Přibližně 2. srpna 2023 dojde k tzv. halvingu Litecoinu. Co to znamená?

Co je to halving

Litecoin stejně jako Bitcoin má předem dáno, kolik mincí bude existovat. Zajišťuje to pravidelné snižování počtu nových mincí v jednom vytěženém bloku. Litecoin čeká toto půlení přibližně 2. srpna letošního roku, kdy dojde ke snížení odměny pro těžaře ze současných 12,5 LTC na 6,25 LTC. Pokud se ptáte, proč je toto datum jen přibližné, tak proto, že půlení není vázáno na datum, ale na každé vytěžení 840 000 bloků a kdy přesně se vytěží, nejde říct předem. Dnes je průměrná doba objevení nového bloku asi 2,5 minuty, takže denně se generuje asi 576 bloků.

Co se po halvingu stane

Jisté je jen to, že odměna těžařů klesne na polovinu. Co udělá halving s kurzem LTC se dá těžko odhadovat. V historii má Litecoin za sebou jen dva halvingy a to ze srpna 2015 a 2019 . Co udělal s kurzem si můžete jednoduše najít na grafech.

Na serveru btctip.cz popisovaii v roce 2019 4 možné scénáře:

  1. Hodnota LTC poroste, než se stabilizuje na novém maximu
  2. Před halvingem se zvýší hashrate
  3. Ziskovost těžby se zvýší v souvislosti s odchodem těžařů z trhu
  4. Trvalé snížení profitability těžby

Inspirace pro Bitcoin?

Litecoin je forkem Bitcoinu, takže by jeho halving mohl naznačit to, co nás čeká příští rok – halving Bitcoinu. Ten bude pravděpodobně o dost zajímavější, protože Bitcon je hlavní a nejznámější kryptoměna.

Co myslíte vy? Půjde v srpnu LTC nahoru nebo dolů? Budete nakupovat nebo prodávat?

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu