Obchodování kryptoměn je možné bud přes kryptoměnové burzy, anebo přes kryptoměnové brokery. Obě varianty mají své a proti. My se dnes zaměříme na kryptoměnové brokery, povíme si o důležitých faktorech, na které bychom se při výběru brokera měli zaměřit a řekneme si o dvou nejpopulárnějších brokerech na kryptoměny mezi Čechy a Slováky.

Důležité faktory při výběru brokera

Nejdůležitější prioritou při výběru brokera musí být jeho spolehlivost a bezpečnost. Svému brokerovi svěřujete peníze i osobní citlivé údaje. Ověřte si proto, zda je broker regulovaný v zemi svého sídla. Nejvíce brokerů sídlí v zemích s daňovými úlevami, jedná se především o Kypr, kde regulace zajišťuje tamní komise CySEC. Další oblíbenou destinací pro sídla brokerů je Anglie, kde na finanční trh dohlíží FCA. 

Komise CySEC i FCA jsou uznávané po celé Evropě. Pro české a slovenské obchodníky je důležité, aby měl broker povolení poskytovat investiční služby v České nebo na Slovenské republice. U nás povolení vydává Česká národní banka, brokera můžete snadno dohledat na webu ČNB. Na Slovensku zajišťuje dohled NBS, kde rovněž můžete sledovat informace o svém brokeru na jejich webu. 

Co při výběru kryptoměnového brokera nepřehlédnout

Brokeři na svých internetových stránkách zveřejňují své kompletní služby. Naleznete zde tedy jaké kryptoměny u brokera lze obchodovat a jaké poplatky si účtuje. Než se rozhodnete pro výběr svého brokera, rozhodně si ověřte, zda právě on podporuje obchodování kryptoměn, které vy chcete obchodovat. Bitcoin nabízí téměř každý broker, nabídka dostupnosti altcoinových mincí se ale výrazně liší.

Při výběru brokera se zaměřte rovněž na svůj rozpočet. Zatímco jeden broker umožňuje vklad několika stovek korun, jiní vyžadují minimální vklad několik tisíc dolarů. Minimální transakcí zjistíte, kolik peněž je nutné investovat do jednoho obchodu. Pokud je pro vás důležitá podpora češtiny, anebo slovenštiny, vybírejte brokera, který jeden z těchto jazyků podporuje. Nejpopulárnější brokeři v Česku a na Slovensku jako Plus500, eToro nebo XTB podporu českého jazyka nabízejí. 

Výběr brokera můžete zvážit i podle nabízené platformy. Brokeři se kromě dostupných funkcí odlišují rovněž odezvou a stabilitou. Nejčastěji se u brokerů můžeme setkat s platformou MetaTrader 4, obsahující řadu analytických nástrojů spolu s vlastními programovacími jazyky pro vytvoření obchodních robotů. Jiní nabízí i své vlastní platformy s cílem vytvoření alternativě MetaTraderu. 

Někteří brokeři nabízejí pro své klienty hned několik typů účtů. Účty se od sebe liší nabídkou finančních instrumentů, velikostí a typem spreadu. Jedná se o fixní nebo variabilní spread. Velikost spreadu se určuje podle toho, do jaké skupiny broker spadá. Zda se řadí do skupiny Dealing Desk (Market Maker) nebo Dealing Desk brokerů (STP/ECN) 

Co jsou zkratky MM, STP a ECN

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Zkratky MM, Stp a ECN popisují, jak broker zpracovává vaše objednávky. 

MM  – Market-Maker označuje tvůrce trhu. MM broker vytváří umělý trh pro své klienty, upravuje ceny z burzy pro svůj prospěch a zvyšuje spread. Nevýhodou těchto brokerů je fakt, že často obchodují proti svým vlastním klientům. Váš zisk je ztrátou pro brokera a naopak. 

STP broker – Straight through processing znamená, že se objednávky u brokera realizují zcela automaticky, bez manuálního zásahu. Tak ale může kromě STP brokera fungovat i MM i ECN broker. 

ECN  broker přeposílá objednávky svých klientů bankám nebo jiným brokerům. Jde o prostředníka, účtují si poplatek za každou realizovanou objednávku. ECN broker nenavyšuje spready, tudíž nemá prospěch z vašeho neúspěchu, ale může přeposílat objednávky společnosti. 

Jaké poplatky si brokeři účtují?

Brokeři nabízející na své platformě kryptoměny, anebo i jiná finanční aktiva si účtují celou řadu poplatků. Ty nejčastější jsou poplatky za obchodování (většinou se jedná o tzv. spread, anebo o komisní poplatek), anebo za výběr či neaktivitu.

Význam poplatku spread

Označení spread je rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou. To znamená, že když nakoupíte jednu minci Bitconu např. za $5000, tak je ji pak možné prodat zpět brokerovi např. za $4950. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (v naší ukázce $50) je označován jako spread.

U CFD obchodování se setkáváme rovněž s poplatkem za držení obchodní pozice mimo obchodní hodiny. Jedná se o držení pozic v nočních hodinách.

Kdo je nejlepší broker na kryptoměny

Vybrat si nejlepšího brokera je v současnosti náročnou disciplinou a říct o jednom jediném brokerovi, že je na trhu nejlepší je nereálné. Každý obchodník s kryptoměnami, akciemi apod. má totiž jiné požadavky. Máme však pro vás favority, kteří by mohli být dobrými adepty pro váš výběr. Všichni níže vybraní brokeři mají registraci u ČNB. 

Obchodování v českých korunách

Pokud jste se rozhodli obchodovat pouze v CZK, nejlepší volbou je pro vás Plus500 nebo XTB. XTB navíc podporuje kromě CFD i klasické akcie. Plus500 pro změnu láká na velmi jednoduchou obchodní platformu, která má širokou nabídku aktiv. 

Finančně nenáročný broker

Hledáte-li finančně nenáročného brokera, u kterého můžete vložit jen několik stovek korun, pak vám doporučujeme IQ Option s minimálním kladem 10 dolarů. Tento broker však nenabízí pro české obchodníky verzi v českém jazyce. Velmi dobrým výběrem je také broker eToro, umožňující automatické kopírování transakcí ostatních obchodníků. 

Nejznámější brokeři na trhu Plus500 a XTB

Plus500

Příjemné a intuitivní rozhranní pro české investory nabízí broker Plus500. Ten umožňuje vkládat a obchodovat s českou korunou. Vyhnete se tak směnám dolarů nebo eura, jako je tomu u ostatních brokerů. Minimální vklad je zde ve výši 100 USD přes Skrill, Paypal, bankovní účet nebo kartu. Plus500 nabízí obchodování s dvěma tisíci obchodním instrumenty, včetně CFDs kontraktů na kryptoměny jako je Bitcoin, Ripple nebo Ethereum a další. Pro kompletní nabídku společnosti se můžete podívat na detailní recenze brokera.

Obchodování v korunách

Pro české investory je Plus500 velmi zajímavá možnost. Obchodníci, kteří se navíc rozhodnout obchodovat v CZK nemusí ani měnit své peníze a vystavovat se poplatkům za výměnu českých korun na americké dolary, anebo eura. Výběr peněz je zde kolem tří až pěti dnů na bankovní účet, Paypal nebo Skrill. 

Plus500 nabízí svou vlastní obchodní aplikaci. Velmi dobrá a intuitivní přehledná aplikace umožňuje jednoduché užívání. Obchodovat zde můžete se 2 000 instrumenty. Proto je vývoj vlastní obchodní aplikace opravdu na místě. Vyzkoušet si můžete demo verzi s virtuálními penězi. V aplikaci si můžete nastavit sledování kurzů, které chodí pomocí SMS zprávy na váš telefon. 

Demo verze není omezena žádným časovým limitem, máte zde skutečné tržní podmínky a všechno je stejné jako u běžných obchodních podmínek. Naučíte se zde podle svých časových možností všechny funkce platformy Plus500 bez rizika ztráty vlastního kapitálu. Stáhnutím software do vašeho zařízení umožňuje vždy sledovat vaše investice v reálném čase bez nutnosti použití internetového prohlížeče. 

Broker XTB – X-Trade Brokers

XTB je mezinárodní brokerský dům. Historie tohoto Brokera sahají až do roku 2002, v České republice působí od roku 2007. 

XTB je zapsán na seznamu u České národní banky, pracuje tedy pod jejím zákonným dohledem. Jde o brokera, který je plně regulován. XTB nabízí obchodování s CFD, akciovými indexy, komoditami, akciemi i ETF. 

Jak obchodovat u brokera XTB

Investoři mohou investovat mezi třemi základními typy účtů. Standard nabízí spread hodnotu 0.9. Připravit se musíte na poplatky plynoucí z obchodování s akciemi. Účet PRO disponuje spreadem 0.28. Je zatížen poplatkem výši pěti dolarů za každý provedený lot. Demo účet nabízí vyzkoušení obchodu na trzích. Jste však vázáni omezenou dobou 30 dní. Vyzkoušet si zde můžete své obchodní dovednosti, funkčnost strategií a vyzkoušet si různé obchodní platformy. 

Obchodní platformy brokera XTB

XTB nabízí možnost klientům obchodovat přes platformu MetaTrader 4. Můžete mít přístup přes mobilní telefon, tablet i počítač. Nemusíte do svého zařízení nic stahovat ani instalovat, pro sledování stačí internetový prohlížeč. Praktické grafy a technická analýza umožňuje využít efektivní uzavírání obchodů. 

Druhá platforma xStation 5 je určena pro zkušenější uživatele. Umožňuje nastavení grafů nebo komentářů k trhům. Můžete ji používat i v chytrých hodinkách. Virtuální server, neboli Virtual Private Server (VPS) umožňuje neustálý běh veškerých operací a zajišťuje vzdálený přístup odkudkoli. Zprávy o aktuálním dění s vašimi investicemi můžete sledovat i na svém mailu. 

Porovnání populárních kryptoměnových brokerů v kostce

 

Verze Plus500 v kostce

Broker Plus500 má sídlo v Anglii. Platforma je v českém jazyce, má vlastní software i možnost připojení z internetového prohlížeče.

Plus500 nabízí reálné obchodování, platí pro obchodní podmínky. pro otevření účtu potřebujete 100 USD, poplatky za obchody startují na částce 2 pipech.

Verze XTB v kostce

Polská společnost, která má také sídlo v ČR. XTB má hned několik uživatelských účtů, včetně demo verze, která je však časově omezena na dobu 30 dní.

Využívá platformu MT4, xStation – pro prohlížení přímo v internetovém prohlížeči. Spread začíná už na jednom pipu a účet si můžete otevřít od 20 000 korun.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu