O Bitcoinu koluje mnoho mýtu, polopravd a nepravd. Rozhodl jsem se některé uvádět na pravou míru. Tady je první mýtus.

Nedávno jsem v diskusi na Twitteru zaznamenal povzdech jedné účastnice ve smyslu „no jo, nejsem ajťák, nekupuji Bitcoin a musím jen chodit do práce a platit hypotéku„. To je úplně špatná úvaha, která možná platila před pár lety, ale dnes už ne.

Není problém se vzdělat

Kromě spousty webů, které se snaží kryptoměny vysvětlovat laikům, existuje i mnoho kurzů zdarma nebo za pár korun, kde základy pochytí každý, kdo umí používat chytrý telefon a internetové bankovnictví. Jeden takový kurz zdarma mám i tady na webu.

Realita je taková, že máme dva extrémy – na jednu stranu mi píší zoufalí lidé, kteří skočili na lep podvodníkům a evidentně jim vůbec nedělalo problém nasypat peníze do něčeho, čemu vůbec nerozuměli a na straně druhé jsou pak lidé citovaní v prvním odstavci, kteří se bojí úplně zbytečně. Oběma skupinám by přitom stačilo strávit jeden nebo dva večery s Googlem, který je dovede třeba sem na Bitconvkapse nebo na kvanta jiných seriózních zdrojů o Bitcoinu, kde jim vysvětlí základy.

Internetové bankovnictví jen po ajťáky?

Dnes asi nikoho nenapadne, že by bylo internetové bankovnictví pro ajťáky a „obyčejný“ člověk chodil stále do banky osobně. Možná to tak bylo v devadesátých letech minulého století.

Pokud chcete koupit bitcoiny, tak v dnešní době vám stačí chápat internetového bankovnictví a v žádné směnárně se určitě neztratíte. Dokonce vám některé směnárny dají i zajímavý vstupní bonus, takže nějaké ty bitcoiny můžete mít vlastně zdarma. Umí to třeba český Anycoin, kde dokážete nakoupit na pár kliků a ještě dostanete 300 Kč, pokud nakoupíte bitcoiny za 10 tisíc. Ale pozor: samozřejmě, že koupit a pochopit jsou rozdílné věci! Ale i když bitcoinu zatím nerozumíte, koupě přes směnárnu bude relativně bezpečná a můžete to udělat klidně hned a ne si stěžovat, že je Bitcoin pro ajťáky a neudělat nic. Nezapomeňte se ale teorii doučit, hodí se věci okolo kryptoměn chápat alespoň v základu. 

Myslíte, že je nákup akcií jen pro ajťáky? Asi ne, že? Nemusíte chápat do detailu Wall Street, abyste si koupili akcie Tesly, takže nemusíte chápat do detailu blockchain, abyste si koupili kousek bitcoinu. Jak už bylo řečeno, můžete zamířit do směnárny, která bude v českém jazyce, provozovaná českou firmou a nákup kryptoměn je tam na dva kliky. Můžete si dokonce koupit kousek bitcoinu i přímo tady na Bitcoinvkapse.czmístní směnárna je hodně primitivní, ale to je přesně to, co laik potřebuje a co pro první zkušenost stačí. Nebo si můžete stáhnout českou aplikaci Vexl, která vám pomůže najít někoho ve vašem okolí, kdo vám bitcoiny prodá a jako bonus vám třeba i vysvětlí jak to funguje.

Potřebujete změnit myšlení

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Pozor: Vlastnění bitcoinu je opravdu něco jiného, než mít účet v bance. Když něco pokazíte, může se stát, že o něj nenávratně přijdete. Bitcoin je často přirovnáván k digitálnímu zlatu – a pokud zakopete cihlu zlata někde v lese a zapomenete kde to bylo, máte taky smůlu. To samé se vám může stát s Bitcoinem, když se nebudete držet základních pravidel:

  • uložte si ho do své peněženky, nenechávejte ho u prostředníků. Na tisícovku korun v bitcoinu vám stačí ta v mobilu.
  • dobře si uložte přístupy k peněžence a hlavně seed
  • kupujte bitcony na ověřených místech. Nikdy nereagujte na nabídky zbohatnutí pomocí kryptoměn zasílané mailem ani na nevyžádané telefonáty!
  • nakupujte postupně po malých částkách (metoda DCA). Skvěle vám v tom pomůže česká služba Štosuj.cz.

Závěr

Pokud si opravdu chcete koupit bitcoiny, bez problémů to s trochou snahy dokážete. Pokud si je ve skutečnosti koupit nechcete, můžete si dál stěžovat, že je to složité a jen pro ajťáky.

Vždy se ale snažte pochopit, co kupujete a proč

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu