U všech platidel platí, že zodpovědnost za ně máme na svých bedrech a je vždy na nás, abychom se pořádně postarali o to, že jsou naše finance v bezpečí. U kryptoměn je třeba se mít zvlášť na pozoru, protože se často jedná o vysoké částky, jež v nich máme uložené, přičemž základem je právě samotné uložení v kryptopeněženence, a to třeba v české Bitlifi, na kterou jsme dělali recenzi.

Nemá smysl chodit kolem horké kaše, když je v sázce bezpečí našich peněz, tudíž se ihned podívejme na tipy, jak se vyhnout ohrožení našich investic. Některá doporučení možná člověku přijdou směšně očividná, nicméně nikdy není na škodu si zopakovat třeba i tak banální poučku, že je třeba mít peněženku zabezpečenou opravdu silným heslem.

Online i Offline

Samotné kryptoměny nejsou technicky uloženy přímo v peněžence. Tam je jen soukromý kód. Právě soukromý kód je doslova klíčem k investicím, a přestože člověka může lákat si kód uložit do aplikace určené pro šifrování hesel, stejně doporučujeme si raději kód poznamenat mimo internet. Pokud se totiž někdo rozhodně peněženku napadnout, rozhodně pro něj nebude příliš těžké napadnout i jakoukoliv mobilní aplikaci. Samozřejmě není ideální si kód napsat na papírek a ten přilepit na monitor, nicméně věříme, že na bezpečný způsob zkušený uživatel přijde.

Když už jsme u internetu a online a offline bezpečí, nemůžeme dostatečně zdůraznit, aby nikdo nenakládal se svou peněženkou v době, kdy je přihlášen k veřejné wifi. Ta je v pořádku, pokud si člověk prohlíží nabídku pejsků v blízkém útulku, ale jakmile se kamkoliv přihlašuje, skrze veřejnou wifi v podstatě citlivá data sám nabízí.

Důvěřuj, ale prověřuj

Bezpečný pohyb na internetu nelze podceňovat, což u kryptoměn platí úplně stejně jako u kterékoliv jiné měny. Je třeba si dávat pozor, kam své prostředky člověk posílá. Příkladem může být situace, kdy člověka baví online hraní pokeru, tudíž by si opravdu měl nejprve ověřit důvěryhodnost společnosti, kde si založí účet. Samozřejmě, před zahájením hry je dobré si pročíst základní pravidla texas holdem a být s pokerem alespoň obecně obeznámen, nicméně vzhledem k popularitě online poker se může stát, že příliš horlivý hráč prostě bezpečnost trochu opomene. Důvěryhodná stránka se však dá poznat poměrně rychle, a to třeba tak, že nabádá k zodpovědnému hraní či detailně popisuje, jak platby i následné výběry provést. I v tomto případě opravdu platí přísloví, že opatrnost je matkou moudrosti.

Přirozeně je dobré si předem zjistit, zda kryptoměny vůbec společnost přijímá jako možnost platby. Kupříkladu PokerStars s tím žádný problém nemá a platby v kryptoměnách včetně Bitcoinu a Etherea přijímá díky službě Neteller.

Bezpečnost je samozřejmě třeba dodržovat i při nákupu, takže nasnadě je si prostudovat, jaké zabezpečení daná stránka poskytuje. Nicméně zde se dá říci, že nejlepším řešením je používání zaběhnutých centralizovaných burz, kde se dá jen těžko šlápnout vedle.

Aktualizace, autentifikace, spamy

Pod aktualizací myslíme skutečnost, že lidé často zanedbávají, respektive ignorují žádosti antivirových softwarů o aktualizaci. Chápeme, je otravné neustále odklikávat všechno, co po vás antivir chce, přičemž aktualizace jsou časté a někdy docela dlouho trvají, je to ale nakonec to nejmenší, co pro své bezpečí před různými viry člověk může udělat. Právě časté aktualizace zajistí, že antivir je připraven na nejnovější výmysly, jak se dostat k citlivým datům.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Většina online peněženek je vybavena dvoufázovým ověřením, nicméně ani v tomto případě se nedá říci, že ho všichni využívají. Stejně jako u pravidelného měnění hesel a aktualizacích jde o činnost, do které se nikomu moc nechce, protože nás zdržuje, ovšem dvoufázové ověření je pro ochranu peněženky stěžejní.

Co se týče spamů, i zde může někdo říct, že slyšel stokrát varování před klikáním na neznámé odkazy, jenže bohužel i v této oblasti je český uživatel velmi naivní, a tudíž zranitelný. Nehovoříme tady jen o lidech staršího věku, kteří jsou ochotní věřit, že jim vzdálený příbuzný z Nigérie chce odkázat pohádkové jmění, ale spíše o tom, že podvodníci jsou dnes stále sofistikovanější. Pro začátek stačí jen neotvírat emaily, které jsou byť jen trošičku podezřelé, díky čemuž se člověku nedostane do zařízení vir skrze odkaz. Je však v zájmu každého si udržovat povědomí o tom, jaké podvody zrovna „letí,“ protože jak už jsme řekli v úvodu, za své finance holt neseme zodpovědnost jen a jen my sami.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu