Při obchodování kryptoměn (crypto), ale i jiných aktiv, je možné spekulovat na nárůst nebo na pokles ceny daného aktiva. V této souvislosti se hovoří o spekulacích typu “long” anebo “short”. Jaký je mezi těmito obchody rozdíl?

Long (neboli dlouhá pozice) znamená, že trader věří, že cena kryptoměny by měla posilovat, tedy růst. Takže pokud trader otevírá long pozici, tak vlastně danou kryptoměnu nakupuje. Short (neboli krátká pozice) naopak znamená, že trader věří v oslabování, tedy pokles ceny této kryptoměny. V tomto případě trader bude daný instrument prodávat.

To prakticky znamená, že na vzestupném býčím trhu uvidíte více dlouhých long pozic, protože více obchodníků chce těžit z cenového vzestupu. Když je trh medvědí a klesá, tak budou převládat krátké pozice. Není to ovšem pravidlem vždy. Profesionální obchodníci a investoři obvykle nakupují, když kryptoměna dosáhne vyššího poklesu a prodávají, když cena dosáhla nějaké hladiny rezistence, u které je pravděpodobnost, že se cena otočí zpět směrem dolů.  

Kdy je vhodné otevřít pozici long?

Dává to smysl. Obchodníci by měli jít long, když očekávají, že cena dané kryptoměny vzroste. Je ale zřejmé, že rozhodnutí obchodníka by nemělo být čistě náhodné. Vždy musí být podloženo nějakou fundamentální nebo technickou analýzou. Například pokud zjistíte, že nějaký projekt zajistil vysoce významné partnerství nebo implementuje důležitý upgrade, můžete přemýšlet o pozici long. 

Obecně platí, že byste měli pravidelně číst zprávy, které se dané kryptoměny týkají, abyste přesně pochopili sentiment trhu. Alternativně, nebo navíc, můžete hledat signály podle technické analýzy v grafech a zkontrolovat například, zda se cena neotáčí u důležité úrovně supportu anebo zda nedošlo k prolomení hranice rezistence, což by byl signál, že by cena mohla dále růst. 

Na rozdíl od měnových párů, které nemají žádný konkrétní dlouhodobý cíl, se kryptoměny chovají podobně jako akcie společností v tom smyslu, že se s nimi obvykle obchoduje proti nekrytým měnám, zejména vůči americkému dolaru, a vždy se snaží jít výš.

Proto uvidíte mnoho investorů, kteří upřednostňují strategii „buy and hold“, a to zejména pokud jde o bitcoiny.

Kdy je vhodné spekulovat short?

Stejně jako v předchozím případě, obchodníci by měli spekulovat na pokles, tedy short, když očekávají, že cena kryptoměny klesne.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Jak je vysvětleno výše, tak i v tomto případě byste měli své rozhodnutí podpořit důkladnou analýzou trhu. Spekulanti, kteří jsou short, zpravidla otevírají své pozice, když trh dosáhne překoupené úrovně – tj. došlo k přesycení uptrendu. Pozice short také dává smysl, když cena nemůže zlomit úroveň odporu a začíná se otáčet směrem dolů.  

Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami jako je bitcoin je dlouhodobě ve vzestupné tendenci, spekulace ve směru short jsou riskantnější než spekulace long. Ne nadarmo se říká: “Neshortuj bitcoin, házíš to robotům”. 🙂

Kde tyto spekulace probíhají?

Spekulovat long nebo short můžete na téměř všech kryptoměnových burzách, které poskytují služby spotového nebo derivátového obchodování. Obchodníci se, zejména kvůli bezpečnosti svých financí, obvykle rozhodnou pro dobře zavedené platformy, jako je Bitfinex nebo Binance.

Bitfinex byl ještě před pár lety jednou z největších krypto-burz světa. Později otevřená Binance ho však zdaleka předběhla. Obě burzy nicméně dnes nabízí širokou škálu služeb, včetně spotového obchodování, obchodování na páku, mimoburzovního obchodování a dalších.

Další možností je využít CFD brokera, jako je třeba XTB. U těchto brokerů je vše mnohem snazší, protože vypořádání (tedy vklad peněz na obchodní účet a výsledky obchodů, tedy zisky či ztráty) probíhá v českých korunách. Tito brokeři také nabízí tzv. demo účty, kde si obchodování můžete vyzkoušet nanečisto, aniž byste mohli o investované peníze přijít.

Jak může obchodování s pákou (tzv. margin trading) zvýšit zisky, ale i rizika?

Margin trading neboli maržové obchodování je jiný termín pro to, čemu se říká obchodování s pákou. Maržové účty využívají prostředky poskytnuté třetími stranami, což může být např. burzovní platforma nebo broker.

Požadovaná částka, kterou se musíte zavázat jako procento z celkové částky objednávky, se nazývá marže. Pákový efekt pak představuje poměr vypůjčených prostředků k marži.

Ačkoli to může zní složitě, je to ve skutečnosti poměrně jednoduché. Například pokud si chcete otevřít dlouhou pozici (long, spekulace na růst) v hodnotě 100 000 Kč, s pákovým efektem 10:1 vám k tomu bude stačit využít pouze 10 000 Kč svých vlastních peněz. Zbytek vám automaticky půjčí daná platforma. Zisky (ale i ztráty) pak budou 10x vyšší, než kdybyste obchod provedli na klasické spotové platformě – tedy danou kryptoměnu jen koupili bez pákového efektu.

Obchodník tedy může s využitím pákového efektu s relativně malým objemem vlastních prostředků na účtě významně zvýšit zisky. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že stejnou mírou se také zvyšují rizika, které spekulace s kryptoměnami představují. Proto je třeba maržové obchodování používat velice opatrně.

Autor článku: Coinario.com a Finex.cz

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu