Jak dlouho trvá převod bitcoinů? Jednoduchá otázka, na kterou je ale složitější odpovědět.

Zkušenějším bitcoinerům to přijde asi jako zbytečná otázka, ale běžní lidé netuší, jak to na Bitcoinu chodí. Došlo mi to, když se pod jedním dílem našeho podcastu Bitcoin a Blondýna posluchač dožadoval testu rychlosti posílání bitcoinů, na který je zvyklý v případě bankovních účtů nebo platebních karet. Že to nedává smysl jsem musel dlouze vysvětlovat a nejsem si jist, jestli to nakonec pobral.

Jak dlouho trvá převod bitconů?

Aby to nebylo tak jednoduché, musíme si nejprve ujasnit, jestli se bavíme o převodu bitcoinů on-chain nebo přes Lightning Network. Jednodušší je to u Lightning Network.

Jak dlouho trvá převod bitcoinů na Lightning Network

Lightning Network (LN) je druhá vrstva nad Bitcoinem určená pro rychlé a levné platby spíše menších částek. LN je poměrně složitá věc, ale pokud odhlédneme od situací, kdy je platba komplikovaná a ne úplně standardní, tak se dá říct, že v 99 % případů proběhne platba v jednotkách vteřin. Bavíme se o běžné platbě za pivo, za kafe, v e-shopu a podobně. Je jedno, jestli platíte tváří v tvář nebo na druhý konec světa. Za poslední dva roky se mi nestalo, že by platba neprošla nebo trvala nějak extrémně dlouho. Platba přes LN je většinou rychlejší než platba kartou – všichni známe ty situace, kdy karetní terminál dlouhé vteřiny něco dělá a pak konečně platbu akceptuje.

Záleží na peněžence? Má smysl je na rychlost testovat?

Testovat peněženky samozřejmě smysl má, ale ne z důvodu rychlosti plateb. Pokud použijete známou a rozšířenou peněženku, nebude to mít na rychlost platby prakticky žádný vliv. Pokud nechcete experimentovat, sáhněte třeba po peněženkách Phoenix (non-custodial) a nebo Bitlifi či Wallet of Satoshi (custodial). A pokud vás LN peněženky zajímají podrobně, tak test lightning peněženek už napsal Juraj Bednár.

Jak dlouho trvá on-chain převod bitcoinu

Tady je to trochu složitější. Transakce na blockchainu musí být vytěžena (potvrzen blok) a v Bitcoinu neexistuje žádný pevný čas, jak rychle se to má stát. Pouze vše směřuje k tomu, aby to bylo průměrně každých 10 minut. Běžně se ale děje to, že se blok vytěží za minutu po předchozím a jindy se zase čeká hodinu. Takže odpověď na otázku zní, že průměrně by to mělo trvat deset minut, ale není to nijak zaručené. Pro zajímavost – nejdéle se na další blok čekalo 1 den a osm minut , ale bylo to v začátcích bitcoinu a něco podobného už se dnes pravděpodobně nestane.

Ohledně transakcí na blockchainu je třeba zohlednit ještě jednu věc. Obecně se za nevratnou transakci považuje ta, za kterou následuje alespoň pět dalších bloků (celkem tedy šest). Při deseti minutách na blok by tedy bylo rozumné počkat hodinu. Pokud převádíte velkou sumu, resp. jste jejím příjemcem, je rozumné si otevřít nějaký prohlížeč blockchainu a teprve po šesti blocích považovat obchod za uzavřený.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Rychlost vytěžení bloku nelze nijak ovlivnit, nemá na to vliv peněženka ani vaše lokalita, takže testovat rychlost převodu prostředků (bitcoinů) nedává smysl. Jediné, co můžete ovlivnit, je výše poplatku za transakci – pokud dáte poplatek nízký, těžaři transakci vůbec nezahrnou do nejbližšího bloku a můžete tak čekat hodiny i dny. Pokud chcete transakci provést rychle, zvolte vyšší poplatek (dobré peněženky varianty poplatku nabízejí).

Závěr

Lightning platby jsou připsané okamžitě. On-chain platby obvykle v řádu vyšších minut.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu