Shortování znamená to, že spekulujete na pokles dané kryptoměny (nebo jiného aktiva) a chcete na tom vydělat. Vypadá to složitě, ale složitého na tom není vůbec nic.

Úvodní disclaimer: Pokud nemáte s burzou a tradingem vůbec žádné zkušenosti, doporučuji se shortování zatím vyhnout a pokud vás trading zajímá, zkoušet si ho s malými částkami na klasickém spotovém trhu. Ne nadarmo burzy deklarují, že okolo 80 % jejich klentů tradingem prodělává. Vy chcete být v těch 20 % a to samo od sebe nepřijde. Pokud vás trading vyloženě nebaví a nezajímá, pravděpodobně dosáhnete většího zhodnocení čistým hodlem, případně dokupováním pomocí DCA a české služby Štosuj.

Neodradil vás od shortování předchozí odstavec? Tak pojďme na to.

Jak funguje shortování kryptoměn

Shortování funguje obecně všude stejně a je jedno, jestli shortujete bitcoin, ethereum, Apple nebo japonský jen. Princip je stále stejný. Pokud se domníváte, že nějaké aktivum je už na cenách, ze kterých přijde korekce nebo rovnou strmý pád dolů, tak si daný daný instrument na burze půjčíte a prodáte a spekulujete na to, že ho později koupíte levněji a vrátíte věřiteli. Příklad:

Když stál 1 bitcoin přes 60 tisíc dolarů, mohli jste ho prodat, inkasovat 60 tisíc dolarů, počkat pár měsíců, koupit 1 bitcoin za 30 tisíc dolarů a ten vrátit. V kapse vám zůstalo 30 tisíc dolarů zisku. Ten hlavní vtip spočívá v tom, že vy danou kryptoměnu nemusíte vlastnit, prostě si ji půjčíte v okamžiku, kdy ji chcete prodat. A nemusíte ani shánět konkrétního člověka, který by vám konkrétní aktivum půjčil, to za vás vyřeší burza. A vezme si za to drobný poplatek, který je třeba zakalkulovat do obchodního plánu.

Musíte taky počítat s tím, že burza vám ono aktivum na short nepůjčí jen tak za nic. Short si kupujete stejně jako long pozici, tj. pokud něco shortujete na ceně 100 dolarů, máte v obchodu zamknuto 100 dolarů. Opět příklad:

Shortujete jeden bitcoin na ceně 30 tisíc dolarů, musíte tedy burze za kontrakt zaplatit 30 tisíc dolarů. Pokud bitcoin klesne na 25 tisíc a vy se rozhodnete pozici uzavřít a inkasovat zisk pět tisíc dolarů, proběhne na pozadí nákup jednoho bitcoinu za 25 tisíc, který se vrátí tomu, kdo vám ho půjčil a burza vám na účet vrátí zbylých 5 000 dolarů z oněch 30 tisíc. Tohle všechno probíhá na pozadí a vám se to prezentuje jako operace na jeden klik. Pokud bude ale bitcoin růst, budete ho muset pro vrácení koupit třeba za 33 tisíc, takže 3000 dolarů bude váš prodělek. A pokud burze uvidí, že bitcoin letí nahoru a na vašem účtu nebude brzy dost peněz na jeho koupení a vrácení, koupí ho z vašich peněz automaticky a na nic se nebude ptát. Burza nikdy nebude platit vaše chyby. Kdy nastane tato nejhorší varianta obvykle vidíte někde v rozhraní burzy jako „likvidační cenu“. Na tu byste se ale nikdy neměli dostat, pokud máte plán a používáte stoploss.

Kde shortovat kryptoměny

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Shortovat umí každá lepší burza, umí to samozřejmě i jednička na trhu Binance, ale já doporučuji spíše Bybit, který má podle mě lepší funkce a přehlednější rozhraní.  Obecně je Bybit považován za nejlepší burzu na futures. Bohužel od května 2023 přidává povinné KYC.

Bybit má samozřejmě jak webové rozhraní, tak mobilní aplikaci pro chytré telefony, takže tradovat můžete odkudkoliv (i když impulsivní nákupy či prodeje někde na zastávce cestou do práce nejsou úplně to pravé ořechové a spíše to nedělejte). Obrázky v článku ukazují webové rozhraní, ale totožně to funguje v mobilu, byť tam některé funkce mohou chybět nebo být hůře dostupné. Dostatečný základ je ale v obou variantách.

Jak obchodovat na Bybitu

Pokud nemáte účet na Bybitu, zřiďte si ho zdarma a můžete jít na to. Po přihlášení se musíte přepnout na Derivates -> USDT Perpetual. Uvidíte klasické a v podstatě už standardizované rozhraní burzy:

Rozhraní tradičně vévodí graf vývoje ceny převzatý z Trading View (doporučuji používat samostatně přímo Trading View, máte tam pro práci s grafem daleko více možností a v mém článku o Trading View je i návod jak za něj něco málo ušetřit).

Vlevo nahoře vidíte aktuálně zobrazený obchodní pár a když na něj najedete myší, můžete ho změnit na jiný. Dole vidíte otevřené obchody a objednávky a v pravé části zadáváte příkazy. Na tuto část se podíváme podrobněji a ukážeme si jak nastavit short.
Bybit short

První, co musíte nastavit, je správná páka. Pokud nevíte, co děláte, nastavte páku na Isolated a 1x, tj. obchod bez páky. Isolated znamená, že pokud něco zvořete, přijdete v nejhorším jen o sumu, kterou jste dali do toho jednoho obchodu. Pokud necháte defaultní nastavení Cross, může se vám stát, že při chybě přijdete o celý účet, resp. o peníze na něm.

Další volba je, zda budete kupovat/prodávat přes limitní příkaz, za market cenu nebo za splnění speciálních podmínek. Limit je nejlepší volba. Za market se snažte nenakupovat (proč?).

Pokud máte zvolen typ příkazu Limit, vyplňte cenu, za kterou chcete danou měnu koupit. V tomto příkladu jsem nastavil, že chci prodat (shortovat), až bitcoin dosáhne ceny 28 tisíc dolarů a o řádek níže říkám, že do obchodu chci dát 1000 dolarů (svých jen 100, protože páka je nastavena na 10x).

Dále doporučuji ihned v limitním příkazu nastavit i Take Profit a Stop Loss. Je to skvělé proto, že se vám nemůže stát, že se příkaz vyplní, vy zrovna nebudete u počítače, nenastavíte Stoploss, trh vypumpuje a pozice je zlikvidovaná. Vidíte, že v příkladu nastavuji Take profit na 27 500 dolarů, tj. beru zisk, když cena spadne o 500 dolarů a vidím, že bych měl brát zisk 17,85 dolaru. Což je přes 17 % vůči mým 100 dolarům. Ve skutečnosti mi stačí, aby se bitcoin propadl o 1,78 procenta. Kouzlo páky.

Stoploss nastavuji na 28 500 dolarů, takže obchod se uzvře, pokud by se bitcoin vydal směrem nahoru o 500 dolarů. Přišel bych také o 17,85 dolaru z mých 100 dolarů. Tento příklad je záměrně zjednodušen a ve skutečnosti by to nebyl moc dobrý obchod, protože nemá dobré RRR.

Take profit i Stoploss můžete na Bybitu nastavit i procentem – například že chcete brát profit po zisku 10 % a stoplos při ztrátě 5 %.

Pak už stačí stisknout jen tlačítko Sell/Short a je to. Shortujete bitcoin a bylo to stejné, jako kdybyste spekulovali „normálně“ na jeho růst. Všechny ty složitosti s půjčením bitcoinu, jeho prodejem, jeho vrácením atd. se dějí na pozadí a vás to v podstatě nezajímá.

Závěr

Pokud to na burze neumíte, neshortujte, nepoužívejte páku. Pokud se to chcete naučit, hrajte si s malou částkou na spotu. Až si budete myslet, že víte, co děláte, hrajte si s pákou 2-3 a zkoušejte, co to udělá.

 

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu