Pokud jste poslední měsíce nežili mimo internet a kryptoměnovou komunitu, asi vás nemohla minout kampaň na aplikaci Štosuj.cz. Podíval jsem se jí trochu na zoubek.

Dosud jsem pozoroval Štosuj spíše zpovzdálí a přemýšlel nad tím, proč používat podobnou službu, když si stejnou věc dokážu udělat sám (ne tu službu, ale její funkčnost). Přesvědčilo mě Štosuj o nutnosti své existence?

Co Štosuj.cz dělá

Štosuj se snaží co nejvíce zjednodušit nakupování bitcoinu metodou DCA (dollar-cost averaging), což je metoda, která eliminuje nutnost rozhodování a neustálé zkoumání kurzu – nakupujete pravidelně a nekoukáte na kurz. Pokud jste o této metodě nikdy neslyšeli, mrkněte na starší článek o ní.

Zjednodušeně řešeno – ve Štosuj si pohodlně nastavíte kdy a za kolik peněz se vám automaticky koupí bitcoin, lépe řečeno satoshi. Je to takový trvalý příkaz na spoření do bitcoinu.

DCA kalkulačka

Registrace a nastavení

Registrace do Štosuj je triviální. Stačí vám zadat e-mail, zvolit heslo, odsouhlasit podmínky služby a počkat na ověřovací e-mail. Hotovo, máte účet.

Dalším krokem je nastavení služby, přes kterou bitcoin budete kupovat. Štosuj totiž žádné bitcoiny nekupuje, ani od vás nepřijímá peníze. Je jenom prostředníkem mezi vámi a burzou či směnárnou. Tím pádem je vám asi jasné, že musíte mít účet u některého z podporovaných partnerů Štosuj a propojit ho s aplikací. Ale i když účet u žádného z partnerů nemáte, nemusíte se bát, Štosuj vám ho pomůže zřídit. V době vydání článku podporuje tyto partnery:

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Já jsem pro účely testu zvolil Anycoin a Coinmate a to hlavně proto, že na ně lze bez problémů posílat koruny (Anycoin trvalým příkazem, Coinmate platební bránou). Navíc podpořit rovnou dvě české služby dává smysl. Dále tedy popisuji fungování s Anycoinem a Coinmate.

Propojení s Anycoin

Jak vidíte na obrázku, můžete použít existují účet, pokud už ho máte, nebo si účet u Anycoinu založit. Štosuj vám také vysvětlí, co bude následovat a jaká práva mu poskytujete – logicky musí vidět vaše zůstatky a mít možnost zadávat pokyny k nákupu. Nemůže ale nijak jinak manipulovat s vašimi prostředky, nemůže je vybrat, odeslat jinam a podobně.

Propojení Anycoin

Po odeslání požadavku na propojení se dostanete přímo do rozhraní Anycoinu a tam v menu Můj účetAplikace zapnete propojení na Štosuj. Pravděpodobně v této části v Anycoinu neuvidíte nic jiného, než právě Štosuj, takže stačí jen kliknout a následně zkopírovat dva řetězce do Štosuj (API klíč a heslo k němu). Vše je perfektně popsané a obě aplikace vás vedou krok za krokem. Ani laik a naprostý nováček v kryptu by podle mého názoru neměl narazit na problém, je to opravdu jednoduché.

Propojení s Coinmate

Funguje podobně jako propojení s Anycoin, ale pro úplného začátečníka může být trochu složitější. Nicméně na Štosuj je k dispozici podrobný návod, takže i laik by to měl zvládnout. Rozdíl je hlavně v tom, že na Anyconu je propojení předpřipravené a vlastně jen klikáte. Na Coinmate musíte udělat více kroků dle návodu. Výsledkem je ale opět zkopírování tří řetězců, které vygenerujete na Coinmate do Štosuj.

Pokud nemáte na Coinmate účet, založte si ho zdarma a ještě dostanete 500 Kč bonus, když koupíte bitcoiny aspoň za 1000 Kč.

Nastavení pravidelných nákupů

Nastavení pravidelných nákupů děláte už zase ve Štosuj a je to opravdu snadné. Na hlavním přehledu klikněte na Přidat nový nákup a nastavte několik základních parametrů:

 • zvolíte propojení (pokud máte Štosuj napojeno na více burz, jinak je předvybrána jediná existující možnost)
 • vyberte si měnový pár (v tarifu zdarma je BTC/CZK a BTC/EUR)

Nastavení nákupu

 • kdy chcete nakupovat (buď jednou týdně a vyberte konkrétní den týdne, nebo jednou měsíčně a vyberte konkrétní den v měsíci. Další možnosti nákupů jsou dostupné v placené verzi, viz dále.
 • zda chcete nakupovat za MARKET cenu, tj. za cenu, která platí v daný den, nebo si můžete nastavit LIMIT cenu a to znamená, že si nastavíte, že chcete koupit při nějakém poklesu vyjádřeném procenty. Pokud k poklesu nedojde, koupí se ve zvolený den za MARKET.
  Příklad: nastavíte, že chcete kupovat každé pondělí a cenu LIMIT na pokles o 10 %. Pokud cena klesne o 10 % v pátek, nakoupí se. Pokud cena neklesne o 10 %, nakoupí se standardně v pondělí.
 • za kolik chcete nakupovat – minimální částka na jeden nákup je 200 Kč u Anycoinu a 50 Kč u Coinmate, takže začít si spořit do bitcoinu může myslím opravdu každý. Můžete si odkládat třeba jen 50 Kč měsíčně (to ale nebude moc spoření, spíše testování, jak to funguje).
 • můžete si také nastavit cílovou částku (kolik chcete naspořit) a pak v přehledech uvidíte, jak jste blízko či daleko

Nastavení nákupu

Je lepší MARKET nebo LIMIT? Příkaz LIMIT mi dává větší smysl v bullmarketu, protože můžete koupit nějaký zajímavý pokles a dál pokračovat v růstu. Naopak v bearmarketu LIMIT až tak fungovat nebude, protože pokud trh setrvale klesá, tak můžete sice koupit propad, ale trh klesá dál a MARKET koupí ještě levněji. Pokud si chcete zkusit oboje, můžete. I v tarifu zdarma máte možnost zadat dva pravidelné nákupy, takže si můžete dát například jeden na prvního v měsíci za MARKET a druhý na patnáctého za LIMIT třeba -10 %. Za pár měsíců uvidíte, co funguje lépe.

Nemusíte se ale omezit jen na pravidelné nákupy. Pokud nabudete dojmu, že teď je ta správná chvíle koupit a chcete to udělat hned, můžete. Stačí si rozkliknout detail pravidelného nákupu a v něm použít tlačítko Nakoupit jednorázově hned. Výhodou je, že i jednorázový nákup se promítne do statistik nákupů.

Statistiky nákupů

Po třech nákupech se plně ukáže výhoda Štosuj – začne vám totiž kreslit krásné grafy a ukazovat, za kolik jste nakoupili, jakou hodnotu má aktuálně váš majetek nebo jaká je vaše průměrná nákupní cena bitcoinu. Také na dashboardu vidíte, kolik peněz máte k dispoizici na burze či ve směnárně a kolik jich čeká v příkazu. Všechny tyto informace vidíte samostatně pro každý pravidelný nákup.

Rovněž můžete příkaz k nákupu na tomto detailním přehledu upravovat. Pokud se například rozhodnete nakupovat nově místo za 500 Kč za 600 Kč, jednoduše částku změníte a pokračujete dál.

Anycoin nebo Coinmate?

Anycoin je směnárna, Coinmate je burza. Jaký je v tom rozdíl.

 • Anycoin má trochu snazší propojení, lze si nastavit trvalý příkaz na jeho dobití, má trochu horší kurzy a jeden nákup je minimálně 200 Kč
 • Coinmate má trochu složitější propojení, musíte myslet na jeho nabíjení, dostanete lepší kurz a na jeden nákup stačí 50 Kč

Na co nezapomenout

Štosuj máte nastavené, ale jsou tu ještě dvě věci, které je třeba udělat:

 1. nastavte si trvalý příkaz na nabití prostředků do směnárny (když použijete Anycoin). Pokud nastavujte Štosuj třeba na nákup za 500 Kč každého desátého v měsíci, nastavte si trvalý příkaz se stejnou částkou třeba na sedmého, aby desátého určitě byly prostředky ve směnárně. Pokud použijete Anycoin, tak přímo v jeho rozhraní najdete instrukce k pravidelnému nabíjení. Na nabíjení Coinmate musíte myslet a jednou za čas prostředky dobít přes platební bránu GoPay nebo ThePay.
 2. nezapomeňte koupené bitcoiny průběžně převádět ze směnárny či burzy do své peněženky. Výhodou Anycoinu je, že podporuje Lightning Network, takže si do LN peněženky můžete prakticky zadarmo převést jakkoliv malou částku. Větší částky pak samozřejmě přesuňte do hardwarové peněženky (kdy je čas pořídit HW peněženku?). Pokud na to nechcete myslet, nastavte si přímo ve Štosuj, že jakmile dosáhnete nějaké částky v BTC, tak se vám automaticky pošle do vaší peněženky (funkce je dostupná v placených tarifech).

Placené tarify

Štosuj je zdarma a nebo za měsíční poplatek. Na prozkoumání funkcí a první krůčky ke spoření v bitcoinu vám verze zdarma bohatě stačí. Ale až se trochu rozkoukáte, narazíte možná na limity a budete chtít od Štosuj více.

Rozdíl v jednotlivých tarifech je vidět v tabulce níže. Protože se Štosuj snaží své fungování gamifikovat, účtuje tarify ve své vlastní „měně“ – Štosácích. Je to trochu infantilní, ale stačí vědět, že jeden Štosák = cca 1 Kč. Chytře je udělané, že nějaké ty Štosáky dostanete na začátku zdarma za registraci a další úkony, takže v pohodě získáte lepší tarif na několik měsíců (získat můžete snadno až 130 Štosáků) a pak u něj třeba zůstanete a začnete platit doopravdy.

FREE

PLUS

Cena za 1 měsíc Navždy zdarma
50
Počet pravidelných nákupů 2 25
Počet limitních objednávek
v 1 pravidelném nákupu
1 10
Měnové páry Jen BTC proti fiat měnám Všechny
Frekvence nákupů Jen měsíční a týdenní Všechny
Automatický výběr BTC
na vlastní peněženku
Ne Ano
Exit strategie Jen výpočet Automatizované prodeje a dokupy při poklesu

Jak získat Štosáky

Kromě výše uvedených úkolů, za které získáte do začátku Štosáky zdarma, si je můžete i normálně koupit. Platba je možná v BTC buď klasicky on-chain nebo i přes Lightning Network a můžete použít i klasickou kartu. A pokud jich koupíte více, vyjdou vás na méně než korunu:

Ceník Štosáků

Můžete se také stát podporovatelem projektu na Patreonu, což ekonomicky smysl nedává, protože vás vyjde Štosák na více jak 2 Kč, ale zase získáváte další výhody nebo aspoň dobrý pocit, že podporujete zajímavý projekt.

Závěr

Na otázku, kterou jsem si položil na začátku, si odpovídám, že používat Štosuj dává smysl. Ani ne tak kvůli tomu, že pravidelně koupíte, ale spíše kvůli té nadstavbě v podobě grafů, sledování zhodnocení atd. Dělat si pravidelný nákup zvládnete s trochou snahy i bez Štosuj, ale evidovat nákupy a dělat si z nich statistiku už zabere nějaký čas v Excelu a proto mi přijde jednodušší svěřit to Štosuj a netrápit se tím.

Celá aplikace je fakt hezká a je vidět, že kluci si dávají na UX záležet. Použitelnost u mnoha krypto projektů často kulhá na obě nohy a běžný člověk se rychle ztratí. Štosuj na to jde od začátku jinak a snaží se, aby spořit do bitcoinu mohla i vaše babička. A myslím, že se to daří velmi dobře.

Vyzkoušet Štosuj

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu