Možná jste se taky někde dočetli nebo vám někdo radil, že si máte na burze nejprve založit cvičný účet bez peněz a obchodovat si na něm. Je to blbost.

Co je to Paper Trading

Spousta burz vám umí založit cvičný účet, kde můžete obchodovat nanečisto. Na účtu máte nějaké tréninkové peníze a stejně jako v ostrém rozhraní za ně můžete nakupovat akcie nebo kryptoměny a zkoušet si různé obchodní strategie. Nebo se můžete učit naprosté základy jako je třeba nastavení stoplossu nebo limitního pokynu. Vše se odehrává v identickém rozhraní jako na ostré burze a se skutečnými pohyby kurzů.

Proč je vám to k ničemu

Zásadní problém paper tradingu je ten, že vám o nic nejde. Neriskujete vůbec žádné peníze a i když si stokrát budete říkat, že to je jako doopravdy, tak podvědomě stále budete vědět, že o nic nejde a budete zadávat pokyny jinak, než kdyby šlo o vaše skutečné peníze. Úplně vám bude chybět adrenalin, když vidíte, že jste v zisku a rozhodujete se kdy obchod ukončit. Bude vám jedno, když kurz půjde proti vám. Nebudete se ráno budit s tím, že musíte zkontrolovat pozice.

Jak se naučit trading lépe

Daleko více se o tradingu naučíte, když budete riskovat skutečné peníze a vůbec nemusí jít o nějaké vysoké částky. Pokud zůstaneme u krypta, tak vám bohatě stačí vzít 100 dolarů, poslat si je třeba na Binance a opatrně začít obchodovat a zkoušet své teoretické znalosti. Jakmile máte v obchodech své peníze, bude to pro vás úplně jiná zkušenost a každou chybu si budete lépe pamatovat. Nedělejte si iluze, že uděláte ze sta dolarů tisíc, berte to spíše jako školné. Hodně levné školné, protože kurzy tradingu stojí většinou o dost víc.

Držte se těchto bodů:

  • zapomeňte na pákové obchody. Na kryptoměnách je v podstatě vůbec nepotřebujete, pohyby kurzu jsou dostatečně velké, abyste mohli vydělat (nebo prodělat) zajímavé sumy
  • do jednoho obchodu dávejte jen 10 %, to znamená 10 dolarů
  • sledujte procentuální výnosy a ztráty, nekoukejte na absolutní sumy. Vydělat na obchodu 10 % je super, ale vydělat 1 $ by vás mohlo zbytečně demotivovat. Tohle se vyplatí dodržovat i při větších obchodech – je lepší vědět, že jste někde prodělali 5 %, než že to bylo 500 $ při pozici za 10 000 $.
  • pokud se vám bude dařit, přidávejte si pomalu kapitál a zvyšujte sumu na jeden obchod. Nikdy se ale nenechte zlákat k nákupu jedné pozice za vše.
  • pokud se vám dařit nebude a zlikvidujete si účet, nebude asi obchodování na burze to pravé ořechové pro vás a porozhlédněte se po jiných způsobech zhodnocování krypta.

Článek nemá za cíl vám tvrdit, že se za sto dolarů naučíte obchodovat na burze. Nenaučíte. Ale pokud to myslíte vážně a chcete se učit a vzdělávat i jinak, tak neztrácejte čas paper tradingem. Jak se říká, musíte jít s kůží na trh, nebo taky anglicky mít „skin in the game“.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu