Máte své oblíbené podcasty, chtěli byste je podpořit, ale nechce se vám pro každý platit Patreon nebo Herohero? Je to pochopitelné, pokud posloucháte 5 – 6 podcastů a každý chce stovku až dvě měsíčně, může to už docela lézt do peněz. Existuje ale varianta, jak autora podpořit a nezruinovat rodinný rozpočet.

Svůj oblíbený podcast můžete podpořit tak, že mu za každou poslechnutou minutu pošlete pár haléřů. Samozřejmě, že přes Lihgtning Network a automaticky. Je to krásná ukázka toho, co všechno lze s bitcoinem a Lightning Network dělat a co by s normálními penězi nešlo, nebo šlo velmi komplikovaně. Jak na to?

Aplikace Fountain.fm

Jako první si stáhněte do mobilu podcastovou aplikaci Fountain.fm ze svého obchodu s aplikacemi. Po jejím spuštění budete pravděpodobně hned jako doma, protože autoři v rozhraní nevymýšlí kolo a je hodně podobné tomu, co znáte odjinud. Třeba ze Spotify nebo Apple podcastů. V aplikaci máte hned dostupné tisíce podcastů a vy si jednoduše najdete ten svůj oblíbený a můžete ho hned začít odebírat a poslouchat. Dosud je to opravdu naprosto to samé, jako u jiných podcastových aplikací.

TIP: poslouchejete můj podcast Bitcoin a blondýna

Platíme autorům podcastu v satoshi

Ten hlavní rozdíl mezi Fountain a třeba Spotify je v tom, že Fountain v sobě obsahuje i Lightningovou peněženku, kam si můžete nabít libovolnou částku v satoshi a následně těmito penězi odměňovat autory. Nejlepší a hlavně nejspravedlivější je na tom to, že platíte za každou poslechnutou minutu. Pokud je epizoda dobrá, doposlechnete ji až do konce a zaplatíte více. Pokud se vám epizoda nelíbí a po pěti minutích ji vypnete, dostane autor peníze jen za pět minut.

Kolik platíte, můžete nastavit globálně pro celou aplikaci v nastavení profilu, ale u jednotlivých podcastů to pak jde změnit v jejich nastavení. Po instalaci je všude nastaveno 50 satoshi za minutu (50 haléřů dle kurzu v době psaní článku). Minimum je 10 satoshi (10 haléřů), maximum libovolné. Jednoduchou matematikou zjistíte, že například za hodinový podcast zaplatíte při 50 satoshi za minutu 3 000 satoshi, tj. asi 30 Kč. Při 10 satoshi za minutu je to 6 Kč za epizodu. Pokud by takto poslouchalo 1 000 posluchačů, už by to mohlo být pro autora zajímavé.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Důležité je to, že autor podcastu se musí ke svému dílu aktivně přihlásit, aby se možnost streamovat saty objevila. Fountain totiž natahuje podcasty z veřených zdrojů a logicky nemá smysl posílat saty autorům, kteří si je nikdy nevyzvednou, protože ani neví o tom, že je někdo poslouchá ve Fountain. O tom, jak se k autorství podcastu „přiznat“, píši dále.

Že autor o Fountain ví a můžete ho podpořit, poznáte podle ikonky žlutého blesku:

Kromě placení za minutu poslechu můžete ještě ocenit několika satoshi klasický like a pokud se vám epizoda hodně líbí, můžete poslat i tzv. boost. A za 1 000 satoshi si můžete objednat i přepis epizody do textu. V Premium verzi aplikace za 79 Kč/měsíc je přepis v ceně.

Možná si říkáte, že nechcete aplikaci, která bez kontroly odesílá vaše peníze, kdykoliv si pustíte podcast. Je to opravdu tak, že pokud jednou streamování potvrdíte, tak se platí u všech podcastů, které mají příjem peněz povolený, tj. u těch, kde Fountain zná autora, resp. když má autor na Fountain účet.

Že se streamují satoshi poznáte podle toho, že ikonka blesku u „Support“ se při poslechu točí. Při úplně prvním poslechu musíte streamování zapnout kliknutím na „support, ale pak už nastavení platí napříč podcasty. Pokud chcete mít nad výdaji za poslech kontrolu, jednoduše si do Fountain pošlete jen tolik satoshi, kolik jste ochotni utratit za poslech například za měsíc. Pokud peníze dojdou, můžete nadále poslouchat zadarmo – Fountain neumí placení vynutit.

 

Jak nabít na Fountain satoshi

Satoshi pošlete do peněženky buď standardním LN převodem z libovolné peněženky, nebo pokud jste bitcoinový začátečník a nemáte satoshi ani peněženku, můžete si do Fountain poslat fiat peníze kartou a o směnu na satoshi se postará appka.

fountain nabíjení

Poslechem můžete saty i vydělat

Za aktivitu ve Fountain můžete i nějaké malinkaté drobné vydělat. Určitě na tom nezbohatnete, ale zamyslete se nad tím, co píší přímo autoři aplikace:

Každá minuta, kterou strávíte konzumací obsahu, vytvářením obsahu nebo sledováním reklam, zvyšuje hodnotu platformy, kterou používáte. Zamyslete se nad těmi, které používáte každý den. Youtube, Twitter, Facebook, Instagram, TikTok – všechny tyto platformy by bez času a pozornosti, kterou jim věnujete, ztratily svou hodnotu, ale žádná z nich vás za to neodměňuje. Fountain je jiná.

Kolik a za co přesně si můžete vydělat, je podrobněji popsáno v nápovědě.

Děláte podcast?

Pokud máte svůj podcast na službách jako Spotify, Apple podcast a podobně, tak pravděpodobně budete automaticky i na Fountain, ta totiž načítá podcasty z veřejného katalogu podcastindex.org. Zádrhel je ale v tom, že Fountain neví, že je podcast váš a tudíž vám nemůže předávat vybrané poplatky a tak ani neumožňuje posluchačům vám je posílat.

Získat kontrolu nad svým podcastem a možnost přijímat odměny je ale snadné. Stačí si vytvořit na Fountain účet, najít v katalogu svůj podcast a kliknout u něj na Claim Podcast. Na e-mail, který je uveden v RSS podcastu pak přijde potvrzovací mail a po odkliknutí potvrzení je podcast váš. Tím, že e-mail do RSS podcastu dává jeho autor, je zaručeno, že Fountain komunikuje opravdu s autorem podcastu.

Dělba peněz

Vybrané peníze se dělí mezi autora podcastu a platformu takto:

  • 95 % pro autora
  • 4 % pro Fountain
  • 1 % pro Podcastindex.org

Závěr

Fountain je skvělý počin a ukázka technologie. Myslím, že podcasteři díky ní asi nezbohatnou, pro spoustu z nich je daleko jednodušší vybírat peníze na Herohero nebo Patreonu. Na druhou stranu z hlediska posluchače je princip platby za poslech daleko transparentnější a férovější. Ideální by bylo, kdyby se potřeby obou stran potkali někde uprostřed. Mě napadá třeba varianta, že by šlo ve Fountain říct, že určitá epizoda jde spustit jen za peníze a autor podcastu by definoval jak veliké. Zatím je totiž výše platby i samostné spuštění streamování satoshi za poslech v rukou posluchače a to podle mě nestačí k tomu, aby velcí podcasteři pustili své placené epizody na Fountain.

Z hlediska posluchače není apliakci co vytknout. Najde tam všechny oblíbené podcasty a když nechce, nemusí za poslech platit nic. Naopak si ještě může nějaké ty satoshi vydělat. Kdybych měl Fountain.fm přeci jen něco vytknout, tak je to trochu zmatené ovládání toho, kolik a kdy se posílá. Výše příspěvku se nastavuje na mnoha místech a není taky úplně zřejmé, že se stream satoshi musí ještě ručně spustit při prvním poslechu.

PS: Podobně umí podcastery odměňovat i aplikace Breez, na tu se podrobněji podívám někdy příště.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu