Vypadá to podobně. Na obou nakoupíte bitcoiny či jiné kryptoměny, ale tím podobnost končí. Princip fungování je diametrálně jiný.

Jak funguje bitcoinová burza

Kryptoměnová burza funguje stejně, jako jakákoliv jiná burza (akciová, komoditní a pod.). Základní princip burzy je ten, že vám zajišťuje potkání nabídky a poptávky a zařídí vypořádání obchodu. Znamená to, že pokud chcete na burze nějaké ty bitcoiny koupit, musí se ve stejný okamžik nacházet na burze někdo, kdo je chce prodat. A naopak, pokud chcete vy prodat, musí tam být kupec.

Nabídka a poptávka pak určuje cenu, za kterou se obchod uskuteční. Tím pádem v danou chvíli dostáváte nejlepší cenu, jakou je možné získat.

Příklad

Chci na burze nakoupit 1 BTC a chci za něj dát max. 137 000 Kč. Zadám příkaz s těmito parametry a čekám. Pokud všichni prodávající chtějí za 1 BTC minimálně 138 000 Kč, nekoupím nic a oni nic neprodají. Všichni budeme vyčkávat, komu dřív povolí nervy – buď já řeknu „OK, beru to za 138 000 Kč“, nebo nějaký prodávající řekne „OK, stačí mi 137 000 Kč“.

Tím, jak se kupující a prodávající navzájem takto tlačí do vyšší/nižší ceny vzniká tržní kurz bitcoinu. Pokud nechcete čekat, jestli se kurz pohne dolů a vy nakoupíte za nižší cenu, můžete dát pokyn bez uvedení ceny, tj. kupujete za cenu platnou v okamžiku zadání pokynu.

Výhody a nevýhody burzy

+ nejlepší možný kurz v danou chvíli
– nutnost mít na burze účet, absolvovat ověření identity

Doporučené burzy: Coinmate.io, Coinbase,  Binance

Jak funguje bitcoinová směnárna

Krypotosměnárna funguje podobně jako směnárna peněz, do které jdete, když potřebujete eura na dovolenou. Rozdíl oproti burze je hlavně v tom, že směnárna vypíše nějaký kurz a za něj si bitcoiny buď koupíte, nebo nekoupíte. Nemáte možnost „smlouvat“ jako na burze.

Kurz ve směnárně je obvykle výrazně vyšší než na burze. Je to z toho důvodu, že směnárna žije z rozdílů mezi tím, za kolik bitcoin koupí na burze a za kolik vám ho pak prodá. Platíte za to, že nemusíte chápat burzu, nemusíte na ní mít účet, nemusíte nikam předem posílat peníze atd. Ve směnárně nakupujete kryptoměny podobně jako zboží na e-shopu.

Kupte si bitcoiny přímo zde

Přímo na Bitcoinvkapse.cz je jednoduchá směnárna, kde nakoupíte bitcoiny na pár kliků. Jednoduše, rychle, bezpečně. Vyzkoušejte to.

Směnárny jsou tak vhodné spíše pro laiky, kteří nechtějí řešit burzu a chtějí si jen jednou za čas nakoupit pár kryptoměn na hraní.

Výhody a nevýhody směnáren

+ pohodlný nákup bez nutnosti mít účet na burze
+ čeština, česká podpora
horší kurz

Směnárny: Anycoin (tady dostanete 300 Kč za registraci, podrobná recenze), Bitstock (recenze a návod na Bitstock), CCShopEasycoinSimplecoin

Rozdíly v kurzech

Cena BTC dne 28. 6. 2018 v 15:50

Burza/směnárnaCena 1 BTCPoznámka
Binance134 200 Kč5 935,98 USD
CoinMate.io 136 815 Kč
Cryptotickets153 014 Kč
Easycoin144 580 KčMá tři úrovně cen, toto je varianta "online"
Simplecoin140 444 Kč
Sonatacoin142 823 Kč

Čtěte dále: