Pikora: Prostě bitcoin tu s námi už je a jediné, co s tím banky mohou dělat, je smířit se s tím. A změnit se.

Hezký článek vyšel na Reflexu. Ekonom Vladimír Pikora v něm trefně popisuje dnešní stav Bitcoinu a kryptoměn obecně. Asi nejtrefnější je přirovnání k Uberu a taxikářům – ti proti Uberu protestují, ale to je asi tak všechno, co s tím mohou dělat. Podobně je to s bitcoinem – můžete o něm jako banka chrlit jednu zavádějící PR zprávu za druhou, ale on si stále vesele stoupá a proniká do našich životů čím dál víc.

Pikora: Prostě bitcoin tu s námi už je a jediné, co s tím banky mohou dělat, je smířit se s tím. A změnit se. Nejvíc se ovšem budou muset změnit banky centrální. Bitcoin je totiž přímým útokem na ně. Přímo bytostně ohrožuje celou jejich existenci. Hlavním produktem centrálních bank jsou totiž mince, bankovky i bezhotovostní peníze. A bitcoin je jejich konkurencí. (Proto na něj centrální bankéři tak nasazují.) Asi takovou konkurencí, jakou je Uber pro taxikáře (však ho taky taxikáři nenávidí). Jako je Airbnb pro hotely (však ho také nesnášejí a pomlouvají).

Nikde není psáno, že za deset let nahradí bitcoin euro, ale může ho klidně nahradit jiná kryptoměna. I když spousta lidí tvrdí, že jsme na vrcholu bubliny, může ten pohled být za pár let úplně jiný a zjistíme, že jsme v roce 2017 byli stále na úplném začátku.

Pikora: Dneska je možná bitcoin poháněn hlavně módou. Ovšem další důvody se budou přidávat. Já osobně si myslím, že v nepříliš vzdálené budoucnosti bude zájem o bitcoin pramenit i z onoho strachu. Totiž ze strachu, že klasické peníze tištěné ostošest a bez zábran centrálními bankami jsou inflační papírky. A to už bude argument tak mocný, že s sebou strhne ke kryptoměnám ve správnou chvíli mnohem větší dav než dnes.

Co je na úplném začátku stoprocentně, je technologie za bitcoinem – blockchain. Přikláním se k názoru těch lidí, kteří tvrdí, že je to to samé, jako vynález http protokolu a www. Tehdy si také nikdo neuměl představit, co všechno díky němu bude fungovat o 20 let později úplně jinak. A všichni si pamatujeme, jak nástup internetu těžce podcenil Microsoft a pak hořce litoval. Už jen z toho důvodu je více neř rozumné se o bitcoin a ostatní kryptoměny zajímat. Pokud to neuděláte, budete za pět či deset let hořce litovat jako Microsoft. Na to vemte jed.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu