Umíte ovládat internetové bankovnictví? Tak pro vás nebude žádný problém koupit si bitcoin.

POZOR: Po prodeji Expobank Maxbance je níže popisovaná služba od 17. 4. 2023 zrušena! Článek je tedy jen připomínkou toho, jak banka zkoušela nabízet klientům bitcoin. Naštěstí existuje spousty možností jak bitcoin koupit bez bank.

Bitcoin už ušel pořádný kus cesty a koupit ho není problém i pro průměrně zkušeného uživatele mobilního telefonu nebo počítače. Pořád má sice před sebou ještě spousty práce, ale doslova každou chvilku se objevují nové a nové možnosti. Dokonce si už můžete koupit bitcoiny v bance, takže pokud umíte ovládat přes internet svůj bankovní účet, zvládnete si koupit bitociny.

Tou bankou, která vám to v Česku umožní, je Expobank. A já jsem si celý proces nákupu vyzkoušel na vlastní peněženku.

Zřízení účtu NEO od Expobank

Měl jsem již v bance běžný účet, takže recenze začíná tím, že je třeba aktivovat NEO. To uděláte snadno a v kostce to vypadá takto:

 1. požádáte a online podepíšete smlouvu o účtu NEO (trochu mě zmátlo, že pak se nic nestalo, nepřišel žádný e-mail, nic)
 2. je třeba kliknout na zámeček u položky Kryptoměny
 3. stáhnete si PDF Obchodní podmínky BitcoinBanking, ze kterých se dozvíte, že nejde přímo o službu Expobank, ale zajišťuje ji wBTCb solutions, s.r.o
 4. podepíšete, že Expobank za nic neručí

Společnost Expobank CZ a.s. (dále jen „Expobank“) neposkytuje žádný z nabízených produktů a služeb. Uváděné produkty a služby jsou nabízeny a poskytovány společností IP wBTCb solutions, s.r.o. (dále jen „wBTCb“). Uváděné informace nepředstavují nabídku, investiční nebo jiné doporučení, analýzu či investiční nebo jiné poradenství a nejsou právním, daňovým či ekonomickým doporučením.

Expobanking Kromě kryptoměn můžete v Expobank podobně nakupovat i zlato a stříbro nebo investovat do firem. Jak je vidět z obrázku, mám aktivní pouze krytpo.

Nakupujeme bitcoiny

Pozor, pokud jste už obyčejný účet v Expobank měli, vznikl vám pro kryptoměny druhý (NEO), takže si na něj musíte převést nějaké peníze a ne čekat, že je to propojené s původním účtem. Pokud budete zakládat první účet, asi si uděláte rovnou NEO a tento problém mít nebudete.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

A ještě jedna poznámka: založením získáte plnohodnotný bankovní účet, který je zdarma a má i další zajímavé funkce, které ale nejsou cílem této recenze.

Když máme vše aktivní, můžeme jít nakoupit své první bitociny. Nebo spíše ve většině případů nějaký ten zlomek bitcoinu.

Za kolik?

Za bitcoin zaplatíte o trochu více než na burzách. wBTCb je totiž směnárna, kde je kurz vždy o něco horší, viz článek Jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou. Je to pochopitelné a není na tom nic špatného. Směnárna vás odstíní od burzy a za jednodušší cestu k bitcoinu si připlatíte. Tento rozdíl je při dlouhodobé investici zanedbatelný – cca 2 %.

Během testování byl například ve stejnou chvíli rozdíl mezi Expobank (wBTCb) a burzou Coinmate následující:

 • Coinmate 196 001 Kč za 1 BTC
 • Expobank: 199 703 Kč za 1 BTC

V rozhraní Expobank se nenechte zmást tím, jaký ukazuje kurz pod grafem Bitconu. Kurz, za který budete nakupovat, se objeví až po kliknutí na tlačítko „Koupit“:

Kurz BTC

A rovněž vám aplikace bude ukazovat různé zůstatky v Kč, což je také trochu matoucí:

Různé zůstatky

Vlastní nákup

Nákup je snadný až triviální, snad kromě lehce nelogického tlačítka „Podepsat nyní“ namísto očekávaného „Koupit„.

Při nákupu si jen volíte, zda uvedete investovanou částku v Kč a koupíte ekvivalent BTC a nebo chcete kulatou částku v BTC a k ní vám banka dopočtete cenu v Kč. Bohužel aplikace neukazuje online přepočet, takže nevidíte, kolik přesně zaplatíte – drobnost, která je na burzách samozřejmostí a dost pomáhá.

Hodně divné, až zmatené je to, že ihned po nákupu koukám na grafiku, která mi říká, že jsem prodělal 4,91 %. A ne, BTC fakt ve zlomku vteřiny nepadl. Nevím, k jakému kurzu to aplikace počítá, ale k mému nákupnímu to asi nebude. Tohle začátečníka podle mě trochu vyděsí – všichni píšou, jak jde BTC nahoru a on vteřinu po nákupu prodělal 5 %…

Prodělek

Nenechávejte bitcoiny u prostředníků

Koupené bitociny nejsou vaše, dokud k nim nemáte privátní klíč a to tady nemáte. Vaše bitcoiny leží někde ve směnárně s interní poznámkou, že jsou vaše. Za tu poznámku si ale nic nekoupíte a kdyby se prostředník rozhodl si vaše bitcoiny nechat, nenaděláte s tím vůbec nic. Proto si je musíte poslat do peněženky (u malých částek do softwarové, u větších volte hardwarovou, třeba český Trezor).

A tady má NEO zatím trochu problém. Sice jsem hned po nákupu viděl ikonky vybrat nebo vložit BTC, viz screenshot, jenže jsem psal článek, bankovnictví se odhlásilo a při novém přihlášení už tam ikony nebyly. Poslal jsem tedy dotaz na support a zjistil, že tato funkce se teprve připravuje a měla by být k dispozici brzy.

V době psaní článku tedy nemáte možnost se svými bitcoiny dále nakládat a nejsou technicky vaše.

Nemáte privátní klíče, nemáte bitcoiny.

Jak velký je to problém?

Čistě teoreticky můžete o bitcoiny přijít, protože leží ve směnárně a ta může být vykradena, může zbankrotovat a podobně. Žádné pojištění vkladů se na nákup bitcoinů samozřejmě nevztahuje. Vzpomeňte si, co jste bance odsouhlasili – za nic neručí, není to její služba.

Na druhou stranu to riziko není zase tak velké, abyste si nemohli zkusit koupit bitcoiny za pár stokorun nebo jednotek tisíc. Pokud chcete nakoupit za více peněz, asi bych doporučil poohlédnut se jinde a vybrat si takové řešení, které vám umožní převod do vaší peněženky.

Pravidelné nákupy

Říká se, že u kryptoměn je nejlepší nestresovat se kurzem a nakupovat po malých částkách pravidelně. Pokud si takové spoření na důchod chcete udělat, můžete si přímo v bance nastavit, že chcete pravidelně nakupovat. Jen nastavíte za kolik, jak často a dál už se nemusíte starat. Je to stejné, jako když nastavujete trvalý příkaz.

Nezapomeňte ale jednou za čas převést koupené bitcoiny do své peněženky (až to bude NEO umět), to za vás tento „trvalý příkaz“ neudělá.

Pravidelné nákupy

Závěr

Myslím, že tohle je správná cesta, jak dostat kryptoměny do širšího povědomí a za to je třeba Expobank zatleskat. Až bude funkční převod do peněženky, bude to na jedničku s hvězdičkou. Za pár let nám tenhle článek přijde úsměvný, protože banka, který nebude umět něco podobného a ještě lépe, bude pro smích. Vzpomínáte na eBanku, která byla něco jako zjevení? Dnes by byla zjevením banka bez internetového bankovnictví.

Provedení sice občas zakulhá, ale zjevně je to daň za integraci externího subjektu do bankovnictví. Nakolik to může negativně ovlivnit uživatelský zážitek, nechám na vyhodnocení bance. Za sebe nemám problém tento způsob nákupu bitcoinu doporučit komukoliv, kdo chce jednoduchý a relativně bezpečný způsob nákupu bitcoinu. Jednodušeji to asi nejde – burza je složitější, bankomat nebo předávání BTC osobně také.

TIP: Pokud nemáte účet v Expobank, můžete si směnárnu Bitstock, která službu pro Expobank zajišťuje, vyzkoušet napřímo. Přečtěte si recenzi a návod na Bitstock.

Plusy

 • bankovní rozhraní a pocit, že nakupuji v bance (i když to není pravda a banka za nic neručí)
 • čeština
 • jednoduchost – když umíte ovládat banku, zvládnete i toto
 • možnost automatických pravidelných nákupů

Mínusy

 • chybějící převod bitcoinů do vlastní peněženky
 • občasné nelogičnosti v rozhraní

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu