vyhovuje. Posílat to pokaždé na jinou je vhodné tehdy, když nechcete mezi těmi platbami mít nikdy v budoucnu žádnou vazbu a nechcete, aby bylo dohledatelné, že ty platby patří k sobě. Nicméně pokud jsou to všechno BTC z burzy, dohledatelné to je. Kdybyste chtěl mít „anonymní“ BTC, které koupíte třeba od někoho „na ulici“, je vhodné si je poslat na jinou adresu, protože posláním na tu společnou je spojíte s vámi.

Je Bitcoin anonymní?

Není. Resp. je anonymní do té chvíle, než se potká s reálným světem. Zásadní výhodou nebo i nevýhodou blockchainu je to, že už navěky se může kdokoliv podívat na jakoukoliv transakci. Pokud jste laik, pravděpodobně z blockchainu nic moc nevyčtete, ale jsou specialisté pátrači v blockchainu, kteří dokáží najít to, co laik ne. Navíc to, že k transakci nejste přiřazen dnes, neznamená, že se k ní nepřiřadíte v budoucnu.

Jak (ne)udržet bitcoiny anonymní

Přestavte si, že máte nějaké ne úplně legální příjmy a necháte si je posílat v bitcoinech na adresu XY. Pak si koupíte nějaké BTC na burze a necháte si je poslat na stejnou adresu XY. Tímto jste ty nelegální příjmy spojili se svým jménem, protože burza ho má a pokud ji o to například policie požádá, vydá jí ho.

Peníze, které stačí zvednout ze země

Vyzvedněte si 2 000 Kč od mBank a kupte si za ně třeba bitcoiny. Stačí si v mBank založit účet a zaplatit mobilem. Žádná losovačka, jistota! To mě zajímá

Nebo jiný příklad: mám kartu Wirex a ta mi dává cashback z každé platby v BTC, jakmile si tento cashback pošlu do své peněženky a použiji nějakou adresu, kam mi chodí i jiné bitcoiny, spojí se tyto bitociny s mým jménem, protože Wirex ho pochopitelně zná.

A do třetice: může mít všechny BTC legálně, ale nechcete, aby kdokoliv věděl, že je máte. Pokud se mi zadaří na burze nebo se rozhodnu prodat dům a uložit peníze v BTC, může být rozumné tu částku rozházet třeba na 50 adres po 0,5 BTC a ne je mít na jedné. Jedna adresa s mnoha bitcoiny může přitahovat nechtěnou pozornost.

Bitcoin a financování zločinu

Dnešní článek o adresách a anonymitě bych zakončil úvahou na téma Bitcoin a zločinci, kterou jsem někde četl nebo slyšel. Možná to někde říkal Dominik Stroukal:

Pokud vám někdo tvrdí, že Bitcoin zneužívají zločinci, tak se zkuste zamyslet. Použít bitcoiny pro financování zločinu je ta největší pitomost, co vás může napadnout. Kdo při smyslech by chtěl financovat zločin přes něco, kde je každá transakce navěky zapsaná a veřejně dostupná komukoliv? To, že si dáte bacha dneska, neznamená, že za deset let neuděláte chybu a se zločinnou transakcí vás někdo nespojí.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu