I když si nastavíte stoploss, lépe řečeno stop limit,  může se snadno stát, že nesepne a vy stejně proděláte. Jak je to možné?

Nejprve dotaz od čtenáře

(…) pokud člověk používá příkaz stop limit, dá se zhruba říct, o kolik procent by měl nastavit rozdíl mezi příkazem stop a limitem prodeje, aby burza „neprosvištěla“ okolo mého prodejního příkazu bez prodeje?
Mně se konkrétně stalo, že jsem měl Ripple a nastavil příkaz Stop limit příliš těsně, takže jsem ráno zjistil, že pojistka pro případ pádu měny nezafungovala.

Jaký je rozdíl mezi Stop Loss a Stop Limit příkazem?

Možná jste si všimli, že někdy píšu stoploss, někdy stop loss a někdy stop limit. Jaký je v tom rozdíl? Často to trochu splývá a lidé používají pojem stoploss i pro stop limit. Rozdíl tam ale je:

Stop loss

V tomto případě nastavujete cenu, při které se aktivuje pokyn, který dá vaše mince na burzu za market cenu. To znamená, že si například nastavíte, že chcete prodat bitcoin ve chvíli, kdy cena spadne na 40 000 USD. Jakmile se tak stane, na burzu putuje váš pokyn, že chcete prodat BTC za každou cenu, prostě říkáte: „kolik dáte, za tolik to prodám“.

Stop loss a i stop limit najdete třeba na burze Crypto.com, kde si z těchto dvou můžete vybrat.

Stop limit

V případě stop limit příkazu nastavujete ceny dvě, viz dále. Narozdíl od stoplossu neříkáte, že chcete prodat za každou cenu. Nastavujete i cenu, za kterou jste ochotni prodat po aktivaci pokynu. O tomto příkazu je celý tento článek a dotaz čtenáře.

Největší a nejpopulárnější burza Binance má pouze příkaz Stop limit a Stop loss na ni nenajdete.

Jak funguje příkaz stop limit

Stop Limit Vysvětlíme si to na příkladu burzy Binance, kde je příkaz Stop Limit dostupný v klasickém i pokročilém rozhraní. Vypadá to nějak tak, jako na obrázku. Příkaz Stop-Limit nastavíte v rolovací nabídce. Následně nastavujete několik hodnot:

  • Stop – to je cena, na které se příkaz aktivuje. V našem příkladu 55 000 USDT za jeden bitcoin. Dokud stojí bitcoin více, příkaz na burze neexistuje, není ani v orderbooku.
  • Omezení – možná trochu divný překlad (nechal bych Limit). Udává cenu, za jakou chcete BTC prodat, když se stane, že jeho cena spadne na 55 000 USDT
  • Částka je asi jasná – kolik BTC chcete prodat

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

A tím se dostáváme zpět k otázce čtenáře a k problému, který může nastat. Pokud totiž nastavíte Stop i Omezení na stejnou částku, nebo na hodně podobnou, stane se v případě panického dumpu to, že příkaz se sice aktivuje, ale za tu vaší cenu nikdo BTC nechce a cena letí dál dolů.

Představte si, že nastal nějaký velký průšvih, něco jako covid v březnu 2020 a bitcoin padá dramaticky dolů. Vy máte nastaveno, aby se na trh dal pokyn, že prodáváte BTC např. za 54 990 USDT když cena spadne na 55 000 USDT. Pokud cena padá nekontrolovatelně, tak se zřítí během vteřin klidně na 45 000 USDT a vám na burze visí nabídka, že prodáváte za 54 990 USDT, což logicky nikoho nezajímá. Neexistuje člověk, který by chtěl vaše mince za tuto cenu, když si je může koupit za 45 000 USDT.

Za normálních okolností se výše popsané nestane. Bitcoin se pohybuje o jednotky či desítky dolarů a vždy se najde někdo, kdo vaše BTC koupí. Pravděpodobně se to povede, i když nastavíte Stop i Omezení na stejnou sumu.

Musíte si také dát pozor na to, jakou kryptoměnu takto prodáváte a kolik jí prodáváte. U shitcoinů může být problém už objednávka za pár tisíc dolarů, protože na něm může být malá likvidita a vy nenajdete kupujícího. Krypto za sto dolarů prodáte asi vždy, za deset tisíc dolarů už to může být problém. Ono se to nezdá, ale i relativně malá částka, resp. pár koordinovaných příkazů dokáže trhem shitcoinů hýbat (i nechtěně). Vidím to ve skupině Trader 2.0, kde když se rozhodnou všichni členové v jednu chvíli prodávat, cena jde často viditelně dolů a při nákupu naopak.

Odpověď na dotaz

Dotaz je dobrý, ale bohužel na něj neexistuje univerzální odpověď. Záleží totiž na tom, o jakou jde kryptoměnu a jak velkou objednávku realizujete. A taky o to, proč cena sviští dolů. Pokud je pokles „normální“, obchodujete nějaký likvidní coin a váš pokyn není tak velký, aby nešel běžně uspokojit, tak klidně můžete dát obě ceny stejné. Naopak, pokud cena padá třeba proto, že kryptoměna krachla, zavřeli jejího autora, byla napadena hackery, tak vám nepomůže ani velký rozdíl mezi Stop a Limit cenou. XRP z původního dotazu byl ten případ panického výprodeje, když Ripple začal vyšetřovat soud a celé se to zřítilo během chvilky.

Závěr

U většiny běžných obchodů na běžných kryptoměnách stačí dát cenu Omezení (Limit) o zlomeček níže než Stop, třeba o desetinu procenta. A nezapomeňte si přečíst i článek o OCO pokynu, který umí nastavit prodej v zisku i stop limit zároveň.

A jak nastavujete Stop Limit vy? Klidně se podělte v komentářích pod článkem.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu