Crypto.com zná většina lidí jako poskytovatele platebních karet se štědrými bonusy. Možná už ale nevíte, že součástí ekosystému je i burza pro trading. Není tak populární jako třeba Binance, ale přesto stojí za to věnovat jí pozornost. Přečtěte si recenzi.

Pokud Crypto.com vůbec neznáte, doporučuji recenzi jejich vlajkové lodi – platební karty s cashbackem až 8 %. V rámci objednávky karty získáváte mobilní aplikaci, ve které rovněž můžete nakupovat a prodávat kryptoměny. Nenajdete v ní však pokročilé funkce potřebné pro trading. V aplikaci máte spíše směnárnu (přečtěte si jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou).

Trading na burze Crypto.com

Pokud už máte kartu od Crypto.com, resp. účet a mobilní appku, máte automaticky i účet na burze – můžete se na ní přihlásit pomocí stejných údajů na crypto.com/exchange. Pokud účet nemáte, můžete si udělat zdarma registraci pouze na burzu.

Pokud už na nějaké burze účet máte, čeká vás po přihlášení povědomé rozhraní, protože Crypto.com nic nevymýšlí a burza se drží zavedených standardů. Pokud znáte třeba Binance, budete i v Crypto.com jako doma.

Burza Crypto.com

Návod na rozhraní v rychlosti:

  • vlevo nahoře vybíráte z nabídky párů, které chcete obchodovat (na obrázku BTC/USDT)
  • graf je přebírán z TradingView. Já doporučuji používat spíše přímo TradingView – moje recenze)
  • vlevo dole najdete aktuálně otevřené pokyny a historii
  • vpravo dole zadáváte příkazy k nákupu či prodeji

Dostupné pokyny

K dispozici máte standardní sadu pokynů:

  • Limit – zadáte cenu, za kterou chcete koupit či prodat
  • Market – nezadáváte žádnou cenu, chcete koupit či prodat za tržní cenu
  • Stop Limit – zadáváte cenu, při které se na trh dá pokyn s nějakou další cenou (když cena spadne na 100, prodej za 99)
  • Stop Loss – zadáváte jen cenu, při jejímž dosažení se na trh hodí pokyn za market

Všimněte si, že burza má k dispozici Stop Loss a Stop Limit, což jsou pojmy, které často splývají v jeden, ale rozdíl je výše patrný. Naopak není k dispozici OCO pokyn, který umí třeba Binance.

Přesun peněz na burzu

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Přesun na burzu Opět mají výhodu lidé, kteří mají i kartu, resp. mají účet a mobilní aplikaci, protože z ní přesunete prostředky na burzu jedním klikem. Vyberete si v aplikaci měnu, kterou chcete na burzu přesunout, kliknete na výběr (withdraw) a zvolíte Crypto.com exchange. Burza je dostupná na adrese crypto.com/exchange a tam také ihned uvidíte, že se prostředky převedly. V mobilní aplikaci pak vidíte, kolik prostředků je aktuálně na burze.

Pokud chcete na mobilu na burze obchodovat, musíte si stáhnout druhou aplikaci – hledejte ve svém storu Crypto.com Exchange. Aplikace je opět hodně podobná tomu, co znáte z Binance, takže v ní budete hned jako doma.

Pokud chcete poslat prostředky na burzu z peněženky nebo jiné burzy, máte k dispozici standardní přesun z adresy na adresu.

Na burzu nelze vložit fiat měnu. Uživatelé aplikace Crypto.com mohou ale fiat poslat do ní, tam směnit na libovolné krypto včetně USDT a to přesunout na burzu.

Výběr peněz z burzy

Uživatelé aplikace mají opět možnost přesunout si peníze z burzy do ní. Je to asi nejjednodušší cesta, jak si užít výdělek z tradingu – jednoduše přesunete zisky do aplikace (volba Crypto.com App), v ní na platební kartu a kartou pak zaplatíte v obchodě třeba za nové Lambo 🙂

Stejně tak můžete zvolit odeslání do své krypto peněženky, nebo přesun na jinou burzu (External Wallet Address):

Obchodované páry a objemy

K datu psaní článku se na burze obchoduje osm desítek kryptoměn a nové stále přibývají. Jde samozřejmě o ty nejznámější a největší coiny, ale nechybí ani populární shitcoiny, které byste spíše kupovat neměli.

Burza se nemůže zatím (?) objemy měřit s největšími, ale pokud se nechystáte obchodovat miliony, pravděpodobně vám to bude stačit. V době psaní článku má ve všední den 24 hodinové volume na BTC přes 3,35 milionu USDC (Binance má ve stejný okamžik 7,9 miliardy USDT). U ETH/BTC není ten rozdíl tak dramatický – volume je přes 1 300 BTC (na Binance je to přes 26 000 BTC). Většina dalších mincí se pak pohybuje v objemech desítek či stovek BTC. Najdete zde ale i mince s objemem nižším než 1 bitcoin, což už může být trochu problém a větší objednávku se nemusí povést uspokojit. Pak je rozumnější jít s takovou mincí na jinou burzu, ideálně na zmíněnou Binance.

Poplatky

Jaký poplatek na burze zaplatíte závisí na dvou věcech:

  • jaký uděláte objem obchodů
  • a jestli stakujete (uzamknete) nějaké CRO tokeny

Je to  vidět na přiložené tabulce. Poplatky začínají na 0,16 % a klesají s rostoucím objemem vašich obchodů. Pokud stakujete alespoň 5 000 CRO, máte slevu 10 %, kterou dostanete formou připsání CRO. Pokud budete stakovat 50 milionů CRO, dostanete slevu 100 %.

Poplatky jsou tak podobné, jako nabízí Binance, ale na ní se dostanete na lepší podmínky tím, že poplatky platíte v BNB. Můj názor je ten, že dokud na burze neprotáčíte miliony, nemusíte poplatky moc řešit, resp. je vám asi jedno, jestli platíte 0,1 nebo 0,09 %. V tomto ohledu jsou poplatky na Crypto.com v pohodě.

Nezapomeňte na zabezpečení účtu

První věc, kterou po přihlášení udělejte, je nastavení dvoufázového ověření, najdete ho ve svém profilu pod odkazem Security. Doporučuji na stejném místě nastavit i povolené adresy pro výběr. Například si tam dejte adresu svého Trezoru nebo Ledgeru a na jinou adresu pak nepůjde kryptoměny odeslat.

Závěr

Burza Crypto.com je ideální pro ty, kdo se ke kryptoměnám dostali přes kartu a nákupy kryptoměn v aplikaci a chtěli by si zkusit obchodovat na burze. Jednoduše na burzu přesunete prostředky a jednoduše je z ní zase stáhnete do aplikace. Propojení s celým ekosystémem Crypto.com je velkou výhodou, kterou konkurenční burzy většinou nemají.

Nevýhodou může být pro někoho menší počet obchodovaných kryptoměn a nižší objemy třeba ve srovnání s Binance. Na druhou stranu proti Binance ja každý malý :). Zkušenějším obchodníků asi bude chybět OCO pokyn. Trochu složitější je to s poplatky – pokud si je chcete snížit, musíte stakovat CRO. U Binance stačí platit poplatky jejich tokenem BNB.

Pokud chcete začít s tradingem, určitě neprohloupíte, když začnete na burze crypto.com. Pokud ještě nemáte kartu a účet, můžete požádat na tomto odkazu a získat 25 $ do začátku.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu