Pokud nechcete posílat peníze na zahraniční burzy, složitě převádět koruny na dolary nebo eura, nebo jen nevládnete angličtinou natolik, abyste pochopili zahraniční burzy, zkuste českou směnárnu v češtině. Je tady recenze směnárny Bit.plus (dříve Bitstock).

[článek je staršího data, některé věci se mohli trochu změnit, ale obecně stále platí]

UDATE: po vydání článku se směnárna přejmenovala na Bit.plus

Pojmy burza a směnárna často splývají a to i kvůli tomu, že některé směnárny o sobě tvrdí, že jsou burzy a naopak. Pro připomenutí je tady článek Jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou.

Pro koho je burza a pro koho směnárna? Zjednodušeně řečeno je to podobné, jako když chcete eura na dovolenou a když s nimi chcete obchodovat na Forexu. Pro eura na dovolenou zajdete do směnárny a pro pravidelné obchodování půjdete na Forex (burza). Pokud tedy chcete jednou za čas koupit bitcoiny a neplánujete s nimi nijak aktivně obchodovat, bude pro vás jednodušší směnárna. Pojďme se podívat, jak nákupu BTC ve směnárně probíhá.

Návod na nákup ve směnárně Bit.plus

Bit.plus provozuje česká firma WBTCB.CZ, S.R.O a pokud máte raději přímý kontakt, můžete navštívit i kamennou pobočku v Praze 5 na Arbesově náměstí. Žijeme ale v online světě, takže pojďme na recenzi online nákupu.

Registrace

První věc, kterou musíte udělat, je registrovat se – je to samozřejmě zdarma. Na samotné registraci není nic složitého, ale připravte se na to, že po vás bude směnárna postupně chtít víc a víc věcí, viz dále. Není to ale nic, co byste nemuseli dokládat i jinde. Jakmile jde o penízem jsou zákony dané a bez vaší identifikace to nepůjde.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Nepěkně mě ale vypeklo ověření telefonu – nevím, jak na Windows, ale na Macu lze dostávat SMS do počítače a ten pak nabízí při ověřování doplnění kódu automaticky ze zprávy, bez přepisování. Jenže jaksi doplní 6 čísel a ve zprávě od Bit.plus je kód dlouhý 8 čísel. A aby toho nebylo málo, SMS v počítači je zalomena přesně po šesti číslech na další řádek, takže okem si taky nevšimnete, že potřebujete osm číslic. Takže jsem jako lama psal na support, kde mi ten trik se šesti čísly vysvětlili. Odpověď na dotaz dorazila za 4 minuty! Palec hore.

Po ověření e-mailu a mobilu už se můžete přihlásit do rozhraní, ale ještě vás čeká další ověřování, abyste mohli nakupovat. V informačním proužku v horní části stránky vidíte, že je třeba ještě dokončit registraci. Po kliknutí na na tuto informaci se dostanete na stránku, kde musíte vyplnit číslo účtu, ze kterého budete posílat na Bit.plus peníze a kam také pošle Bit.plus peníze vám, když je budete chtít vybrat. Vlastnictví účtu musíte doložit zasláním výpisu. Po odeslání musíte počkat na ruční ověření, které je ale stejně jako support rychlé – odeslal jsem výpis 16:12 hod. a schváleno bylo v 17:13.

Účtem ověřování ještě nekončí, musíte prokázat i svoji totožnost. Postačí k tomu nahrát fotky dvou dokladů. Na výběr máte občanku, řidičák a pas. Posledním krokem je AML dotazník – musíte jen zaškrtnout, že nejste politicky exponovaná osoba.

Schválení proběhlo prakticky ihned – formulář s doklady jsem odeslal v 10:01 a schváleno bylo 10:09 (ano, pozorný čtenář postřehl, že jsem v ověřování pokračoval až druhý den :). Vzápětí po odeslání ještě následoval telefonát od Bit.plus s dotazem, jestli jsem doklady nahrál skutečně já, jestli je náhodou někdo nezneužil.

Zřídit zdarma účet na Bit.plus

Nákup bitcoinů

Nejprve je třeba dostat do směnárny FIAT peníze na nákup BTC. To můžete udělat bankovním převodem nebo kartou (nedoporučuji, poplatek je 3 %). Peníze pošlete z účtu, který jste uvedli při registraci. U platby není žádný variabilní symbol, zjevně se platby párují právě podle čísla účtu, který máte u své osoby uveden. Platba z jiného účtu pravděpodobně vůbec neprojde a peníze se vrátí nebo zůstanou viset někde ve vzduchoprázdnu. Svůj bankovní účet můžete v nastavení samozřejmě změnit, pokud třeba změníte banku.

U vkladu peněz má drobnou výtku – proč tam sakra není možnost generovat QR platbu a člověk musí přepisovat čísla účtu jak v minulém století?

Jakmile se vám peníze připíší, vidíte je hned na úvodní stránce vašeho účtu (test jsem dělal s 800 Kč):

Když máte ve směnárně peníze, je už nákup bitcoinů hračkou. Stačí kliknout na intuitivní odkaz Koupit nebo prodat Bitcoiny v navigaci.

Pozor jen na to, že minimální částka v Kč, za kterou lze BTC koupit, je asi něco okolo 750 Kč. Nevím, od čeho se odvíjí, ale během testování se měnila v řádu korun. Kolik je to aktuálně zjistíte tak, že do pole pro nákup napíšete třeba 500 Kč a systém vás upozorní, že je to málo:

Na obrázku výše si všimněte, že můžete zadat buď částku v Kč, kterou chcete utratit, nebo kolik přesně BTC chcete koupit. Pokud si chcete koupit zlomek bitcoinu na hraní, asi využijete spíše možnost zadat částku v Kč a utratit vše, co na účtě máte – nedává smysl nechávat na něm ležet Kč.

Pozor na to, že nákupní formulář platí jen minutu, pokud nestihnete pokyn odeslat, musíte příkaz zadat znovu. Je to ochrana proti výkyvu kurzu.

Jakmile pokyn odešlete, vykoná se okamžitě a v přehledu na dashboardu vidíte, že zmizely vaše koruny a přibyly bitcoiny.

Jaký má Bit.plus kurz?

Pokud vás zajímá, jaký má směnárna kurz bitcoinu ve srovnání s jinými možnostmi, tak tady je srovnání. V okamžiku nákupu na Bit.plus jsme se podíval na mé dvě oblíbené burzy:

  • na Bit.plus jsem nakoupil za kurz 199 528, 57 Kč za jeden BTC
  • Coinmate v tu chvíli ukazovala kurz 192 314 Kč za jeden BTC
  • Binance ukazovala 7 729,06 USD, což bylo kurzem ČNB 193 535,66 Kč (25,04 Kč za USD)

Procentuálně je kurz horší cca o 3 %, což při nákupech na delší dobu nehraje moc roli. Za tento „poplatek“ dostanete srozumitelnou a jednoduchou službu v češtině a s českou podporu. To je pro mnoho uživatelů jasný benefit.

Pokud ale chcete koupit celý bitcoin nebo dokonce více bitcoinů, může už být úspora cca 7 000 Kč na jeden BTC znát a popřemýšlejte o nákupu na burze. Pokud ale kupujete po stovkách nebo nízkých tisícovkách na hodl, nemá cenu to řešit.

Odeslání bitcoinů do peněženky

Jako všude jinde, ani ve směnárně to nákupem bitcoinů nekončí – musíte si je převést do své peněženky, dokud jsou ve směnárně, můžete o ně poměrně jednoduše přijít.

V navigaci klikněte na Výběr bitcoinů a jednoduše zadejte kolik a kam chcete poslat. Kam je samozřejmě adresa vaší peněženky. V mém případě jsem vše poslal do svého Trezoru.

Od částky vám bude odečten poplatek za transakci, který byl při mém testu 0,000025 BTC , tj. asi 5 Kč. Výše poplatku a tím pádem ani rychlost transakce nejde volit. Odeslání BTC do peněženky se z bezpečnostních důvodů potvrzuje pomocí kódu v SMS (pozor opět na osm znaků).

Závěry mé recenze směnárny Bit.plus

Nákup bitcoinu přes Bit.plus je snadný a intuitivní, pokud se někde zaseknete, můžete se obrátit na rychle fungující support. Považuji směnárnu za ideální variantu pro začátečníky, pokud zvládáte ovládat internetové bankovnictví, zvládnete i nakoupit bitociny i na Bit.plus.

Plusy

  • české rozhraní
  • česká podpora
  • kamenná pobočka, kde si můžete existenci firmy ověřit

Mínusy

  • trochu nepohodlné posílání peněz do směnárny – chybí QR platba
  • za komfort a jednoduchost ve srovnání se složitějšími burzami si připlatíte ve formě lehce vyššího kurzu

Zřídit zdarma účet na Bit.plus

Pokud máte k mé zkušenosti se směnárnou dotazy nebo připomínky, komentáře pod článkem jsou vám k dispozici.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu