I když si stále mnoho lidí myslí, že bitcoin je anonymní, není tomu tak. Je anonymní jen do určité míry a do okamžiku, než uděláte chybu. 

A právě to se snaží napravit Trezor implementací CoinJoinu přímo do hardwarové peněženky. 

Proč používat CoinJoin?

Samotný bitcoinový protokol zajišťuje anonymitu tím, že transakce nejsou propojeny s reálnými jmény nebo adresami. Nicméně, každá transakce je zaznamenána v blockchainu, který je veřejně dostupný a kdokoliv ho může analyzovat a zkoumat, aby zjistil, kdo za kterými adresami stojí. Jinými slovy, dokud bitcoinová adresa nějakým způsobem nefiguruje v transakci, kde je znám její majitel, je bitcoin anonymní.

Způsobů, jak odhalit v blockchainu svoji totožnost je mnoho, stačí si například na adresu poslat bitcoiny koupené na burze či směnárně, kde jste uvedli své údaje (KYC) nebo bitcoinem zaplatit za zboží či službu, kterou potřebujete doručit na svoji adresu. Neznamená to, že se vaše jméno automaticky objeví v blockchainu, ale že kdykoliv může někdo přijít za provozovatele shopu a vyžádat si informaci o tom, kdo kupoval zboží zaplacené touto transakcí.

Problém nastává zejména v situaci, kdy si například posíláte své anonymní bitcoiny koupené třeba v bitcoinmatu stále na  jednu adresu, ze které si pak koupíte na Alze mobil. Představte si, že se vám povedlo naspořit 1 anonymní bitcoin a pak si koupíte mobil za 0,05 BTC. Rázem je zbylých 0,95 BTC neanonymních, protože jde zjistit, že adresa, ze které se platil mobil, je vaše.

Pozor: vždy se bavíme o jedné adrese, nikoliv celé peněžence, občas se to zaměňuje. Pokud máte v peněžence deset adres a na každé nějaké bitcoiny, tak s vaší osobou se spojí jen ta jedna jediná adresa, ze které se platilo (případně více adres, ze kterých se ta platba složila). Proto je dobré si nějakým způsobem evidovat, která adresa byla použita k čemu a odkud pochází bitcoiny na ní. Při platbě pak můžete vybírat, kterou adresu použijete (pokud to peněženka umí). Ideálně to má řešené Trezor, kde lze použít pro každou transakci štítek s popisem a díky funkci coin control pak vybrat, ze které adresy platbu dělám.

Jak zvýšit anonymitu pomocí CoinJoin

CoinJoin je technologie, která byla vytvořena k tomu, aby se zvýšila anonymita transakcí tím, že umožní více uživatelům spojit své transakce do jedné. Konkrétně uživatelé současně odešlou své bitcoiny do jedné transakce, která poté vygeneruje několik výstupů, z nichž každý obsahuje stejnou hodnotu jako původní vstup uživatele. Pak je obtížné odlišit, který vstup byl spojen s kterým výstupem, což ztěžuje analýzu transakcí a odhalení identit jednotlivých uživatelů.

Příklad

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Představte si, že máte 1 bitcoin, který jste koupili na Coinmate, kde jste museli uvést své osobní údaje. A tento bitcoin chcete poslat někomu za službu, zboží nebo cokoliv jiného a nechcete být jakkoliv spojeni s touto transakcí. Nemusíte nutně dělat něco nelegálního, určitě najdete spousty příkladů, kde prostě nechcete, aby bylo vidět, že jste něco platili konkrétně vy. Pokud pošlete transakci přes CoinJoin, razantně zvýšíte šanci, že jste nedohledatelní.

Je to podobné, jako kdyby se několik lidí sešlo v parku a vyměnili si peníze – pokud deset lidí vhodí do jednoho klobouku každý deset padesátikorun a následně si každý zase z klobouku deset padesátikorun vytáhne, nebude možné zjistit, kdo má čí mince (pomiňme fakt, že mince si nenesou historii jako bitcoin a mixovat je nedává smysl). 

Rizika CoinJoinu

Díky transparentnosti blockchainu se CoinJoin transakce pozná:

CoinJoin transakce

  1. je důležité si uvědomit, že CoinJoin nezaručuje stoprocentní anonymitu. Významně však snižuje pravděpodobnost, že bude transakce spojena s určitým uživatelem 

  2. v historii dané mince je vidět, že pochází z CoinJoin transakce (příklad reálné transakce) a některé burzy nebo směnárny mohou mít problém s příjmem bitcoinů, ktré prošli mixérem. Nechtějí si komplikovat život a vychází ze zjednodušeného předpokladu, že pokud neděláte nic nelegálního, nepotřebujete CoinJoin, což je samozřejmě nesmysl.

  3. může se vám stát, že dostanete z mixéru „špinavé“ bitcoiny například z nějaké nelegální činnosti

Kde a jak CoinJoin použít

Nejjednodušší je použít peněženku Trezor, který má čerstvě CoinJoin přímo v Trezor Suite. Momentálně funguje s Trezorem T, ale měla by přijít i podpora do modelu One. Umí ho ale i další peněženky, například Wassabi Wallet. A právě s jejími autory Trezor na implementaci CoinJoinu spolupracoval. 

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu