K sepsání tohoto návodu mě inspiroval podcast Stackuj s Hynkem Jínou, kde byl zmíněn i volně dostupný letáček, který můžete donést třeba do své oblíbené kavárny a přesvědčit jí, aby začala bitcoin přijímat. Letáček je super, ale myslím, že některá témata je třeba vysvětlit ještě podrobněji. Proto v mé verzi letáčku (26 MB PDF pro tisk) odkazuji i na tento článek, kde snad drobný podnikatel najde odpovědi na všechny své otázky ohledně přijímání bitcoinu.

Tento návod se hodí opravdu pro drobné podnikatele do různých obchůdků, stánků, cukráren či restaurací. Nehodí se pro velké provozovny, kde platí stovky lidí denně a pracují desítky zaměstnanců. Pro takové provozy je potřeba mít trochu sofistikovanější řešení, kterému se třeba budu věnovat někdy jindy. Nyní pojďme na řešení pro malé podnikatele.

Proč přijímat bitcoin?

  1. Zanedbatelné poplatky. Obvyklý fixní poplatek za transakci je v řádu jednotek haléřů a platí jej zákazník. Nikdo vám nesebere procenta z transakce jako u karet.
  2. Je to jednoduché. Žádné smlouvy, žádný speciální hardware. Stačí vám chytrý telefon nebo tablet s aplikací.
  3. Bitcoin vám nikdo nesebere. Platby jsou konečné. Nehrozí vám zrušení transakce karetní společností.
  4. Oslovíte nové zákazníky. Bitcoinová komunita se o vás dozví přes sociální sítě a bitcoinové mapy provozoven. Nikdo nesdílí na sociální sítě, že zaplatil kartou nebo hotově. Ale každý bitcoiner rád nasdílí, že u vás lze platit bitcoinem a tím k vám pošle další zákazníky.

Potřebné vybavení (hardware)

Na rozdíl od příjmu platebních karet nepotřebujete pro příjem bitcoinu žádný speciální terminál nebo dokonce speciální pokladnu. Stačí chytrý mobil případně tablet. Pokud v obchůdku pracujete sami, klidně to může být váš hlavní telefon, pokud máte trochu větší provozovnu a zaměstnance, doporučuji vyhradit pro platby bitcoinem samostatný přístroj. Stačí vám na to prakticky jakýkoliv chytrý telefon s Androidem nebo iOS. Já osobně jsem fanoušek zařízení od Applu, takže bych pro tyto účely volil nějaký starší model iPhonu za pár tisícovek.

Potřebné vybavení (software)

Když máte připraven telefon nebo tablet, nainstalujte si do něj peněženku pro příjem plateb bitcoinem. Na úplně první osahání a vyzkoušení vystačíte s českou peněženkou Bitlifi (její recenze) nebo  Wallet od Satoshi (její recenze). Obě stáhněte z Google Play nebo App Storu.

Pro její základní nastavení klikněte vpravo nahoře na ikonku menu a nastavte si v peněžence češtinu a české koruny. Doporučuji vyplnit i váš e-mail, který vám pomůže peněženku obnovit, pokud byste přišli o telefon. Pokud e-mail nenastavíte a přijdete o telefon, přišli jste i o bitcoiny! Nic víc pro začátek nastavovat nemusíte.

Wallet of Satoshi - nastaveni

Přijímáme platbu

Řekněme, že zákazník má ve vašem obchodě nebo restauraci zaplatit 327 Kč. Sáhnete pro mobil, spustíte Wallet od Satoshi a uděláte následující:

  1. kliknete na Přijmout a pak na Ikonku blesku
  2. kliknete na Určit částku a na šipečky, abyste mohli zadat sumu v Kč a ne v bitcoinu (sat)
  3. zadáte 327 Kč a kliknete na Generovat fakturu
  4. výsledný QR kód ukážete zákazníkovi
  5. zákazník použije svoji peněženku, ofotí QR kód a odešle vám platbu
  6. během zlomku vteřiny vaše peněženka ohlásí, že platba dorazila

Poplatky?

Za platbu kartou pravděpodobně odevzdáváte bance 1-2 procenta z částky a ještě vám možná banka účtuje peníze za pronájem terminálu. Za příjem bitcoinu neplatíte nic. Miniaturní poplatek v haléřích platí zákazník.

Bitcoiny máte v peněžence, co dál?

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Bitcoiny zaplacené zákazníky máte v peněžence. Tu si můžete představit jako klasickou pokladnu. Celý den nebo i několik dní do ní vkládáte tržbu a jednou za čas ji pravděpodobně odnesete do banky. S bitcoiny je to dost podobné. V mobilní peněžence doporučuji držet jen menší sumu peněz, řekněme jednotky tisíc korun. Jakmile je v peněžence více peněz, máte v podstatě tři možnosti:

Uložte bitcoiny do Trezoru

Minimálně ze začátku vám asi bude platit bitcoinem pár lidí měsíčně, takže to nebude představovat významné procento tržeb a můžete si v klidu všechny bitcoiny nechávat. Nejbezpečnější je uložit je do tzv. hardwarové peněženky, což je malé jednoúčelové zařízení podobné USB klíčence, kde jsou bitcony v naprostém bezpečí. Špičkou v oboru je česká firma Trezor, takže doporučuji koupit jejich zařízení. Plně dostačující je základní model Trezor One za cca 1 600 Kč (jeho recenze a návod k použití).

Odeslání bitcoinu do Trezoru je stejně snadné jako platba mezi mobily. V aplikaci Trezor Suite ve vašem počítači, kterou potřebujete k ovládání Trezoru, kliknete opět  na Přijmout, ukáže se vám QR kód a ten ofotíte vaší peněženkou Wallet of Satoshi. Tato platba je tzv. on-chain, což znamená, že se zapisuje do bitcoinové účetní knihy a proto za ní zaplatíte o trochu větší poplatek než jen při platbě mezi mobily. Proto dává smysl posílat si do Trezoru až větší částky – poplatek je totiž za transakci a je jedno, jak veliká částka se posílá. Pokud vás rozdíl mezi platbami on-chain a „mezi mobily“ (jmenuje se to Lightning Network) zajímá více, přečtěte si článek K čemu je dobrý a jak funguje Lightning Network.

Můžete někomu bitcoinem zaplatit

Pokud budete mít štěstí na osvícené dodavatele, můžete jim zaplatit za zboží nebo služby. Jednoduše v peněžence použijete tlačítko Odeslat – váš dodavatel vám vytvoří fakturu stejně jako vy svým zákazníkům, ofotíte jeho QR kód a máte zaplaceno. Pokud žádný váš dodavatele bitcoiny nepřijímá, zkuste jim poslat odkaz na tento článek.

Můžete bitcoiny převést na koruny

Pokud nemáte ve svém okolí nikoho, komu můžete bitcoinem platit a nechcete nebo nemůžete si všechny utržené bitcoiny nechat, můžete je směnit na koruny. Využít můžete například směnárnu Anycoin, kde si opět vygenerujete QR kód, ofotíte ho ve Wallet of Satoshi a bitcoiny se z peněženky přesunou do směnárny. Tam už pak dát jen pokyn na směnu na koruny a ty si necháte poslat na účet. Případně můžete použít českou aplikaci Vexl, která vám pomůže najít ve vašem okolí někoho, kdo od vás bitcoiny koupí „z ruky do ruky“. A samozřejmě se můžete zeptat i svých nových bitconových zákazníků, zda od vás bitcoin nechtějí koupit.

Volatilita bitcoinu?

Ano, kurz bitcoinu vůči státním měnám kolísá a někdy opravdu výrazně. Pokud se ale na vývoj ceny podíváte s dostatečného odstupu, uvidíte, že cena bitcoinu jde dlouhodobě nahoru a všechny dramatické propady jsou dříve či později vymazány. Je to přesný opak toho, co vidíme u státních měn, jejich hodnota neustále klesá a v posledním roce dokonce dvouciferným procentem.

Pokud se rozhodnete utržené bitcoiny držet, tak si s každou přijatou platbou cenu vůči koruně neustále průměrujete a v podstatě děláte tzv. DCA nákupy – jednou obdržíte bitcoin ze lepší kurz, jindy za horší, ale dlouhodobě budete vůči koruně v plusu. No a pokud vám volatilita nedá spát, nic vám nebrání bitcoiny směnit na koruny ihned po jejich obdržení.

Dejte na vědomí, že přijímáte bitcoin

Stejně jako na dveře lepíte samolepky karetních společností Visa a Mastercard, nalepte si i samolepku dávající na vědomí, že přijímáte bitcoin. Samolepky vyrábí mnoho lidí i firem. Stačí dát do Google dotaz bitcoin accepted samolepka a vybrat si dodavatele, který se vám líbí.

Co účetnictví?

To je pro mě hodně tenký led, ale dobrý účetní by si s tím měl umět poradit. Pokud nechcete tržby v bitcoinech zatajit, určitě je musíte zanést do účetnictví. V bitcoinové komunitě jsou i účetní a pokud si s tím ten váš neporadí, určitě rádi poradí. Můžete zkusit třeba firmu SimpleTax.

Napište mi

Pokud vám článek nezodpověděl vaše otázky, klidně mi napište a já se pokusím pomoci.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu