Mám rád jednoduchost. Nechci při tradingu složitě přemýšlet a pamatovat si mraky vzorečků a pouček. Proto se mi kromě jiných líbí i ADX indikátor. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

ADX je zkratka „average directional movement index“ , tedy něco jako „průměrný index směru pohybu“ a tento indikátor slouží k tomu, abychom poznali náladu na trhu, resp. sílu trendu. V tradingu je vždy jednodušší obchodovat s trendem a čím je trend silnější, tím lépe. Pokud je trend slabý, není to vlastně trend a nikdy nevíte, kam se kurz vydá.

ADX = síla trendu

ADX indikátor ukazuje sílu trendu jednoduše jako křivku pod grafem vývoje kurzu, nejlépe pochopitelné je to z obrázku, kde černá křivka ADX pod grafem ukazuje sílu trendu u Bitcoinu:

ADX

Asi jste si všimli i tečkované čáry na hodnotě ADX 25 – to je hodnota, kde se láme chleba. Pod 25 nejde o trend a nemá smysl obchodovat, resp. je to riskantní. Indikátor ADX se totiž pohybuje v rozmezí od 0 do 100 a jeho různé hodnoty pro nás znamenají toto:

  • 0-25: žádný trend, nebo jen hodně slabý
  • 25-50: jsme v trendu
  • 50-75: jsme v silném trendu
  • 75-100: jsme v extrémně silném trendu

Možná vám vrtá hlavou, k čemu nám indikátor takto je, když známe trend a neznáme jeho směr. křivka totiž ukazuje jen to, že jsme v trendu. Ale jak poznat v jakém?

Křivky DI+ a DI-

Pokud tipujete, že se směrem trendu mají co do činění červené a zelené čáry na grafu výše, máte pravdu. ADX indikátor se pro tyto účely doplňuje ještě křivkami DI+ a DI-. Zelené plusko naznačuje sílu rostoucí trendu a červené mínusko sílu klesající trendu. Tyto barevné křivky jsou pro celkový pohled na situaci na trhu velmi užitečné a důležité, protože regují rychleji než samotný černý ADX.

Jak obchodovat podle ADX vstup do pozice

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Pokud chceme na základě ADX indikátoru nakupovat, potřebujeme mít nejprve splněnou základní podmínku a to, že ADX je nad hodnotu 25, tj. jsme v trendu. Pokud máme splněno, nakupujeme v okamžiku, kdy se zelená čára dostane nad červenou.

Pokud chceme shortovat, opět musíme mít splněno ADX nad hodnotou 25, ale signálem k vstupu do short pozice je pro nás to, když se naopak dostane červená nad zelenou.

V praxi to pak vypadá jako na dalším obrázku – mohli jste zariskovat a nakoupit MATIC na bodě číslo jedna, kdy ADX ještě nebyl nad 25. Jistota ale přišla u bodu 2, kdy už byla zelená nad červenou a ADX se dostal nad 25. Vstup na této hodnotě znamenal potenciálné zisk přes 200 %! (obchod s MATIC popisuji v šestém díle seriálu o tradingu)

MATIC ADX

Výstup z pozice

Já osobně podle ADX spíše vstupuji a pro výstup hledám jiné signály, ale pokud chcete podle ADX z obchodu i vystoupit, tak signálem je jedna z těchto dvou situací:

  • DI+ a DI- se překříží, tj. pokud jste v long pozici, prodáte v okamžiku, kdy se červená dostane nad zelenou
  • ADX spadne pod 25, tj. skončil trend

Pro jistotu shrnutí: pro vstup do obchodu potřebujete mít splněny dvě podmínky zároveň (je mezi nimi AND). Pro výstup stačí jedna z podmínek (je tam OR).

Z jakých dat ADX počítat

Standardně se ADX počítá z posledních 14 svící, tj. například na denních svících je to posledních 14 dní. Můžete si ale nastavit libovolnou délku období a zkoušet najít svatý grál. Nicméně pokud si s tím hrát nechcete, nechte defaultních 14 dní a nic nezkazíte. Stejně jako u spousty jiných indikátorů platí, že pokud období prodloužíte, budete lépe filtrovat falešné signály, ale zase budete pomaleji vidět změny trendu. A naopak, pokud délku období zkrátíte, budete mít v grafech více šumu.

ADX indikátor samozřejmě najdete předpřipravený na TradingView (recenze zde blogu), stačí si ho zapnout.

PS: Článků o ADX indikátoru najdete mraky, já za jeho objevení a následné pochopení vděčím serveru Finex.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu