Lekce 5: Nástroje a strategie

Včera jsme si vysvětlili, jak s bitcoiny zacházet a kde je skladovat. Dnes se podíváme na to, jak sledovat své investiční úspěchy i neúspěchy a jakou vůbec volit při nákupu bitcoinu strategii.

Investiční strategie

Bitcoin je silně volatilní měna a výkyvy kurzu o desítky procent nahoru i dolů během jednoho dne nejsou ničím neobvyklým. Jako laik a občasný investor do Bitcoinu nemáte šanci tyto výkyvy podchytit a vydělat na nich. Můžete se to časem naučit, koukat celý den do grafů a vydělávat na denních pohybech kurzu. O tom ale náš online kurz není.

Pro začátečníka je nejlepší strategie ta, že budete investovat pravidelně malé částky. Můžete si například říct, že nakoupíte bitcoiny za 10 dolarů (asi 230 Kč) každou neděli. Měsíčně tak investujete necelou tisícovku. Nebo že koupíte za 500 Kč každého 10. v měsíci. Za kolik a kdy je jen na vás. Důležitá je ta pravidelnost, která vám pomůže vyrovnávat výkyvy v kurzu. Jednou koupíte dráž, podruhé levněji a cena se vám stále průměruje. Pokud dojde k většímu propadu ceny a vy budete mít pocit, že o moc níž už to nespadne, dokupte i mimo plán. A nejlepší na tom je, že s pravidelným spořením vám pomůže česká aplikace Štosuj a vy na nic nemusíte myslet.

Kdy prodat?

Těžká otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Pokud už chcete bitcoin prodávat, tak ideálně samozřejmě v okamžiku, kdy je kurz na vrcholu těsně před propadem. Jenže takový okamžik se velice špatně trefuje.

Zamyslete se nejprve nad tím, jestli potřebujete skutečně bitcoin prodat, když si chcete něco pořídit. Nebylo by lepší dát bitcoin do zástavy a půjčit si koruny? Má to mnoho výhod včetně daňových a je to snadné díky české službě Firefish.

Pokud fakt prodat musíte nebo chcete, tak zvažte třeba tyto varianty:

  • můžete prodat všechno v okamžiku, kdy zisk dosáhne X %, ovšem v takovém případě riskujete, že přijdete o další zisky. Podobně jako lidé, kteří usoudili, že stonásobek jim stačí a bitcoiny získané za 1 dolar prodali na kurzu 100 dolarů. Z dnešního pohledu je to smutné.
  • můžete prodat nějakou část vždy, když už si myslíte, že jste vydělali dost, ale pořád vidíte prostor pro růst. Prodejte třeba 30 % nebo 50 %.
  • můžete prodat bitcoiny v hodnotě části zisku. Pokud jste nakoupili bitcoiny za 10 000 Kč a dnes mají hodnotu 25 000 Kč, prodejte třeba polovinu zisku, tj. polovinu z 15 000 Kč, což je 7 500 Kč. Pokud kurz výrazněji klesne, nakupte za oněch 7 500 bitcoiny zpět.
  • prodejte bitcoiny za částku, kterou jste investovali na začátku – pokud jste nakoupili za 10 000 Kč a hodnota je 25 000 Kč, prodejte BTC za 10 000 Kč. I kdybyste nakonec přišli o celých zbylých 15 000 Kč, vlastně jste nepřišli o nic – původní investici už jste si vybrali.
  • taktika je i to, že si řeknete, že budete do bitcoinu spořit dětem a až vyrostou, dostane od vás každé 1 BTC. Je docela dobře možné, že tou dobou to budou miliony Kč a děti budou mít zajištěnou budoucnost. 

Ať už zvolíte jakoukoliv taktiku, vždy je dobré nějakou mít a hlavně se jí řídit.

Jak a kde sledovat své úspěchy

Pokud budete nakupovat bitcoiny pravidelně, budete potřebovat mít přehled o tom, v jakém stavu portfolio je. Jestli jste v plusu, nebo v mínusu a o kolik.

Štosuj

Pokud využijete pro pravidelné nákupy službu Štosuj, postará se o vše za vás a vy nemusíte evidovat nic.

Excel, Google tabulky a pod.

Můžete si psát nákupy do Excelu, Google tabulek či jiného podobného nástroje. Jako základ to stačí. Je to ale zbytečně pracné a při mnoha nákupech i těžko udržovatelné. Časem budete potřebovat něco lepšího.

CryptoCompare

Na serveru CryptoCompare si můžete zdarma vytvořit portfolio a sledovat, jak si vaše investice stojí. Dostanete přehledné grafy, výkon jednotlivých měn atd. Základní přehled může vypadat nějak takto 🙂

cryptocompare

Web funguje pěkně i v mobilu, takže není třeba instalovat mobilní aplikaci a své portfolio máte na očích kdekoliv a kdykoliv. 

Blockfolio

Je naopak pouze mobilní aplikace pro iOS i Android, která umožňuje zadat a sledovat portfolio vašich kryptoměn. Opět nechybí přehledy o tom, kolik jste vydělali či prodělali a jak si stojí které vaše nakoupené kryptoměny.

Delta

Mobilní i desktopová aplikace, ve které si opět můžete zaznamenávat své nákupy a prodej a vidět, jak na tom jste.

CoinMarketCap

Pokud vás zajímá kurz snad všech kryptoměn, co se prodávají na burzách, tak zamiřte na web coinmarketcap.com a nebo si stáhněte do mobilu stejnojmennou aplikaci. 

Nezapomeňte!

Nikdy do kryptoměn neinvestujte více, než si můžete dovolit bez problémů ztratit. Bitcoin a další nabízí vysoké zhodnocení investic, ale s tím jde ruku v ruce i vyšší riziko. Trh i celý obor kryptoměn je stále na začátku a nikdo neví, co se může stát. Pády kurzu o desítky procent nejsou nic neobvyklého. Dokonce jsem četl názor, že při investici do Bitcoinu je dobré si představit, že ty peníze házíte do kanálu. To mi přijde trochu přehnané, ale rozhodně nedoporučuji prodat dům a koupit bitcoiny, což je také příběh, který se údajně stal.

TIP na závěr: okolo kryptoměn vzniká spousty zajímavých projektů. Momentálně nejzajímavější je platební karta, která vám dá minimálně 3 % z každé platby zpět a k tomu zdarma třeba Netflix nebo Spotify.

Děkuji za sledování celého kurzu a pokud vás bavil a pomohl vám v orientaci v kryptoměnách, tak mám pro vás dobrou zprávu – zítra vám přijde ještě jeden bonusový díl 🙂

TIP: Nestačí vám obecné informace? Nabízím individuální konzultace pro začátečníky i pokročilé.

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu