O Bitcoinu koluje mnoho mýtu, polopravd a nepravd. Rozhodl jsem se některé uvádět na pravou míru. Tady je první mýtus.

Nedávno jsem v diskusi na Twitteru zaznamenal povzdech jedné účastnice ve smyslu „no jo, nejsem ajťák, nekupuji Bitcoin a musím jen chodit do práce a platit hypotéku„. To je úplně špatná úvaha, která možná platila před pár lety, ale dnes už ne.

Není problém se vzdělat

Kromě spousty webů, které se snaží kryptoměny vysvětlovat laikům, existuje i mnoho kurzů zdarma nebo za pár korun, kde základy pochytí každý, kdo umí používat chytrý telefon a internetové bankovnictví. Jeden takový kurz zdarma mám i tady na webu.

Realita je taková, že máme dva extrémy – na jednu stranu mi píší zoufalí lidé, kteří skočili na lep podvodníkům a evidentně jim vůbec nedělalo problém nasypat peníze do něčeho, čemu vůbec nerozuměli a na straně druhé jsou pak lidé citovaní v prvním odstavci, kteří se bojí úplně zbytečně. Oběma skupinám by přitom stačilo strávit jeden nebo dva večery s Googlem, který je dovede třeba sem na Bitconvkapse nebo na kvanta jiných seriózních zdrojů o kryptoměnách, kde jim vysvětlí základy.

Internetové bankovnictví jen po ajťáky?

Dnes asi nikoho nenapadne, že by bylo internetové bankovnictví pro ajťáky a „obyčejný“ člověk chodil stále do banky osobně. Možná to tak bylo v devadesátých letech minulého století.

Pokud chcete koupit bitcoiny, tak v dnešní době vám stačí právě ta znalost internetového bankovnictví a to doslova. Například v rámci Expobank můžete bitcony nakoupit přímo v něm. Věnoval jsem této možnosti celý článek. Ale pozor: samozřejmě, že koupit a pochopit jsou rozdílné věci! Ale i když bitcoinu zatím nerozumíte, koupě přes banku bude relativně bezpečná a můžete to udělat klidně hned a ne si stěžovat, že je Bitcoin pro ajťáky a neudělat nic. Nezapomeňte se ale teorii doučit, hodí se věci okolo kryptoměn chápat alespoň v základu. 

Cashback až 8 % z každé platby

Přečtěte si recenzi karty, která vám dokáže vracet až 8 % z každé platby v obchodě, dá vám Spotify a Netflix zdarma a k tomu 25 $ startovací bonus. Přečíst recenzi.

Myslíte, že je nákup akcií jen pro ajťáky? Asi ne, že? Nemusíte chápat do detailu Wall Street, abyste si koupili akcie Tesly, takže nemusíte chápat ani Binance, abyste si koupili kousek bitcoinu. Můžete totiž zamířit do směnárny, která bude v českém jazyce, provozovaná českou firmou a nákup kryptoměn je tam na dva kliky. Můžete si dokonce koupit kousek bitcounu i přímo tady na Bitcoinvkapse.czmístní směnárna je hodně primitivní, ale to je přesně to, co laik potřebuje a co pro první zkušenost stačí. 

Potřebujete změnit myšlení

Pozor: Vlastnění kryptoměn je opravdu něco jiného, než mít účet v bance. Když něco pokazíte, může se stát, že o kryptoměnu nenávratně přijdete. Bitcoin je často přirovnáván k digitálnímu zlatu – a pokud zakopete cihlu zlata někde v lese a zapomenete kde to bylo, máte smůlu. To samé se vám může stát s Bitcoinem, když se nebudete držet základních pravidel:

  • uložte si své kryptoměny ve své peněžence, nenechávejte je u prostředníků. Na tisícovku korun v bitcoinu vám stačí ta v mobilu.
  • dobře si uložte přístupy k peněžence a hlavně seed
  • kupujte bitcony na ověřených místech. Nikdy nereagujte na nabídky zbohatnutí pomocí kryptoměn zasílané mailem ani na nevyžádané telefonáty!

Závěr

Pokud si opravdu chcete koupit bitcoiny, bez problémů to s trochou snahy dokážete. Pokud si je ve skutečnosti koupit nechcete, můžete si dál stěžovat, že je to složité a jen pro ajťáky.

Vždy se ale snažte pochopit, co kupujete a proč

 

Čtěte dále:

Nevíte, která bije? Přihlaste se do e-mailového kurzu pro začátečníky. Nemusíte nikam chodit a je to zadarmo.