Mám rád jednoduchost. Nechci při tradingu složitě přemýšlet a pamatovat si mraky vzorečků a pouček. Proto se mi kromě jiných líbí i ADX indikátor. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

ADX je zkratka „average directional movement index“ , tedy něco jako „průměrný index směru pohybu“ a tento indikátor slouží k tomu, abychom poznali náladu na trhu, resp. sílu trendu. V tradingu je vždy jednodušší obchodovat s trendem a čím je trend silnější, tím lépe. Pokud je trend slabý, není to vlastně trend a nikdy nevíte, kam se kurz vydá.

ADX = síla trendu

ADX indikátor ukazuje sílu trendu jednoduše jako křivku pod grafem vývoje kurzu, nejlépe pochopitelné je to z obrázku, kde černá křivka ADX pod grafem ukazuje sílu trendu u Bitcoinu:

ADX

Asi jste si všimli i tečkované čáry na hodnotě ADX 25 – to je hodnota, kde se láme chleba. Pod 25 nejde o trend a nemá smysl obchodovat, resp. je to riskantní. Indikátor ADX se totiž pohybuje v rozmezí od 0 do 100 a jeho různé hodnoty pro nás znamenají toto:

  • 0-25: žádný trend, nebo jen hodně slabý
  • 25-50: jsme v trendu
  • 50-75: jsme v silném trendu
  • 75-100: jsme v extrémně silném trendu

Možná vám vrtá hlavou, k čemu nám indikátor takto je, když známe trend a neznáme jeho směr. křivka totiž ukazuje jen to, že jsme v trendu. Ale jak poznat v jakém?

Křivky DI+ a DI-

Pokud tipujete, že se směrem trendu mají co do činění červené a zelené čáry na grafu výše, máte pravdu. ADX indikátor se pro tyto účely doplňuje ještě křivkami DI+ a DI-. Zelené plusko naznačuje sílu rostoucí trendu a červené mínusko sílu klesající trendu. Tyto barevné křivky jsou pro celkový pohled na situaci na trhu velmi užitečné a důležité, protože regují rychleji než samotný černý ADX.

Jak obchodovat podle ADX vstup do pozice

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Pokud chceme na základě ADX indikátoru nakupovat, potřebujeme mít nejprve splněnou základní podmínku a to, že ADX je nad hodnotu 25, tj. jsme v trendu. Pokud máme splněno, nakupujeme v okamžiku, kdy se zelená čára dostane nad červenou.

Pokud chceme shortovat, opět musíme mít splněno ADX nad hodnotou 25, ale signálem k vstupu do short pozice je pro nás to, když se naopak dostane červená nad zelenou.

V praxi to pak vypadá jako na dalším obrázku – mohli jste zariskovat a nakoupit MATIC na bodě číslo jedna, kdy ADX ještě nebyl nad 25. Jistota ale přišla u bodu 2, kdy už byla zelená nad červenou a ADX se dostal nad 25. Vstup na této hodnotě znamenal potenciálné zisk přes 200 %! (obchod s MATIC popisuji v šestém díle seriálu o tradingu)

MATIC ADX

Výstup z pozice

Já osobně podle ADX spíše vstupuji a pro výstup hledám jiné signály, ale pokud chcete podle ADX z obchodu i vystoupit, tak signálem je jedna z těchto dvou situací:

  • DI+ a DI- se překříží, tj. pokud jste v long pozici, prodáte v okamžiku, kdy se červená dostane nad zelenou
  • ADX spadne pod 25, tj. skončil trend

Pro jistotu shrnutí: pro vstup do obchodu potřebujete mít splněny dvě podmínky zároveň (je mezi nimi AND). Pro výstup stačí jedna z podmínek (je tam OR).

Z jakých dat ADX počítat

Standardně se ADX počítá z posledních 14 svící, tj. například na denních svících je to posledních 14 dní. Můžete si ale nastavit libovolnou délku období a zkoušet najít svatý grál. Nicméně pokud si s tím hrát nechcete, nechte defaultních 14 dní a nic nezkazíte. Stejně jako u spousty jiných indikátorů platí, že pokud období prodloužíte, budete lépe filtrovat falešné signály, ale zase budete pomaleji vidět změny trendu. A naopak, pokud délku období zkrátíte, budete mít v grafech více šumu.

ADX indikátor samozřejmě najdete předpřipravený na TradingView (recenze zde blogu), stačí si ho zapnout.

PS: Článků o ADX indikátoru najdete mraky, já za jeho objevení a následné pochopení vděčím serveru Finex.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu