Pravděpodobně jste se s tím už setkali – někde se mluví o bitcoinu a doporučení či závěr diskuse zní „HODL“. Co to znamená?

Není to překvapivě nic složitého ani magického. Pokud vám někdo například na dotaz zda prodat nějakou kryptoměnu odpoví HODL, říká vám, abyste neprodávali a měnu drželi. Není to totiž nic jiného, než pokyn HOLD – anglicky držet.

Jak vznikl HODL

Proč tedy lidé nepíší HOLD? Vysvětlení je opět prosté – 18. prosince 2013 napsal uživatel GameKyuubi na server Bitcointalk příspěvek nazvaný I AM HODLING tj. s překlepem místo slova holding. V příspěvku píše, že ho psal 2x, protože napoprvé to napsal špatně. No a díky alkoholu to nebyl schopen napsat dobře ani napodruhé 🙂 Ostatní diskutující se toho okamžitě chytli a začali používat HODL místo HOLD.

Takto vypadá virální šíření v praxi, pokud byste takto chtěli nějaké slovo rozšířit uměle, pravděpodobně se vám to nikdy nepovede.

HODL není strategie

Každý nováček v kryptoměnách se dříve či později dozví z diskusí, faceboku či kurzů, že má mít při investování strategii a té se za každou cenu držet. Je jedno, jaká ta strategie je, ale nějakou musíte mít. Pokud strategii nemáte, děláte obvykle špatná rozhodnutí, prodáváte na dně a nakupujete na vrcholu.

Strategie HODL je nesmysl, pokud k ní není dodáno dokdy. Držet něco donekonečna nedává žádný smysl, protože někdy si budete chtít vybrat zisk a užít si ho. Málokdo chce investici držet, kochat se grafy a pak umřít a nechat ji potomkům. Toto může být navíc u bitcoinu dost problém, protože bez pečlivé přípravy předem se v žádném dědictví neobjeví.

Strategie HODL je dobrá ze střednědobého hlediska, když nechcete obchodovat aktivně, řešit poklesy a růsty a vydělávat na nich. Historický graf Bitcoinu jasně ukazuje, že kdo od jeho vzniku drží, vydělal pohádkové jmění. Pokud nejste trader, který umí prodat na vrcholu a koupit zpět na dně, je strategie HODL OK, ale měli byste mít nějaký výhled na to, kdy chcete prodat a vydělané peníze si užít. Může to být klidně „až vydělám desetinásobek„, „až vydělám stonásobek„, „až bude Bitcoin milion dolarů„. Pokud věříte, že půjde daná měna nahoru donekonečna, může být strategie i „prodám polovinu, až bude za X“ nebo „každý rok vyberu 10 %„.

Strategie „budu držet donekonečna a nikdy si z investice nevezmu nic zpět„, je nesmyslná a určitě to tak ani nemyslí většina těch, kdo na vás v diskusích pokřikuji HODL.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

HODL určitě kombinujte s metodou DCA, to znamená nakupujte bitcoin pravidelně za malou částku. A pokud si chcete užít zisky, nemusíte bitcoin prodávatpoužijte ho jako zástavu a půjčte si proti němu koruny. Obrovskou výhodou je, že půjčka se nedaní.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu