Pravidelný čtenář určitě ví, že Dollar-Cost Averaging (DCA) je asi ta nejlepší strategie jak nakupovat nejen bitcoin bez neustálého hledání nejlepší ceny a hlídání grafů. Jde ale DCA strategie ještě nějak vylepšit? Zdá se, že jde a v článku se podíváme na to, jak ji vylepšili ve Štosuj.

Jak funguje „obyčejná“ DCA strategie v podání Štosuj jsem popisoval v článku Spoření do bitcoinu i pro vaší babičku a na množení bitcoinu pomocí grid strategii jsem se podíval v textu Jak funguje grid strategie. Kluci ze Štosuj nedávno představili třetí variantu, kterou si můžete nastavit – a tou je DCA tak trochu na stereoidech. Vylepšení spočívá v tom, že Štosuj se snaží na základě indikátoru NUPL optimalizovat nákupy tak, abyste zjednodušeně řečeno nakupovali více za lepší cenu a méně za horší.

Co je to NUPL indikátor

NUPL (Net Unrealized Profit/Loss) indikátor zobrazuje vztah mezi tržní kapitalizací bitcoinu, což je počet BTC v oběhu krát aktuální cena a realizovanou hodnotou, což je zase hodnota každého bitcoinu při jeho posledním pohybu. Pomocí tohoto indikátoru se odhaduje, v jaké jsou současní držitelé nerealizovaném ztrátě nebo zisku. Jak se vyvíjí NUPL vzhledem k ceně bitcoinu se můžete podívat na této stránce.

Štosuj a NUPL

Štosuj využívá NUPL k tomu, aby částku určenou na váš pravidelný nákup bitcoinu podle situace na trhu indikovanou NUPLem snížil nebo zvýšil podle toho, co indikátor ukazuje. To znamená, že pokud je podle indikátoru cena bitcoinu příliš vysoká a je šance na její pokles, nakoupíte za menší sumu a opačně, pokud indikátor signalizuje dobrou cenu, nakoupíte za více peněz. Výsledkem by tedy mělo být, že v součtu nakupujete bitcoin za lepší průměrnou cenu než při obyčejném DCA. Jak moc na tom můžete vydělat, se dá jednoduše podívat na backtest, který vám porovná právě obyčejné DCA s tím dynamickým. Pokud necháte nastavené defaultní hodnoty pro přepočítávání investované částky, tj. minimální násobitel x0,5 a maximální x3, uvidíte, že bitcoin byste takto v posledních letech nakupovali o cca 8 % výhodněji. Při delším období tato úspora roste – vyzkoušejte si to sami.

Pozor ale na to, že můžete nakoupit podstatně jiné množství bitcoinu než při standardním DCA. Například při 100 Kč denně po dobu uplynulých dvou let jste v obyčejné DCA nakoupili bitcoin za 73 200 Kč a v době vydání článku byli v zisku 136 %. S použitím dynamické strategie NUPL byste nakoupil za stejné období bitcoin za 151 739 Kč a byli v zisku 160 %. Je to dáno tím, že poslední dva roky signalizoval NUPL většinou výhodnou cenu, takže jste většinou nenakupovali za 100 Kč denně, ale za nějaký násobek této částky. Na to je třeba myslet, když strategii nastavujete. Narozdíl od obyčejného DCA, kde přesně víte, kolik korun utratíte, u dynamického to nevíte, resp. víte jen rámec. V uvedeném příkladu s nastaveným minimem x0,5 a maximem x3 víte, že budete nakupovat minimálně za 50 korun a maximálně za 300 korun denně. Tomu pak musíte přizpůsobit posílání peněz na propojenou burzu či směnárnu. Je tedy vhodné poslat si raději více peněz, kdyby došlo k poklesu ceny a nakupovalo se za vyšší částky.

Nastavujeme dynamickou strategii

Pokud chcete vyzkoušet dynamickou strategii, musíte si u Štosuj trochu připlatit. Dynamické strategie jsou dostupné v předplatném Premium za 150 Štosáků měsíčně, což je něco mezi 100 a 150 korunami podle toho, jak velký balíček Štosáků si zakoupíte. Nicméně po registraci dostanete nějaké Štosáky zdarma, takže vyzkoušet dynamickou strategii můžete i bez placení.

Pokud tedy máte aktivní předplatné Premium, můžete si ve svých strategiích kliknout na založení nové (nebo upravit svou existující strategii) a vybrat Dynamickou částku. Dynamická strategie je podmnožinou DCA, takže nehledejte samostatné tlačítko a volte DCA takto:

Štosuj volba strategie

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Začátek nastavování strategie je totožný jako pro obyčejné DCA, takže volíte burzu/směnárnu (doporučuji používat české, tj. Coinmate nebo Anycoin), měnový pár, název strategie, cílovou částku a frekvenci. Chleba se láme u položky Hodnota objednávek, kde zvolte Dynamická částka a následně NUPL. V době vydání článku jiná strategie než NUPL není k dispozici, ale v budoucnu přibudou i jiné indikátory:

dynamická strategie

Následně si nastavíte částku pro jeden nákup a pak už přichází na řadu nastavení chování strategie – je potřeba určit, jakým násobitelem budete částku násobit v závislosti na chování indikátoru NUPL. Asi nic nezkazíte, když ponecháte výchozí hodnoty, protože věřím, že autoři Štosuj mají právě pro ně nějaký důvod. Jestli si ale chcete hrát, tak kreativitě se meze nekladou. A pokud chcete pochopit, co změny hodnot přesně znamenají, pomůže vám v tom interaktivní graf, kde přesně vidíte, jak to historicky fungovalo a za kolik byste ve skutečnosti nakupovali za daných podmínek na trhu.

Nastavení NUPL Když se chcete v nastavení ještě více „šťourat“, máte k dispozici pokročilé nastavení úrovní, což znamená, že můžete posouvat ty tři vodorovné modré čáry a určit tak, kde jsou hranice pro maximální i minimální násobitel. Důležité je tady pochopit, že od středové úrovně (x1) výše se bude částka objednávky postupně snižovat a od středu směrem dolů zvyšovat. Pokud jsme aktuálně už nad středem, ale vy si přejete stále násobit svou částku více, tak posuňte NUPL střed nad aktuální hodnotu. Se všemi uvedenými hodnotami si můžete hrát i ve zmíněné backtest kalkulačce, takže pokud máte hodně času, můžete zkusit najít v nastavení svatý grál.

Je to lepší než obyčejné DCA?

Historická data ukazují, že ano. Nepovedlo se mi v backtestu najít období, kdy by dynamická strategie ukázala horší průměrnou nákupku bitcoinu. Čímž neříkám, že se takové období nenajde, ale většinově určitě podává dynamická strategie lepší výkon. Na druhou stranu nezapomínejme na to, že historie nijak nezaručuje stejný výsledek v budoucnosti.

Má to nějaký háček?

Jeden ano. Musíte si vždy uvědomit, že dynamická strategie optimalizuje průměrnou cenu. Pokud tedy chcete za každou cenu kupovat například za 1 000 Kč měsíčně, může se vám v nějakém období stát, že dynamická strategie bude tvrdošíjně nakupovat jen za 500 Kč, protože podle indikátoru není dobrá doba na nákup. I tohle jde ale vyřešit – pokud si nepřejete svou částku snižovat, nastavte Minimální násobitel na x1. I když se dostaneme nad středovou NUPL úroveň, vždy nakoupíte minimálně za svou definovanou výchozí částku, ale při poklesu pod střed se bude násobit více. Pokud ale z nějakého důvodu chcete dát za zvolené období do bitcoinu pevnou sumu a nekomplikovat si život, použijte na to spíše obyčejné DCA a to dynamické si dejte třeba jako druhou doplňkovou strategii. Ve Štosuj můžete mít strategií více a vyhodnocují se vám samostatně.

Dynamická DCA strategie má smysl hlavně pro ty, kteří si mohou dovolit investovat vyšší částku, pokud na trhu nastane vhodná příležitost. Pak vám zaručí rozpuštění většího obnosu peněz do bitcoinu v ten správný okamžik.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu