Zvláštní, že jsem vícekrát za posledních pár týdnů narazil na Twitetru na názor, že koupit si bitcoin přes Revolut je v pohodě.

Lidé s tímto názorem úplně nechápou podstatu Bitcoinu a ta je, že jsou to peníze odtržené od státu a jakýchkoliv prostředníků. Jste sami sobě bankéřem. Svoji vlastní banku máte v mobilu nebo v zařízení podobném USB klíčence.

Pokud si bitcoiny koupíte u kohokoliv, kdo vám neumožní si je do té své „banky“ poslat, je něco špatně. Vy si totiž nekupujete bitcoin, ale jen slib daného prostředníka, že pro vás koupil bitcoin. Proč je to špatně?

  1. bitcon ve skutečnosti vůbec nemusel koupit a kdyby se všichni jeho zákazníci rozhodli chtít své bitoiny, měl by problém
  2. bitcoin sice koupil, ale někdo mu ho může ukrást a vy máte smůlu – věříte více sobě, nebo nějaké firmě, kterou vůbec nemáte pod kontrolou?
  3. bitcoin sice koupil, ale nějaký regulátor se rozhodne, že bitcoiny zabaví (znárodní). Myslíte, že je problém zakleknout na Revolut a přikázat mu odevzdat BTC např. pod pohrůžkou likvidace celé firmy? Připadá vám to nemožné? OK. Ale co bude za rok, za pět, za deset? Proč riskovat, když to vůbec není nutné. Jiný populární startup – Robin Hood ze dne na den zakázal svým zákazníkům obchodovat s určitými akciemi. Možná vám to taky do té doby přišlo nemyslitelné…

UPDATE 6. 4. 2023: Revolut už prý výběry umožňuje, ale stále je to spíše k ničemu. Cituji uživatele: Vybírat jde, ale ne na všechny typy adres, a poplatky jsou devastující.

Na zkoušku dobré, ale …

Samozřejmě, že vám asi nic strašného nehrozí, když si v Revolutu koupíte pár satoshi s tím, že čekáte na pohyb nahoru a když BTC stoupne o 10 %, tak to zase prodáte a vydělali jste si na pivo. 

Moc ale neobstojí argument, že si můžete Bitcoin v Revolutu zkusit a pochopit, protože ve skutečnosti si nic nezkusíte a nic nepochopíte. Pro vyzkoušení Bitcoinu potřebujete zažít právě tu práci s vlastní peněženkou, posílání bitcoinu do ní a z ní. Potřebujete zažít ten pocit, že máte poprvé v historii lidstva v ruce peníze, které jsou nezávislé na státu a jsou skutečně vaše. S Revolutem máte peníze, které jsou závislé na Revolutu. Přesunuli jste se z bláta do louže.

Klidně si kupujte satoshi na hraní v Revolutu, ale aspoň si zapište zdarma tenhle můj mailový kurz. Věřím, že po jeho absolvování změníte názor. A hlavně se v něm naučíte, jak si koupit opravdu bitcoin. A nebo si zdarma stáhněte a přečtěte knihu Vynález jménem Bitcoin.

PS: Revolut se ale výborně hodí třeba k nabíjení karty Plutu a sbírání cashbacku, protože eura tak koupíte nejvýhodněji.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu