Na svíčky Heikin Ashi jsem narazil nedávno spíše náhodou a hned se mi zalíbily pro svoji jednoduchost a překvapivě dobré výsledky. Pojďme se podívat na to, co umí a jak vám pomůžou ve čtení grafů nejen kryptoměn.

Pokud budete googlit, zjistíte, že někdy se píše Heiken Ashi a někdy Heikin Ashi. Správnější je zřejmě druhá varianta, protože ta je i na Wikipedii, ale oboje je asi správně, protože počty výsledků v Googlu se nijak razantně neliší.

Jak fungují Heikin Ashi

Zjednodušeně řečeno vám tento pohled na graf eliminuje výkyvy a dává lepší pohled na trend. V podstatě vám obyčejné svíčky vyhladí. Nejlépe je to vidět na obrázcích níže, kde první obrázek ukazuje standardní svíčky na Bitcoinu a druhý obrázek na stejném timeframe i období svíčky Heikin Ashi (dále jen HA):

Obyčejné svíčky Heikin Ashi

Vidíte, že Heikin Ashi „vymazávají“ některé protichůdné svíčky v trendu a jejich pohledem jsou trendy jasnější. Navíc je celý graf „hladší“.

Heikin Ashi jako indikátor pro vstup nebo výstup z obchodu

HA se dají používat jako jednoduchý indikátor signalizující vstup či výstup z obchodu. Je to překvapivě jednoduché na zapamatování a používání – trend je nastartován, když svíčky HA neobsahují knoty. To znamená, že pokud na rostoucích svíčkách nejsou knoty dole, znamená to, že trh jde nahoru. A naopak, když na červených klesajících svíčkách nejsou knoty nahoře, je to signál sestupného trendu.

Někde se uvádí, že pro „jistotu“ trendu byste měli čekat na tři svíčky bez knotu po sobě.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Podívejte se, jak se dalo jen podle tohoto indikátoru vstoupit do BTC a udělat zhodnocení v desítkách procent:

Vstup podle Heikin Ashi

Jak to funguje technicky

Indikátory si samozřejmě nemusíte počítat sami, například na mém oblíbeném TradingView jsou Heikin Ashi k dispozici v základu. Pokud ale patříte k těm, kdo chtějí vidět pod pokličku a vědět, jak to funguje uvnitř, tak tady je vzorec:

HA close je (Open + High + Low + Close) / 4
HA open je  (včerejší HA Open + včerejší HA Close) / 2
HA high je  vyšší z hodnot – buď dnešní High nebo dnešní HA Open
HA low je nižší z hodnot – buď dnešní Low nebo dnešní HA Oken

Výhody používání

Je to jednoduché a překvapivě funkční. Pokud nechcete řešit složité indikátory, zkuste se podívat na HA, jednoduše si ověřit, jak na dané kryptoměně fungovaly v minulosti a zkuste pár obchodů (třeba na mé oblíbené burze Binance).

Jako u každého indikátoru, doporučil bych i HA kombinovat s nějakým dalším indikátorem a neřídit se jen jedním jediným. Já osobně v obchodech popisovaných v seriálu Trading od píky používám HA v kombinaci s indikátorem ADX (na ten se podíváme někdy příště) a funguje to zatím celkem pěkně.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu