Přesvědčení bitcoineři vám při každém poklesu ceny bitcoinu doporučí, abyste ho využili k nákupu a ne k panice a prodávání. Často je to doplněno větou „Buy the fucking dip“. Český překlad publikovatelný před 22. hodnou je něco jako „Kup ten zatracený propad“. A právě na základě tohoto jednoduchého mechanismu spustilo nedávno Štosuj svoji další dynamickou strategii. Jak to funguje?

Strategie označovaná na Štosuj jako BTFD je cílená hlavně na ty uživatele, kterým přijde standardní DCA trochu nudná, ale zase se nechtějí ztratit v nastavování složitějších strategií jako je NUPL nebo Fear and greed. Dalo by se říct, že BTFD je taková zlatá střední cesta – nastavíte jen jeden parametr a můžete si výrazně pomoci proti obyčejné DCA.

Co vám BTFD přinese?

Ve standardní DCA strategii nakupujete bitcoin nebo i jiné aktivum pravidelně za stále stejnou sumu peněz. Například si řeknete, že koupíte bitcoiny, nebo spíše satoshi, každé úterý za 500 Kč. Tímto si průměrujete cenu a dlouhodobě tak porazíte většinu těch, co se budou pokoušet různě časovat trh a na grafy vyzrát.

BTFD do této strategie vnáší jeden další prvek a to ten, že pokud cena bitcoinu klesá, nakupujete za více peněz. Přesně v duchu myšlenky, že padající cena je příležitost k levným nákupům a ne k panickým výprodejům. Pokud se podíváte na graf ceny bitcoinu z patřičné vzdálenosti, musíte této strategii dát za pravdu – cena bitcoinu i přes výkyvy neustále roste.

Pokud je vám tedy myšlenka zvyšování investice s klesající cenou blízká, je pro vás BTFD strategie ta pravá.

Nastavujeme BTFD

Pokud ještě nemáte na Štosuj účet, tak se nejprve zaregistrujte.

Kde koupit bitcoin?

Zkuste Anycoin ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️️
Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Následně zvolte vytvoření nové strategie a vyberete Nová DCA strategie (pokud vás zajímá, co je Grid strategie, přečtěte si recenzi).
Štosuj - nová strategie

Potom vyberte, že chcete bitcoin nakupovat a zvolte burzu či směnárnu, na které se budou objednávky realizovat. Na výběr máte Coinmate, nebo Anycoin. A nezapomeňte zvolit měnový pár – nejčastěji to asi bude BTC/CZK. Strategii si také můžete pojmenovat, což se hodí v případě, že budete mít časem strategií více. A můžete si také nastavit cíl spoření – například, že chcete naspořit 100 tisíc Kč v bitcoinu. Na přehledu strategie se vám pak graficky ukazuje, jak daleko či blízko ke svému cíli máte.

Nastavení BTFD V další části zvolte frekvenci nákupů – na příkladu je vidět nákup každé úterý. Typ příkazu zvolte Market a hodnotu objednávky Dynamickou (bez toho by se BTFD strategie nenabídla).

Poznámka: Dynamické strategie jsou dostupné v předplatném Premium, které stojí 150 štosáků měsíčně (to je zhruba 150 Kč, záleží na tom, s jakou slevou si je koupíte). Nicméně strategii si můžete vyzkoušet zdarma na jeden měsíc – po registraci máte na měsíc automaticky předplatné Premium.


BTFD nastaveni

A teď už se dostáváme k tomu hlavnímu – nastavení strategie. Neprve tedy vybereme, že chceme strategii Buy the fucking dip a pak už volíme částku a násobitel. Částka logicky znamená, za kolik českých korun chceme každé úterý nakoupit bitcoin, resp. je to částka, za kterou by se nakupovalo, pokud je bitcoin na své historicky maximální ceně. Posuvníkem pak určíme maximální násobitel oné pětistovky. Ten se používá pro její násobení v případě poklesu ceny. Nejlépe to bude pochopitelné na konkrétním příkladu:

Strategie počítá s možným poklesem ceny bitcoinu o 75 % od té maximální (ATH – All Time High). Pokud bychom pro jednodušší počty vzali ATH 100 tisíc dolarů, tak na maximální násobitel se dostaneme při poklesu ceny na 25 tisíc dolarů. A náš maximální násobitel, který si volíme, nám ukazuje to, kolikrát se vynásobí naše pětistovka v případě poklesu ceny na 25 tisíc dolarů. Pokud ponecháme defaultní hodnotu 3x, znamená to, že pokud by bitcoin spadl na 25 tisíc dolarů, budeme nakupovat ne za pětset, ale za patnáctset korun (500 x 3 = 1500). Pokud zvolíme maximální násobitel 10x, nakupovali bychom při pádu na 25 tisíc dolarů už za 5000 korun.

Násobitel je vždy počítán podle aktuální odchylky od maximální ceny, takže na obrázku vidíte, že i když jsem zvolil 500 Kč, nakupovalo by se mi za 535 korun, protože v době psaní článku jsme 2,5 procenta pod ATH a tudíž koeficient vychází na x1,07.

Nastavení BTFD

Jak přesně se koeficient bude vyvíjet, se můžete podívat na interaktivním grafu. Na níže uvedeném příkladu tak vidíte, že kdyby bitcoin klesl například na cenu 42 255 dolarů, používal by se pro nákup násobitel x2,03 a nakupovali byste každé úterý za 1 015 korun.

BTFD graf Až vše nastavíte, nezapomeňte na tlačítko Vytvoř strategii.

Možná vás napadla otázka, co se stane, když bitcoin dosáhne na nové maximum. Odpověď je jednoduchá – vše se přepočte a výpočet násobitele se odvíjí od nového ATH. Pokud je v době psaní článku ATH na 112 tisících dolarech, tak v našem příkladu nakupujeme za 500 Kč pouze když je cena 112 tisíc dolarů. Pokud bude nové ATH 130 tisíc, budeme nakupovat za 500 Kč jen při této ceně a na bývalém ATH 112 tisíc už bude aplikován nějaký násobitel.

Na co si dát pozor

Jak vidíte, je BTFD opravdu jednoduchá strategie, kde jediné rozhodování je to, jak vysoký násobitel si vyberete. A s tím souvisí jediné drobné úskalí, které je třeba ohlídat – abyste měli na burze či směnárně dost peněz pro případ poklesu. U dynamické strategie nestačí posílat si pravidelně na burzu 500 Kč, protože jste si zvolili nákup za 500 Kč. Musíte počítat s tím, že cena může klesnou a vy najednou nakupujete za 600 Kč. V případě násobitele na maximální hodnotě x10 to mohou být dost razantní skoky, takže je třeba mít na burze buď dostatečnou rezervu a nebo pečlivě hlídat vývoj grafu a pravidelné posílání peněz přizpůsobovat vývoji ceny. Nicméně strategii lze samozřejmě v čase upravovat, takže pokud by se dostala na čísla, která už vám nejsou komfortní, můžete sumu i násobitel změnit.

Srovnání se standardní DCA

Cílem jakékoliv dynamické strategie je nakoupit více bitcoinu za lepší cenu ve srovnání s obyčejným DCA. Jak moc se to může vyplatit, vám ukáže kalkulačka pracující s historickými daty. V případě BTFD a defaultního nastavení s násobitelem x3 to za poslení tři roky vychází tak, že byste oproti standardní DCA nakoupili zhruba 2,5x více bitcoinu za průměrnou cenu lepší o 16 %. A to se myslím vyplatí.

Zkusit strategii BTFD

PS: Štosuj pořádá přes léto webináře pro nováčky v bitcoinu i ve Štosuj. Tady najdete program a datumy vysílání.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu