V poslední době můžeme pozorovat poměrně silné snahy vlád a regulačních orgánů o omezení resp. regulaci odvětví kryptoměn a blockchainu obecně. Zatím je těžké říci, zda jde o snahu odstranit „konkurenci“ pro vládou zaváděné CBDC (Central Bank Digital Currencies – ekvivalent bezhotovostní společnosti a sociálního úvěru), nebo jen o boj proti konkurenci pro standardní fiat měny.

Zvykli jsme si už na negativní zprávy z nejregulovanější krypto země na světě – USA, kde v poslední době hyperaktivní NYDFS jde po krku každému stále ještě trochu fungujícímu krypto projektu (nedávno posunul svou pozornost ze stablecoinu USDT na BUSD od Paxos/Binance, který v podstatě zrušil). Nyní však začínají být aktivní i regulační orgány v Evropě a nejnovější zprávy přicházejí z Velké Británie. Tamní úřad FCA ve spolupráci s policií zahájil sérii „razií“ na krypto ATM („bankomaty“ umožňující směnu fiat měn na krypto a naopak) s odůvodněním, že každý takový „krypto bankomat“ spadá pod licenci FCA a dosud ve Velké Británii nebyla vydána ani jedna taková licence, a proto jsou všechny v provozu nelegálně.

Zajímavé je, že tato aktivita regulátorů přichází jen několik dní poté, co na veřejnost unikla zpráva, že chystaná „digitální libra“ CBDC bude mít maximální omezenou částku, kterou bude možné držet, pravděpodobně 20 000 liber. V praxi to bude znamenat, že běžný člověk nebude moci ušetřit více než 20 000 liber (protože každá částka nad tuto hranici bude z účtu vymazána – expirována) – a pokud si budete chtít koupit například auto nebo dům, budete muset žít na dluh. Tento návrh vyvolal vlnu odporu nejen v krypto komunitě, ale Overtonovo okno již bylo otevřeno. Uvidíme, jaké budou další kroky.

V souvislosti s krypto bankomaty si připomeňme dřívější rozhodnutí slovenské vlády snížit limit pro anonymní výběry kryptoměn z bankomatů z 1 000 eur rovnou na nulu. Po tomto kroku se obrat v bankomatech na Slovensku v podstatě zastavil (bankomaty těžily z vysokých spreadů, mnohdy na úrovni 5-10 % právě kvůli možnosti anonymních nákupů).

Situaci budu i nadále sledovat. Pokud máte zájem o mé týdenní zpravodajství ze světa krypta/blockchain/web3, přihlaste se zdarma k odběru na VEROBLOCK.io nebo sledujte můj Twitter.

Autor: Igor Pauer, CTO a spoluzakladatel VEROBLOCK.io

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu