Grid strategie – seznamte se.  Česká služba Štosuj.cz před Vánoci naostro spustila novou strategii nazvanou grid, neboli mřížka, která vám zjednodušeně řečeno umožní obchodovat i když to neumíte. Je to takový primitivní nástroj, který automaticky vydělává na pohybech kurzu. Jak to funguje a kolik mi vydělal?

Na začátek je nutno podotknout, že narozdíl od standardní HODL strategie, je grid složitější na pochopení a hlavně na vysvětlení toho, co si vlastně nastavujete. Zatímco u DCA strategie prostě nastavíte interval a částku nákupu a nic víc neřešíte, u gridu je to trochu komplikovanější, protože už jen nenakupujete, ale do hry přichází i prodeje.

Jak grid strategie funguje

Grid strategie funguje tak, že od aktuální ceny vytvoří prodejní objednávky směrem nahoru a nákupní objednávky směrem dolu, vzdálené od sebe o nastavený procentuální krok. Nejlépe je to pochopitelné z animace a konkrétního příkladu:Grid příklad

 

Po naplnění prodejní objednávky se zase okamžitě pod ní o úroveň níže vytvoří nová nákupní objednávka. A tak stále dokola.

Při startu strategie bylo nastaveno, že cena je 1 000 a při poklesu či růstu o 1,5 % se provede prodej či nákup. Jakmile nastal pohyb na 1 015, provedl se prodejní příkaz a vše se přepočítalo tak, že výchozí bod je nyní ceně 1 015 a od ní se nastavily nové příkazy na prodej či nákup.

Pokud vám to není z tohoto jednoduchého příkladu stále moc jasné, koukněte se na animaci výše nebo ideálně zamiřte přímo na nápovědu Štosuj, kde je i vysvětlující video.

Jak nastavit grid na Štosuj

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Výše uvedený příklad je trochu zjednodušený, aby bylo snadné pochopit, co grid vlastně dělá. Jak to celé funguje na Štosuj si podrobně ukážeme dále. Dobrá zpráva je, že jeden BTC grid si můžete nastavit i ve FREE předplatném zdarma. Omezení jste jen minimální vzdáleností objednávek. Níže vidíte, jaké máte možnosti v jednotlivých předplatných na Štosuj:

Free Plus Premium
Počet aktivních grid strategií 1 2 4
Nejkratší vzdálenost objednávek v grid strategii 2 % 1,5 % 1 %

Grid strategie lze nastavit na měnové páry BTC/CZK, BTC/EUR, ETH/CZK, ETH/EUR. Etherové měnové páry jsou až v předplatném PLUS a PREMIUM. Já jsem pro účely testu zvolil BTC/CZK.

Možnost založit grid strategii najdete na svém přehledu strategií po kliknutí na tlačítko Nová (pokud na Štosuj nemáte účet, tak se nejprve zaregistrujte).

Nastavení strategie

Po výběru „Nová grid strategie“ se vám v prvním kroku Štosuj snaží v krátkosti vysvětlit, co to ten grid je a jak to funguje, ale stejně vás nejprve odkáže na návod s představením grid strategie, abyste napřed skutečně porozuměli tomu, co si chcete nastavit.

A ještě než se dostanete k vlastní strategii, musíte odsouhlasit, že jde stále o beta verzi a že se mohou vyskytnout nějaké nedostatky, i když už strategie běží od května 2023 a je značně odladěná.

Ve třetím kroku už nastavujete co a kde chcete obchodovat, tj. vyberete si, zda budou obchody probíhat na Coinmate nebo Anycoinu (musíte na nich mít účet ale to už víte ze starší recenze Štosuj). Dále si zvolíte už zmíněný měnový pár a strategii si můžete pojmenovat.

Grid nastavení burzy

Ve čtvrtém kroku už to začíná být trochu zapeklité – nastavujete cenové rozpětí gridu. Štosuj vám nabídne jako defaultní nastavení 20 % dolů i nahoru a pokud si nechcete lámat hlavu s tím, co toto nastavení znamená, nechte to prozatím tak.

Volba rozpětí znamená to, kam až se má grid natáhnout, tj. kam až má vytvořit objednávky. Čím vyšší rozpětí nastavíte, tím více budete potřebovat peněz. Představte si to jednoduše tak, že pokud necháte rozpětí 20 % nahoru i dolů a krok pro objednávky bude 2 %, vytvoří systém deset objednávek na prodej a deset na nákup.

Pokud by tedy šel kurz bez jakékoli korekce pouze nahoru nebo pouze dolů, přestane vám grid mimo toto rozpětí fungovat a zůstanou otevřené objednávky v tomto rozpětí, dokud se tam cena nevrátí. Ale v realitě to takto obvykle nebývá a vždy po cestě nahoru i dolů přichází nějaké to zakolísání. A jakmile kurz zakolísá na druhou stranu a cena se vrátí zpět, tak se dál pokračuje v obchodování, viz obrázek na začátku.

Důležité je si dobře rozmyslet, v jakém rozpětí chcete obchodovat a kde už ne. Na dalším kroku vyberete další parametry a k úpravě rozpětí se můžete vrátit.

Rozpětí gridu

V posledním kroku si nastavíte vzdálenost objednávek. Nejnižší možný krok je u každého tarifu Štosuj jiný, viz tabulka na začátku článku. Čím nižší krok nastavíte, tím více dvojobchodů (prodej-nákup) bude strategie provádět.

Dále musíte zvolit za kolik korun budete nakupovat a prodávat, minimum je 1 000 Kč nebo 50 EUR (platí to jak pro Coinmate, tak pro Anycoin), ale samozřejmě strategie dává významnější smysl až s vyššími částkami.

Štosuj vám přehledně ukáže, kolik potřebujete kapitálu podle zvolených parametrů strategie. A pozor Štosuj doporučuje strategii spustit až když na burze budete mít dostatek volných prostředků pro celé své nastavené cenové rozpětí. Pokud aktuálně nemáte volné prostředky, tak si na předchozím kroku zmenšete horní nebo spodní limit rozpětí tak, abyste měli dostatek prostředků na vytvoření všech aktivních objednávek.

Na účtu musíte mít obě měny z vybraného měnového páru, v mém případě BTC na prodejní objednávky a CZK na nákupní objednávky.

Grid objednávky

Jak to funguje v praxi?

Jak je celá strategie trochu složitější na pochopení, tak složitější je i její vyhodnocování. Standardní DCA strategie se vyhodnocuje snadno – nakoupil jsem bitcoiny za 1 000 Kč, dnes mají hodnotu 1200 Kč = mám zisk 20 %. Jenže u gridu se takto snadno zisk spočítat nedá. Štosuj bere jako zisk vždy dvojobchod – prodal jsem BTC na ceně 30 tisíc dolarů a koupil zpět na ceně 29 550, teprve to se rovná zisk 1,5 %. Opačně je to koupil jsem bitcoin na ceně 30 000 a prodal na 30 450 – mám zisk 1,5 %. 

Cílem grid strategie je získat více bitcoinu oproti situaci, kdy bych od výchozí ceny pouze jednorázově odprodával (na vypočtených úrovních když cena roste). Jako zisk pak na Štosuj uvidíte kolik BTC se díky cenové volatilitě a provedeným dvojobchodům získalo navíc.

Já jsem si celý test trochu zkomplikoval tím, že odstartoval už v srpnu, kdy se v jeho první půlce kurz prakticky nehýbal. I tak jsem ale vydělal přes 10 tisíc satoshi. Upozorňuji, že tehdy šlo nastavit 500 Kč na objednávku (nyní je už minimum nastaveno na 1 000 Kč), takže opravdu s malou investicí. V grafu je hezky vidět i to, jak šly v druhé půlce sprna zisky nahoru. Od září pak byla strategie asi dva měsíce pozastavena, jak je vidět níže.

Pokud se ptáte, proč článek vychází až teď, tak je to proto, že tým Štosuj pracoval na vylepšeních a teprve před Vánoci vše odladili a dopsali i detailní návod, který obsahuje vše potřebné, zodpoví nejčastější otázky a vysvětlí také rozdíl fungování grid strategie na burze (Coinmate) a směnárně (Anycoin).

I se zmíněnou pauzou vypadá graf zisků takto – výdělek je přes 27 tisíc satoshi (s objednávkami po 500 Kč):

Grid - statistika

A pokud vás zajímá, jak by strategie fungovala s vaším nastavením na historických datech, můžete si pohrát s šikovnou funkcí, kde vám to Štosuj ukáže – mrkněte na backtest.

DCA nebo grid?

Takto asi nelze otázku pokládat. Jsou to dvě naprosto odlišné strategie, které se spíše doplňují. Já osobně bych každému doporučil mít určitě DCA jako dlouhodobé spoření a grid si nastavit jako doplněk, kterým můžete získat ještě něco navíc nebo když už chcete od nějaké ceny realizovat zisk. Pokud chcete své spoření do Bitcoinu aktivně řídit, můžete strategie vypínat a zapínat dle situace na trhu. Někomu může dávat smysl vypnout grid, když je cena bitcoinu extrémně nízko a raději zvýšit DCA. A naopak, pokud je bitcoin blízko all time high, může dávat smysl vypnut nebo snížit DCA.

Ale kdo si s tím takto hrát nechce, pravděpodobně nic nezkazí, když nechá strategie prostě běžet – na DCA se dlouhodobě prodělat nedá a ani grid vás nepřipraví o peníze, maximálně vám prodá moc bitcoinu a budete mít realizovaný zisk v korunách, nebo při poklesu dokoupí bitcoin ve slevě.

Závěr

Grid je obchodování pro ty, co aktivně obchodovat neumí, ale stejně to chtějí zkusit. Vyděláte na tom pravděpodobně menší částky, ale zase s velmi malým rizikem. Grid je totiž dobře predikovatelný – dopředu můžete být připraveni na všechny možné scénáře vývoje ceny.

Velkou výhodou je, že vás Štosuj provede nastavením a ukáže výpočet potřebného kapitálu podle vybraných parametrů a vy sami se tak dokážete rozhodnout, jaké nastavení bude odpovídat vašim potřebám.

A jestli chcete vědět o Štosuj a gridu víc, pusťte si na YouTube přednášku od zakladatele projektu Luboše Kovaříka z letošního ChainCampu na téma Emoce vs. automatizace.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu