Občas mi dorazí na e-mail dotaz, který může trápit více lidí, proto ty zajímavé i s odpovědí zveřejňuji. Dnes na téma „někde mi naslibovali bitcoinové hory doly a nemám nic“.

Nedávno mi přišel tento dotaz (kráceno):

Hledala jsem výdělek na internetu a jeden američan nabízel báječné zisky. Neumím moc anglicky, vše si překládám googlem.

Psala jsem mu, že nemám žádné zkušenosti, tak slíbil, že mi pomůže. Dopadlo to tak, že jsem mu předala přístupové info. k Blockchainu a on mně připojil na těžbu. Problém je v tom, že se mi v peněžence hromadí nějaké btc, které ovšem nejdou do waletu/balanci. Musím prý přidat hodně btc aby se objevili ve waletu/balanci. Měla jsem tam cca 150 euro, ty zmizeli. Pak jsem přidala 59 euro a taky zmizeli. Nic se mi nepřipsalo do hlavního účtu. Mělo se údajně v hlavní nabídce v pravo nahoře objevit zelené Activated. To se neobjevilo, prý proto, že jsem přidala málo peněz. Naposledy jsem měla přidat 1000 usd. Což jsem neudělala. Na hlavním panelu (vpravo) se mi objevuje zelený nápis Youve juste received bitcoin – právě jste obdrželi bitcoinn.

Nevím co s tím. Na vyplacení nemám peníze. Nevím jestli to jde zastavit a jak.

Moje odpověď byla jednoduchá:

Takhle na první pohled to vypadá jako klasický podvod, který z vás akorát láká peníze. Pokud chcete BTC, doporučuji si je prostě koupit, zadarmo vám nikdo nic nedá a těžit nemáte jako laik moc šanci. Drtivá většina webů, které slibují zapojit do těžby, jsou podvody. Možná zkuste můj e-mailový kurz – zadarmo se dozvíte spousty užitečných informací.

A teď podrobněji

Bitcoiny či jiné kryptoměny můžete získat i zdarma, ale dostanete malinkaté zlomky mincí. Tyto služby slouží jen proto, abyste si zkusili, jak kryptoměny fungují. Nezbohatnete na tom. Druhým a možná tím hlavním cílem těchto služeb je protočit reklamu a poslat vás na další stránky, které se z vás snaží různými způsoby vytáhnout peníze. Oblíbené jsou různé těžící stránky, které slibují zapojení do těžby v podstatě za nic. Ale chtějí po vás poslat (krypto)peníze. Často jde o různé pyramidy, kde nic nevyděláte, spíše naopak. Někdy jde o úplné podvody, které se jen vezou na vlně zájmu o kryptoměny. Čest světlým výjimkám! Pokud chcete těžit, zkuste třeba tuto ověřenou hru, která těžbu simuluje, ale vyděláváte tam opravdové krypto (opět ale ne na zbohatnutí).

Pokud uvažujete o zapojení na podobných webech, potřebujete perfektní angličtinu a musíte hodně googlit a prověřovat. Určitě nejsou všichni podvodníci, okolo kryptoměn existuje spousty zajímavých projektů, ale kombinace „neumím pořádně anglicky a chci bezpracně vydělat“ je smrtící. A nemusí jít jen o kryptoměny.

Pokud po vás nějaká služba chce nejprve zaplatit, aby vás nechala vydělat, zbystřete a zamyslete se nad tím, jestli není rozumnější ty peníze vzít a bitcoin si normálně koupit.

Věřte, že pro 99 % lidí je těžba kryptoměn nad jejich síly a znalosti – těžba na klik zdarma neexistuje. A pokud chcete opravdu těžit, doporučuji třeba tenhle povedený seriál o těžbě v češtině – po jeho přečtení myslím většinu lidí chuť těžit přejde 🙂

Neskákejte ani do podivných kryptoměn, které vznikly jen proto, aby autorovi vydělaly peníze.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu