Crypto.com zná většina lidí jako poskytovatele platebních karet se štědrými bonusy. Možná už ale nevíte, že součástí ekosystému je i burza pro trading. Není tak populární jako třeba Binance, ale přesto stojí za to věnovat jí pozornost. Přečtěte si recenzi.

Pokud Crypto.com vůbec neznáte, doporučuji recenzi jejich vlajkové lodi – platební karty s cashbackem až 8 %. V rámci objednávky karty získáváte mobilní aplikaci, ve které rovněž můžete nakupovat a prodávat kryptoměny. Nenajdete v ní však pokročilé funkce potřebné pro trading. V aplikaci máte spíše směnárnu (přečtěte si jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou).

Trading na burze Crypto.com

Pokud už máte kartu od Crypto.com, resp. účet a mobilní appku, máte automaticky i účet na burze – můžete se na ní přihlásit pomocí stejných údajů na crypto.com/exchange. Pokud účet nemáte, můžete si udělat zdarma registraci pouze na burzu.

Pokud už na nějaké burze účet máte, čeká vás po přihlášení povědomé rozhraní, protože Crypto.com nic nevymýšlí a burza se drží zavedených standardů. Pokud znáte třeba Binance, budete i v Crypto.com jako doma.

Burza Crypto.com

Návod na rozhraní v rychlosti:

  • vlevo nahoře vybíráte z nabídky párů, které chcete obchodovat (na obrázku BTC/USDT)
  • graf je přebírán z TradingView. Já doporučuji používat spíše přímo TradingView – moje recenze)
  • vlevo dole najdete aktuálně otevřené pokyny a historii
  • vpravo dole zadáváte příkazy k nákupu či prodeji

Dostupné pokyny

K dispozici máte standardní sadu pokynů:

  • Limit – zadáte cenu, za kterou chcete koupit či prodat
  • Market – nezadáváte žádnou cenu, chcete koupit či prodat za tržní cenu
  • Stop Limit – zadáváte cenu, při které se na trh dá pokyn s nějakou další cenou (když cena spadne na 100, prodej za 99)
  • Stop Loss – zadáváte jen cenu, při jejímž dosažení se na trh hodí pokyn za market

Všimněte si, že burza má k dispozici Stop Loss a Stop Limit, což jsou pojmy, které často splývají v jeden, ale rozdíl je výše patrný. Naopak není k dispozici OCO pokyn, který umí třeba Binance.

Přesun peněz na burzu

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Přesun na burzu Opět mají výhodu lidé, kteří mají i kartu, resp. mají účet a mobilní aplikaci, protože z ní přesunete prostředky na burzu jedním klikem. Vyberete si v aplikaci měnu, kterou chcete na burzu přesunout, kliknete na výběr (withdraw) a zvolíte Crypto.com exchange. Burza je dostupná na adrese crypto.com/exchange a tam také ihned uvidíte, že se prostředky převedly. V mobilní aplikaci pak vidíte, kolik prostředků je aktuálně na burze.

Pokud chcete na mobilu na burze obchodovat, musíte si stáhnout druhou aplikaci – hledejte ve svém storu Crypto.com Exchange. Aplikace je opět hodně podobná tomu, co znáte z Binance, takže v ní budete hned jako doma.

Pokud chcete poslat prostředky na burzu z peněženky nebo jiné burzy, máte k dispozici standardní přesun z adresy na adresu.

Na burzu nelze vložit fiat měnu. Uživatelé aplikace Crypto.com mohou ale fiat poslat do ní, tam směnit na libovolné krypto včetně USDT a to přesunout na burzu.

Výběr peněz z burzy

Uživatelé aplikace mají opět možnost přesunout si peníze z burzy do ní. Je to asi nejjednodušší cesta, jak si užít výdělek z tradingu – jednoduše přesunete zisky do aplikace (volba Crypto.com App), v ní na platební kartu a kartou pak zaplatíte v obchodě třeba za nové Lambo 🙂

Stejně tak můžete zvolit odeslání do své krypto peněženky, nebo přesun na jinou burzu (External Wallet Address):

Obchodované páry a objemy

K datu psaní článku se na burze obchoduje osm desítek kryptoměn a nové stále přibývají. Jde samozřejmě o ty nejznámější a největší coiny, ale nechybí ani populární shitcoiny, které byste spíše kupovat neměli.

Burza se nemůže zatím (?) objemy měřit s největšími, ale pokud se nechystáte obchodovat miliony, pravděpodobně vám to bude stačit. V době psaní článku má ve všední den 24 hodinové volume na BTC přes 3,35 milionu USDC (Binance má ve stejný okamžik 7,9 miliardy USDT). U ETH/BTC není ten rozdíl tak dramatický – volume je přes 1 300 BTC (na Binance je to přes 26 000 BTC). Většina dalších mincí se pak pohybuje v objemech desítek či stovek BTC. Najdete zde ale i mince s objemem nižším než 1 bitcoin, což už může být trochu problém a větší objednávku se nemusí povést uspokojit. Pak je rozumnější jít s takovou mincí na jinou burzu, ideálně na zmíněnou Binance.

Poplatky

Jaký poplatek na burze zaplatíte závisí na dvou věcech:

  • jaký uděláte objem obchodů
  • a jestli stakujete (uzamknete) nějaké CRO tokeny

Je to  vidět na přiložené tabulce. Poplatky začínají na 0,16 % a klesají s rostoucím objemem vašich obchodů. Pokud stakujete alespoň 5 000 CRO, máte slevu 10 %, kterou dostanete formou připsání CRO. Pokud budete stakovat 50 milionů CRO, dostanete slevu 100 %.

Poplatky jsou tak podobné, jako nabízí Binance, ale na ní se dostanete na lepší podmínky tím, že poplatky platíte v BNB. Můj názor je ten, že dokud na burze neprotáčíte miliony, nemusíte poplatky moc řešit, resp. je vám asi jedno, jestli platíte 0,1 nebo 0,09 %. V tomto ohledu jsou poplatky na Crypto.com v pohodě.

Nezapomeňte na zabezpečení účtu

První věc, kterou po přihlášení udělejte, je nastavení dvoufázového ověření, najdete ho ve svém profilu pod odkazem Security. Doporučuji na stejném místě nastavit i povolené adresy pro výběr. Například si tam dejte adresu svého Trezoru nebo Ledgeru a na jinou adresu pak nepůjde kryptoměny odeslat.

Závěr

Burza Crypto.com je ideální pro ty, kdo se ke kryptoměnám dostali přes kartu a nákupy kryptoměn v aplikaci a chtěli by si zkusit obchodovat na burze. Jednoduše na burzu přesunete prostředky a jednoduše je z ní zase stáhnete do aplikace. Propojení s celým ekosystémem Crypto.com je velkou výhodou, kterou konkurenční burzy většinou nemají.

Nevýhodou může být pro někoho menší počet obchodovaných kryptoměn a nižší objemy třeba ve srovnání s Binance. Na druhou stranu proti Binance ja každý malý :). Zkušenějším obchodníků asi bude chybět OCO pokyn. Trochu složitější je to s poplatky – pokud si je chcete snížit, musíte stakovat CRO. U Binance stačí platit poplatky jejich tokenem BNB.

Pokud chcete začít s tradingem, určitě neprohloupíte, když začnete na burze crypto.com. Pokud ještě nemáte kartu a účet, můžete požádat na tomto odkazu a získat 25 $ do začátku.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu