Den, o kterém se mnozí domnívali, že nikdy nenastane, je tu. A pokud se nic nestane, dojde letos v září k události, která ať už dopadne jakkoliv, pořádně promění druhou největší kryptoměnu.

Ethereum merge

Co se stane a kdy

Událost je vázána stejně jako halving bitcoinu na číslo bloku a ne na datum, proto zatím neznáme přesný den. Ale Ethereum by mělo přejít mezi 15. a 16. zářím 2022 na Proof of Stake, namísto dosavadního Proof of Work. Zjednodušeně řečeno už nebude třeba vykonávat práci, tj. pálit elektřinu při těžbě ETH. Práci těžařů nahradí držitelé, kteří zamknou své ETH do validátorů a ti budou ověřovat transakce a „těžit“ ETH.

Co merge přinese

  • razantní snížení přísunu nových ETH do systému
  • potěší to ekology, protože ETH se stane zelenější a nikdo ho nebude moci obviňovat z velké energetické náročnosti jako Bitcoin (pomiňme fakt, že podle mnohých je Proof of Work daleko bezpečnější)
  • pravděpodobně se bude více ETH pálit, než bude vznikat. Nyní se těží asi 13 000 ETH denně a po mergi to bude jen 1 500 ETH. Při běžném provozu se ale denně spálí asi 1 600 ETH.
  • pravděpodobně dojde k hardforku, takže pokud držíte ETH, dostanete po margi nové mince Ethereum Prof of Stake (ale jejich cena bude spíš zanedbatelná)
  • cena ETH půjde pravděpodobně dlouhodobě nahoru, protože mince budou ubývat. Hned po margi ale kurz spíše spadne podle známého Buy the rumor, sell the news (kupujte, když se o tom mluví, prodejte, když se to stane)
  • skoro jistě dojde po margi k obrovskému chaosu a nejlepší bude s jakýmikoliv akcemi na ETH počkat, až se situace uklidní

Pokud chcete vědět více o tom, co se stane a co to bude znamenat, doporučuji tohle 13 minut dlouhé video, kde se vše podstatné dozvíte. Je ve slovenštině, takže dostupné pro úplně každého:

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu