To, že si při aktivaci peněženky zapíšete seed neznamená, že máte jednou provždy hotovo.
Seed je vaše jediná záloha bitcoinů uložených v peněžence. Pokud o peněženku přijdete nebo se porouchá, je seed vaše poslední naděje. Proto musíte seed nejen pečlivě zapsat a uložit tak, aby ho nikdo nepovolaný nenašel nebo ho nezničila nějaká přírodní katastrofa, ale také musíte občas zkontrolovat, že víte, kde ho máte a že funguje.
Proč kontrolovat seed?
Na mé přednášce na CryptoByte se mě celkem logicky jedna posluchačka ptala, proč by ho měla kontrolovat, když ho zkontrolovala při vytváření a jestli tedy může z ničeho nic přestat fungovat. Že by přestal jednou funkční seed sám od sebe fungovat se nestane. Kontrolou seedu je myšleno hlavně to, že si ověříte, že seed je stále na svém místě a vy se k němu dostanete. Zjistit po ztrátě Trezoru, že vlastně nevíte, kam a jak jste si seed před lety zapsali, je černá můra každého bitconera. Stejně tak třeba případ, kdy jste seed pečlivě schovali v bytě, ze kterého jste se pak odstěhovali a seed tam zapomněli.
Prostě a jednoduše, kontrolujte svůj seed pravidelně po určité době. Jeden rok bych považoval za minimum, tři nebo šest měsíců je ideál. Každý týden ho kontrolovat nemusíte 🙂
A když už kontrolujte to, že máte k seedu fyzický přístup a je na svém místě, udělejte rovnou pro jistotu i test, že jdou slova přečíst a že po zadání do peněženky fungují.
Jak seed zkontrolovat
Pokud milujete adrenalin, udělejte test tak, že peněženku smažete nebo uvedete do továrního nastavení a pak ji pomocí seedu obnovte. Pro ty méně otrlé mají dobré peněženky naštěstí funkci, kde jde zkontrolovat seed bez mazání peněženky, umí to třeba Trezor.
Připojte Trezor a spusťte Trezor Suite. Běžte do Nastaveni – Zařízení a vyberte možnost Zkontrolovat zálohu:
Štosuj za super cenu jen do konce září
Jen do konce září vyjde Premium na 125 Kč/měsíc bez DPH. Od října to bude 150 Kč.
Jak na to? Zaregistrujte se a nastavte pravidelné placení předplatného kartou. Lepší cenu budete mít dokud předplatné nevypnete. Takže klidně navěky :) Přečtěte si všechny články a návody a dostaňte ze Štosuj maximum.
Následně si pozorně přečtěte informace a odsouhlaste, že chápete, co děláte a že jde o simulovanou kontrolu. Pak už jen stisknete Začít a vkládáte slova vašeho seedu dle instrukcí:
Po vložení všech slov vám Trezor řekne, že je vše v pořádku, nebo že seed nesedí. Pokud nesedí, máte problém. V takovém případě nejprve zkuste udělat kontrolu znovu. Pokud stále dostáváte informaci, že seed nesedí, doporučoval bych odeslat prostředky do jiné peněženky a seed od ní si lépe zapsat.
Důležité upozornění
Kontrolu seedu po vás nikdy nebude chtít výrobce peněženky. Nikdy vám nebude psát, že máte zadat seed někam na „jeho“ web. Pokud vám takový e-mail přijde, jde vždy o podvod s cílem ukrást vaše bitcoiny!
Seed není nikdy potřeba k běžnému používání peněženky. Potřebujete ho pouze a jedině v okamžiku, kdy je třeba peněženku obnovit ze zálohy.
Kontrola „na hrubo“, tzn smazat peněženku a obnovit je dost špatný nápad a nic to neřeší. Jde o to, že smazáním peněženky a poté zjištění, že seed nefunguje je vše nenávratně ztracené.
Kontrola „na měkko“ dává šanci. Kdyby seed při „měkké“ kontrole z nějakého důvodu nefungoval (byl nesprávně zapsán), je pořád šance z funkční peněženky bitcoin převést jinam třeba ke kamarádovi a se seedem si pak pohrát, případně vytvořit novou peněženku a bitcoin od kamaráda převést zpět.
Kontrolu „na hrubo“ doporučuji provést pouze při vytváření nové peněženky, na kterou pošlu malinkou částku, pak peněženku smažu a obnovím ze seedu. Pak vidím, že ta malinká částka v peněžence po obnovení je, tzn seed funguje a bude se mi i dobře spát, protože to prostě bylo prakticky vyzkoušeno.
Přesně tak. Já doufám, že z textu je jasné, že to smazání na hrubo je myšleno jako vtip 🙂