Pokud trochu obchodujete na burzách, asi znáte tzv. stoploss pokyn, pokud ho neznáte, asi byste obchodovat neměli 🙂 Dnes se ale podíváme na ještě chytřejší pokyn, který vám umí vybrat zisk a na druhé straně pohlídat ztrátu.

OCO – One Cancel the Other

Jak už z názvu plyne, je to vlastně spojení dvou pokynů do jednoho (Limit a Stop-Loss), přičemž jakmile se vyplní ten první, druhý se automaticky zruší. Nutno podotknout, že samostatně takto dva pokyny nastavit nejdou – jakmile nastavíte Stoploss, nemůžete už na tu samou pozici nastavit Limit a naopak, protože prostředky jsou zamčené v prvním pokynu. OCO právě tento problém řeší.

Jak to funguje

Tento pokyn funguje jednoduše tak, že v rámci pokynu říkáte, za jakou cenu chcete prodat v zisku, nebo kdy se má pozice zavřít, když jde trh proti vám. Nejlépe pochopitelné je to z příkladu:

Nakoupili jste bitcoin na ceně 60 000 $ a čekáte, že půjde na 70 000 $. Svému odhadu přestáváte věřit, pokud se vydá kurz na druhou stranu a spadne na 55 000 $ – to pak raději vezmete menší ztrátu, ale nechcete riskovat, že bude ještě větší. Můžete si tedy nastavit OCO pokyn, kterým říkáte „prodej moji pozici v BTC za 70 000 $, nebo ji prodej, když spadne kurz BTC na 55 000 $.

Pokud byste použili obyčejný stoploss nastavený na 55 000 $ a nevysedáváte u grafů 24 hodin denně, může se klidně stát, že BTC vyletí na 70 000 $ když budete spát a do rána spadne na 55 000 $. Místo zisku 15 % berete ztrátu 9 %. Tenhle typ pokynu se vyplatí hlavně u swingového obchodování altcoinů, které létají o 10 – 20 % sem tam a ručně ty targety nemáte šanci trefit. Další výhodou je, že použitím OCO jste v daleko větším klidu a nestresujete se věčným kontrolováním grafů a přemýšlením, jestli už prodat nebo ne – jednou nastavíte pokyn a můžete na něj zapomenout.

Kupte si bitcoiny přímo zde

Přímo na Bitcoinvkapse.cz je jednoduchá směnárna, kde nakoupíte bitcoiny na pár kliků. Jednoduše, rychle, bezpečně. Vyzkoušejte to.

Jak na OCO na Binance

 1. přihlaste se na Binance. Pokud náhodou nemáte účet, udělejte si ho zdarma.
 2. v místě, kde jste zvyklí zadávat příkazy, se přepněte na OCO, viz šipka na obrázku
 3. do části Sell zadejte postupně:
  Price: cenu, za kterou chcete prodat, tj. váš cíl – v našem příkladu 70 000 $
  Stop: cenu, na které se aktivuje prodejní příkaz – v našem příkladu 55 000 $
  Limit: za kolik prodáte, když obchod nejde podle plánu – doporučuji dát lehce nižší, třeba 54 950 $
  Ammount: kolik BTC chcete prodat
 4. Pošlete příkaz na burzu – Sell BTC

OCO příkaz

Stejně OCO příkaz nastavíte i v mobilní aplikace Binance. Jiné burzy to budou mít dost podobné.

OCO příkaz lze nastavit i na nákup pokud spekulujete na pokles a funguje to celé opačně – prodali jste do shortu za 60 000 $ a chcete koupit zpět za 50 000 $. Pokud ale cena vyleze na 65 000 $ přestáváte věřit, že trh někdy dojde na 50 000 $ a raději koupíte zpět za 65 000 $.

Čtěte dále:

Nevíte, která bije? Přihlaste se do e-mailového kurzu pro začátečníky. Nemusíte nikam chodit a je to zadarmo.