O obchodování na páku už jste určitě slyšeli. Jak to celé funguje, proč na páku neobchodovat, když nevíte, co děláte a jak správně použitá páka může naopak pomoci.

O obchodování na páku jste pravděpodobně slyšeli spíše negativní věci. Ono také to, že na reklamách burz a brokerů je uváděno, že 80 % účtů končí ztrátou mluví samo za sebe. Že v té skupině neúspěšných amatérů, bude podstatná většina těch, kterým přišlo jako super nápad napákovat se 100x a nenastavit si ani stoploss, je skoro jisté.

Jak funguje trading s pákou

Obchodování na páku znamená, že do obchodu vložíte jen část svých peněz a nějaké další si půjčíte. Máte například svých 100 dolarů a když zvolíte páku 10, můžete do obchodu dát 1 000 dolarů (100 vašich a 900 půjčených). A tady nastává první problém pro velkou většinu uživatelů, kteří nechápou základní matematiku a procenta. Pokud totiž obchodujete bez páky za svých 100 dolarů a cena klesne o 10 %, přišli jste o 10 dolarů. Pokud se napákujete 10x a cena klesne o 10 %, přišli jste o veškeré vaše peníze, tj. o celých 100 dolarů. Jak je to možné? Burza, která vám půjčila 900 dolarů totiž bedlivě sleduje vývoj vašeho obchodu a jakmile se blíží do stavu, kdy pokles ceny bude znamenat ztrátu 100 dolarů, tak vaší pozici bez diskuze s vámi prodá, aby zachránila svých 900 dolarů, které vám půjčila. Takže pokud jde kurz proti vám a z obchodu za 1 000 dolarů se poklesem o 10 % stává 900 dolarů, burza si bere svých 900 a vám zůstávají oči pro pláč.

Samozřejmě to ale funguje i naopak a většina lidí pravděpodobně vidí jen ten případ, kdy jde cena podle vašich plánů. Pak totiž růst ceny o 10 % při stejném obchodu jako výše znamená, že jste vydělali 100 % svého vkladu. Do obchodu jste dali svých 100 dolarů a 900 dolarů půjčených. Pokud se cena zvedla o 10 %, tak z 1 000 dolarů je 1 100 dolarů, vy aktivum prodáte, vrátíte 900 dolarů a zbylo vám 200 dolarů – dvojnásobek vaše ho vkladu. Skvělé, automat na peníze, že? Jen si to chce uvědomit, že trh nechodí jen s vámi a jak to krásně funguje do plusu, tak drasticky to funguje i do mínusu.

Je strašně lákavé nastavit páku na 100x. Stačí pak růst o 1 % a máte vydělaných 100 %. Jenže úplně stejně stačí pokles o 1 % a máte po celém svém kapitálu.

Jak se vyhnout krachu?

Základ je v hlavě. Při obchodování krypta na páku musíte přemýšlet jinak, než o páce přemýšlí většina lidí. Nesmíte přemýšlet tak, že máte k dispozici svých 1 000 dolarů, tak to napákujete na 10 000 dolarů a s tím budete obchodovat. Správná úvaha je ta, že mám 1 000 dolarů, na burzu pošlu 100 a 900 si nechám v bezpečí své peněženky, ale abych mohl obchodovat s celým svým kapitálem napákuji se 10x a mám k dispozici celých svých 1000 dolarů. Jen 900 z nich mám spolehlivě uložených mimo burzu.

A při obchodování na páku musíte také bezpodmínečně používat stoplossy a čím vyšší páku máte, tím užší by měly pro jistotu být. Pokud s pákou začínáte, držte se pro jistotu při zemi. Burzy vám s radostí nabídkou i páku 100x a více, ale dokud nevíte na 200 % co děláte, používejte výrazně menší páky. Pro osahání bohatě stačí páka 2x – nemůžete si tím nijak zásadně uškodit a zároveň pochopíte, jak to funguje.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Vždy volte variantu izolované páky (Isolated), ne Cross. Izolovaná páka je bezpečnější, protože pokud něco uděláte špatně, přijdete maximálně o peníze vloženého do konkrétního obchodu. U varianty cross můžete přijít o celý účet a všechny peníze na něm.

Páka není určena na hodl, je blbost koupit něco na páku a čekat měsíce. Za to, že vám burza půjčí, si pochopitelně účtuje úrok. Ten je zanedbatelný při intradenních obchodech, ale pokud budete držet pozici déle, už se projeví a musíte s ním počítat.

margin mode

ukázka nastavení páky na burze Bybit, která je momentálně asi nejlepší volbou pro trading krypta

Kdy neobchodovat na páku

  • když neumíte matematické základy a nechápete procenta
  • když nemáte s burzou žádné zkušenosti a nechápete její zákonitosti. Já osobně jsme si troufl použít páku po nějakých 2-3 letech obchodování na spotovém trhu bez páky

Kdy používat páku

  • když chcete obchodovat celý svůj kapitál a zároveň ho nechcete mít na burze
  • když víte, co děláte a hlavně chápete, o kolik můžete přijít, když trh nepůjde podle vašich představ.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu