Pokud hledáte náhradu za kartu crypto.com, jste tu správně. Karta Plutus je v některých ohledech ještě lepší.

Aktualizováno 13. 2. 2023

Do 18. 2. 2024 dává Plutus dvojnásobný bonus za registraci – 20 dolarů.

Crypto.com mělo dva roky skvělou kartu, se skvělými výhodami. Od ledna 2023 ale spousty výhod zrušili a podle mě už nemá cenu ji používat. Dobrá zpráva je, že existuje náhrada, který je v mnohém i lepší. Seznamte se s kartou Plutus. A abych vás trochu navnadil, tak vězte, že karta nabízí cashback minimálně 3 % bez jakékoliv podmínky a k tomu zdarma třeba Netflix. Nebo si vyberete jinou odměnu ze dvou desítek nabídek.

Pokud si chcete kartu hned objednat a až pak číst, tak přes tento odkaz získáte bonus 20 dolarů do začátku.

Objednání a doručení karty

I když služba funguje na italské doméně .IT, stojí za ní britská firma BLOCK CODE LTD, takže vše se řídí evropskými zákony. Při registraci musíte logicky projít ověřením identity, které probíhá přes službu veriff.com a není na ní nic složitého. Budete potřebovat doklad totožnosti a uděláte si selfie. Kdo se někdy registroval na burzu nebo jinou podobnou službu, nebude ničím zaskočen.

Po dokončení ověření a registrace musíte na kartu nabít 20 eur. Pravděpodobně proto, aby se odfiltrovali lidé, kteří požádají a nic s kartou nedělají. Nabitá eura máte pochopitelně k dispozici na kartě a můžete je následně utratit. Nabití uděláte přes SEPA platbu. Já osobně doporučuji použil Revolut kvůli dobrému kurzu koruny a eura. Převod z Revolutu na Plutus je hotov prakticky obratem. Trvá to obvykle jednotky sekund. Pokud Revolut ještě nemáte, můžete si o něj požádat přes tento odkaz.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Po dokončení registrace a odeslání 20 eur už musíte počkat na doručení karty. Plutus píše, že to bude trvat 14-19 dní. Mně přišla karta přesně za 11 dní. Po doručení musíte kartu aktivovat v mobilní aplikaci a já osobně doporučuji udělat první platbu kontaktně, tj. zasunout ji do terminálu. Nikde to nepíší, ale první bezkontaktní platba mi nešla. A jiné karty občas toto vyžadují, takže to podle mě bylo tím.

Používání karty

Plutus je normální Visa karta, takže na používání není nic převratného. Upozorním ale na dvě důležité věci

 1. kartu musíte nabíjet z účtu, který je na vaše jméno, resp. na stejné jméno, jako Plutus. A pokud nabíjíte více jak 20 eur, musíte své jméno uvést ještě do nějaké  poznámky nebo názvu příjemce. U Revolutu se to dělá tak, že při tvorbě příkazu uvedete své jméno do kolonky příjemce. Z logiky věci tam budete mít tendenci napsat Plutus, ale musíte tam dát opravdu své jméno. Příkaz se vám pak v historii tváří, že jste poslali peníze sami sobě a je to trochu nepřehledné. Ale funkční. Pokud to neuděláte, peníze se vám vrátí. Vyzkoušeno za vás 🙂
 2. dobité peníze leží na „účtu“ a na kartu je musíte přesunout v mobilní aplikaci. Je to stejné, jako u zmiňovaného crypto.com. Pozor ale na to, že přesun na kartu se nemusí provést v ten den, kdy nabijete peníze na Plutus. Plutus uvádí, že přesun trvá až jeden pracovní den, typicky ale 1 – 2 hodiny. Vypozoroval jsem, že to závisí právě na tom, kdy se peníze nabily na účet, protože peníze nabité včera a dříve se přesouvají na kartu obratem. Asi je to nějaká ochrana. Ale neplatí to 100%, povedlo se mi na kartu obratem přesunout i dnes nabité peníze. Jistější je počítat s tím, že 100% je přesunete až následující den po nabití.
  Od 15. srpna 2023 už není třeba peníze na kartu přesouvat po nabití účtu. Stačí poslat peníze na Plutus účet a ihned lze kartou platit. V případě posílání peněz z Revolutu je platba na Plutus připsána okamžitě, takže kartu si stačíte nabít třeba ve frontě na pokladnu. Tato aktualizace posunula použitelnost Plutusu o světelné roky k lepšímu.

Odměny a bonusy

Pojďme na to, co dělá kartu zajímavou. Plutus vám dá různé odměny od dvou desítek firem a nejlepší na tom je, že narozdíl od Crypto.com nemusíte na první odměnu nic splnit, máte ji k dispozici, i kdybyste s kartou neplatili nic jiného a ležela v šuplíku.

Všechny odměny fungují na principu 100% cashbacku. To znamená, že vy kartou musíte zaplatit za danou službu a Plutus vám celou částku vrátí, resp. vrátí vám jí do výše 10 eur. Pokud si například jako odměnu vyberete Netflix a tarif dražší než 10 eur, dostanete zpět 10 eur a zbytek je na vás. Jakou odměnu chcete v daném měsíci, si musíte vybrat v aplikaci a na stejném místě si můžete vybrat i odměnu na další měsíc. Pokud si odměnu na další měsíc nevyberete, dostanete tu samou, jako ve stávajícím měsíci. Tj. vybírat následující měsíc má smysl jen tehdy, když chcete odměnu změnit.

Trochu horší zpráva je, že cashback i uvítací bonus dostáváte v tokenu Pluton (PLU), což je interní token služby. Opět je tu podobnost s tokenem CRO u crypto.com. O Plutonu ale podrobněji dále.

Objednat kartu Plutus s bonusem 20 $

Kolik odměn si můžete vybrat

První, na čem závisí počet odměn je to, jaký zvolíte tarif. Jsou tři a liší se měsíčním poplatkem a hranicí útraty, ze které dostanete cashback:

Plutus ceny

Bystřejší počtáři jistě odhalili, že se vyplatí mít pokročilejší tarif, protože dostanete více odměn a jejich součet převýší měsíční poplatek a taky dostanete 3 % cashback z vyšší měsíční útraty. Například tarif Everyday vás bude stát 9,99 eur, ale můžete si vzít 2x odměnu po 10 eur, tj. 20 eur. Obdobně to zafunguje u tarifu Premium.

Druhé hledisko je to, kolik máte na účtu již zmíněných tokenů PLU. A pozor, v čase se jejich potřeba zvyšuje:

Levely Pluton

Podle „hodnosti“ pak máte tyto další výhody:

Plutus level

Token Pluton (PLU)

V době psaní článku stojí jeden PLU okolo 8 dolarů, to znamená, že na 4 odměny potřebujete stakovat PLU v hodnotě cca 2 000 dolarů. Nepřijde mi úplně chytré kupovat PLU za 50 tisíc Kč jen proto, abyste si zapnuli 4 odměny po 10 eurech (1000 Kč/měsíc) a procentnímu bodu cashbacku navíc.

Nebudeme si nic nalhávat, interní token jsou peníze z ničeho. Berte to spíše jako body ve věrnostním programu – dostávat je za útratu je v pohodě, kupovat je za peníze bych si 3x rozmyslel.

Na druhou stranu pokud se bude službě dařit, tak v dalším bullrunu se může i Pluton hezky zhodnotit, jeho cena je dnes o 80 % dole proti all time high.

Z jakých odměn můžete vybírat

Plutus poměrně často přidává nové odměny, takže je možné, že výčet níže neobsahuje vše. Poslední aktualizace ze srpna 2023 obsahuje odměny na obrázku níže. Výběr nejzajímavějších je v této tabulce:

Zábava

 • Netflix
 • Spotify
 • Apple One
 • Disney +
 • Amazon Prime

Cestování

 • Uber
 • Shell
 • Booking
 • AirBnB
 • Curve

Dovážka jídla

 • Deliveroo Plus
 • UBER eats
 • Just Eat
 • Starbuck

Obchody

 • Aldi/Hofer
 • Sainsburys
 • Lidl
 • Tesco

Online nákupy

 • Apple credit
 • ASOS
 • eBay

Hry

 • Playstation
 • Xbox
 • Steam

Plutus odměny klikněte pro zvětšení

Osobně jsme už vyzkoušel Netflix, Spotify, Lidl, Curve a vše zafungovalo bez problémů. Drobný problém je u Spotify, které protestuje proti litevské kartě na českém účtu. Dá se to jednoduše vyřešit skrytím za kartu Curve (mám osobně vyzkoušeno), případně změnou nastavení Spotify na Litvu (vyzkoušeno čtenářem).

Platby mobilem nebo hodinkami

Plutus umí jen Googe Pay, jablíčkáři mají zatím smůlu. I když mi přišlo zvláštní, že při pokusu přidat kartu do Apple Pay se vše dařilo až do schválení obchodních podmínek Plutusu a teprve poslední krok selhal a napsalo to, že jde o neplatnou kartu. Možná je to v poslední fázi testování, úplně nepodporovanou kartu by podle mě Apple odmítl hned na začátku. Ale nechci spekulovat. Plutus na webu píše, že na Apple Pay pracují.

Každopádně Plutus jde dostat do mobilu oklikou přes kartu Curve. A Curve je zároveň jedna z odměn, kterou si můžete vybrat a nechat si proplatit její vyšší tarif. Kruh se uzavřel 🙂

Kurzové ztráty a poplatky

Protože je karta vedena v eurech, musíme kalkulovat s kurzem eura vůči koruně. Se špatným kurzem by se taky mohla podstatná část cashbacku ztratit v převodech sem a tam.

Protože Plutus transakce obvykle nevyúčtovává v den nákupu, vzniká vám posun mezi tím, kdy koupíte za koruny euro a kdy ho utratíte a změníte zpět do koruny. Transakce v rámci jednoho dne mi vyšla takto: Koupil jsem euro na Revolutu za 24,3784 Kč a Plutus mi ho při platbě v korunách účtoval 24,2448 Kč. Prodělal jsem tedy asi 0,5 %. Fakticky tedy cashback klesl na 2,5 %. Dá se tedy asi říct, že pokud si Plutus nabíjíte ze dne na den, neměli byste na kurzu výrazně prodělat, resp. cashback vynulovat. Pokud si nabijete větší částku třeba jednou měsíčně, tak pak hrajete o to, jestli kurz eura půjde proti vám nebo s vámi. Můžete vydělat i prodělat nějaké drobné navíc. Že by se kurz hnul o 3 % proti vám během pár dní, příliš pravděpodobné není. Já osobně doporučuji udržovat si na Plutusu nějakou částku na běžné útraty a doplňovat vždy, když klesne pod určitou úroveň.

AKTUALIZACE 13. 2. 2023: Plutus si bere poplatek 2,5 % za to, když platíte v korunách, resp. když platíte v jiné měně než eurech. Bohužel je ten poplatek trochu neviditelný, protože ho nevidíte ve webovém rozhraní, ale jen na výpise, o který si musíte napsat na podporu. Pokud platíte převážně v ČR, tak přijdete prakticky o celý cashback. Má to ale poměrně jednoduché řešení – Stačí kartu Plutus nahrát do Curve a tam nastavit, že její měna jsou EURa (po nahrání budete mít nastaveno, že je karta v CZK). Tím zajistí převod mezi korunou a eurem Curve a Plutus vám nebude nic účtovat. Kurzy Curve patří k nejlepším na trhu, s drobným háčkem – účtují poplatek okolo 1 % víkendu, takže nejlepší je o víkendu kartou neplatit. Podle tarifu karty Curve máte taky měsíční limit na dobrý kurz – od 1000 EUR až po po neomezený.

Prodej plutonů a burza v aplikaci

Trochu nešikovné je, že obdržené tokeny PLU můžete prodat nebo směnit až po uplynutí 45 dnů od jejich obdržení. Pluton se tak prý chrání proti případným podvodům. Podle mého pozorování lze ale někdy PLU prodat i dříve. Mám pocit, že 45 dní bude spíše maximum.

Plutony můžete buď jednoduše směnit za eura a nechat si je připsat na kartu, nebo je prodávat na integrované burze.
Update 1.3.2023: Tato funkce je dočasně pozastavena a měla by být opět k dispozici ve 1. čtvrtletí 2024. Důvody jsou popsány zde.

Také si je můžete převést do své peněženky (Metamask) a hodlovat. Obchodování s PLU na integrované burze si nechám na později. Myslím, že většina lidí bude chtít spíše nabyté PLU obratem prodat a to je poměrně snadné (až to bude opět funkční). Stačí přejít na webu na záložku Pluton a použít tlačítko Sell (toto nejde momentálně udělat v mobilní aplikaci). Minimum pro prodej je ekvivalent 10 EUR a maximum 30 EUR, což je trochu omezující, pokud si naspoříte PLU za delší dobu a chcete je prodat, ale dá se s tím žít. Větší sumu prodáte přes integrovanou burzu.

A aby to nebylo moc jednoduché, nabytá eura se vám na kartě neobjeví ihned po prodeji, ale zase až po určité době (uváděn je jeden pracovní den). Platba jde záhadně zase jako SEPA. Pravděpodobně se PLU někde prodá a eura putují na váš účet bankovním převodem. Není to zřejmě čistě interní záležitost Plutuse. Ale funguje to. Převod eur na kartu je už instantní, objeví se tam ihned po odeslání (testováno s Revolutem)

Prodej PLU

Závěrečné shrnutí

Používáním karty hrajete s provozovatelem tak trochu hru o to, zda token Pluton vydrží a půjde spíše nahoru. Odměny i cashback jsou virtuální až do okamžiku, kdy Plutony vyměníte za fiat peníze nebo třeba bitcoin. Na druhou stranu nic neriskujete, pokud Plutony nekupujete za keš. Pokud je jen sbíráte jako odměny, tak to nejhorší, co se vám může stát je, že v případě krachu celého projektu jste je sbírali zbytečně a odměny jste de facto nikdy nedostali.

V případě druhého scénáře, kdy Pluton přežije bearmarket a půjde do následující bullmarketu, máte docela slušnou šanci, že PLU nasbírané na ceně osm nebo i méně dolarů prodáte dráž a získáte tak vlastně daleko větší odměny. Pokud chcete nalít trochu optimismu do žil, tak když jsem pořizoval a recenzoval kartu crypto.com, stál její token CRO asi 0,15 dolarů. Jeho all time high v minulém bullmarketu bylo skoro dolar.

Co mi přijde ale podstatné a důležité – používáním Plutuse nic neriskujte, pokud dodržíte toto: Nedržte tam velké částky, nekupujte PLU. A pak se vám nemůže nic špatného stát.

Objednat kartu Plutus s bonusem 10$

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu