V Trezoru už je nějaký ten pátek k dispozici funkce Coin control, který vám umožní ovlivnit z jakých adres platba bitcoinem proběhne. Jak na to a proč je dobré Coin control používat, si ukážeme v tomto článku.

Jak fungují bitconové adresy a peněženky

Nejprve trocha teorie. V bitcoinové peněžence vidíte své bitcoiny obvykle jako jednu částku, ale ve skutečnosti je máte pravděpodobně  na více či méně různých adresách. Zvláště pokud přijímáte bitcoiny z různých míst, tak asi dáváte lidem či službám různé adresy. Je to tak správné, protože posílat si vše na jednu jedinou adresu není obvykle nejlepší (proč je popsané v tomto článku). Je to tedy úplně odlišný princip, než který máte třeba v bance – tam se vše sejde na jednom účtu a když platíte, tak z něj prostě částka odejde. U bitcoinu je to jinak a vaše peněženka vypadá například nějak takto:

Máte v peněžence 1 bitcoin, který ale leží na 5 adresách:

  • adresa1: 0,1 BTC
  • adresa1: 0,3 BTC
  • adresa1: 0,05 BTC
  • adresa1: 0,25 BTC
  • adresa1: 0,3 BTC

a pokud někomu platíte třeba 0,5 BTC, tak se částka musí seskládat z více adres, protože na žádné 0,5 BTC není. A pokud vám není jedno, které adresy se použijí, využijete právě funkci Coin control ve svém Trezoru. Pokud Coin control nepoužijete, vybere adresy peněženka za vás a to spíše nechcete.

Trezor a Coin control

Proč byste měli Coin control používat? Důvodů je spousty, mě napadá například ten, že můžete mít v Trezoru bitcoiny koupené s KYC (třeba na burze) a bitcoiny koupené bez KYC (třeba v bitcoinmatu). Pak může dávat smysl utratit nejprve ty „horší“ bitcoiny s KYC.

Jak na to

V Trezoru Suite klikněte na Odeslat a zvolte možnost Coin Control:

Trezor Coin control

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Uvidíte jednotlivé adresy s jejich zůstatkami, resp. jednotlivé transakce a jejich adresy a můžete zaškrtat adresu či adresy, ze kterých chcete bitcoiny utratit:

Adresy se zůstatky

Používejte štítky

Pro lepší přehlednost doporučuji používat i další užitečnou fičurku v Trezoru a to jsou šítky/popisky. U všech transakcí si můžete poznačit, co je to za platbu a odkud přišla nebo kam odešla:

štítky

štítky

Štítky v kombinaci s Coin controlem vám pomůžou udržet si v platbách pořádek a neudělat chybu, která by vás mohla mrzet – například že nějakou platbou omylem spojíte své anonymní bitcoiny se svojí identitou.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu