Čas od času se někde objeví názor, že kvantové počítače celý koncept Bitcoinu zničí. Proč se to nestane?

Co je kvantový počítač

Zjednodušeně řečeno je to super počítač, který dokáže teoreticky udělat obrovské množství výpočtů ve zlomku vteřiny. Pro podrobnější popis kvantových počítačů bych doporučil začít na Wikipedii:

Kvantový počítač je v informatice zařízení na vykonávání výpočtů, které přímo využívá při svojí činnosti fenomény známé z kvantové mechaniky, jako je například superpozice nebo kvantové provázání, na vykonávání operací s daty. V klasickém počítači jsou data určena bity, v kvantovém počítači se používají qubity (kvantové bity). Více

Lidé předpovídající konec Bitcoinu s nástupem kvantových počítačů vychází z toho, že kvantové počítače zlikvidují dnešní šifrování a protože Bitcoin stojí na podobných principech, zlikvidují i jeho.

Nicméně pokud jde o možnost realizace kvantového počítače využitelného k lámání současných šifer s veřejnými klíči (například RSA s 2048 bity), panuje minimálně u části odborníků velká skepse. Část fyziků se navíc domnívá, že funkční kvantový počítač nebude nikdy sestrojen. Někteří to dokonce přirovnávají k pokusům o vytvoření perpetum mobile.

Proč kvantové počítače Bitcoin nezničí

Představte si, že kdysi dávno se šifrovalo na papíře pomocí relativně jednoduchých šifer. Tehdy vypadalo naprosto logicky tvrzení, že nástup počítačů šifrování zničí, protože počítač dokáže šifru, jejíž rozšifrování trvalo lidem hodiny, dny i měsíce, rozluštit během okamžiku – dokáže zkusit tisíce a milióny kombinací za sekundu. A přestalo snad fungovat s nástupem počítačů šifrování? Samozřejmě, že nepřestalo. Stalo se totiž to, že počítače nebyly jen na straně dešifrování, ale zcela logicky i na straně šifrování – síly se přirozeně vyrovnaly, vznikly složitější šifry, které i počítačům trvá dešifrovat tak dlouho, že jsou i nadále bezpečné. A jak roste výkon počítačů, roste i složitost šifer – stále můžeme šifrovat tak, že nejmodernější šifrovací postupy jsou považovány za neprolomitelné.

Takže co se stane s Bitcoinem, když nakonec budeme mít kvantový počítač? Bude vypadat úplně jinak a kvantové počítače se budou používat i na straně zajišťující chod Bitcoinu. Představa, že provoz Bitcoinu pojede na dnešních počítačích a na druhé straně budou mít „útočníci“ kvantový počítač je stejně úsměvná, jako kdybychom dnes stále tvořili šifry na papíře a někdo nám je na druhé straně vesele louskal na nejmodernějším počítači.

Máte jiný názor? Podělte se v komentářích.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu