Když už si člověk pořídí nějaký ten bitcoin, začne se obvykle brzy zajímat o to, jak ho používat, tj. jak někomu zaplatit nebo dostat zaplaceno. Je to velmi jednoduché.

Poslední aktualizace: 9. 4. 2024

Jak poslat bitcoiny

Pokud se s někým dohodnete na tom, že mu za zboží nebo služby zaplatíte v bitcoinu, je transakce velmi jednoduchá. Dotyčný vám musí dát adresu jeho peněženky, na kterou chce bitcoiny poslat. Je to vzdáleně něco podobného, jako číslo účtu v bance. Bitcoinová adresa vypadá nějak takto 359vV3wSyJf5TbfTSa2D4FJQbY6itEWW95 (je to skutečná adresa, klidně na ni můžete poslat něco na provoz tohoto webu :).

TIP: pro poslání menších částek za minimální poplatek použijte Lightning Network, viz níže.

Když máte adresu příjemce, přihlásíte se do své peněženky (v mobilu, v počítači či do hardwarové peněženky) a v ní zvolíte, že chcete poslat bitcoiny, obvykle hledejte tlačítko či odkaz Send. Následně vyplníte komu (adresa zmíněná o odstavec výše), kolik a u dobrých peněženek i to, jak rychle chcete bitcoiny poslat, tj. jak vysoký bude poplatek. Někdy ho můžete zadat číselně, někdy je to slovně něco jako Economy, Regular, Priority (levně, normálně, rychle). Pro zjednodušení umí peněženky často číst i QR kód (tlačítko Scan), takže nemusíte přepisovat či kopírovat změť písmen a číslic a stačí ofotit QR kód.

Podívejte se, jak celý proces vypadá například v mobilní peněžence pro iOS BRD (peněženka už neexistuje, ale princip je stále stejný):

Jak si nechat poslat bitcoiny

Když už umíte bitcoiny poslat, možná si kladete otázku, jak je přijmout. Logicky je to přesně opačný postup, tj. vy svému protějšku musíte dát svoji bitcoinovou adresu. Kde ji získáte? Opět spustíte svoji oblíbenou peněženku, na kterou si chcete nechat bitcoiny poslat (pro větší sumy doporučuji jednoznačně hardwarovou peněženku, třeba Trezor) a v ní hledáte odkaz či tlačítko Receive. Peněženka vám obvykle ukáže jak textovou variantu adresy, tak její QR kód, který stačí protistraně vyfotit. QR kódy jsou ideální, když jste s protistranou fyzicky u sebe a jen si ofotíte mobily. Ale samozřejmě se dá QR kód poslat i e-mailem, poštou a pod.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Peněženka může umět do QR kódu zakomponovat i požadovanou částku, takže plátce pak nemusí nic řešit, jen ofotí QR kód a odešle. Funguje to podobně, jako QR platba na fakturách.

Příklad použití peněženky BRD, když chci bitcoiny od někoho dostat:

Receive btc

Jak dlouho trvá převod bitcoinů?

Závisí to na vytížení sítě a tom, jaký jste zvolili poplatek. Obecně se dá říct, že za normálního provozu sítě a při zvolení standardního poplatku, budou bitcony převedeny v řádu minut. Pokud zvolíte nízký poplatek, může to trvat hodiny a v extrémním případě nedojde k převodu vůbec.

Lightning Network

Vše výše řečení platí pro transakce přímo na blockchainu (on-chain). Pro drobnější platby lze využít nadstavbu na Bitcoinem Lightning Network. Platby jsou tam rychlejší a levnější, ale fungují trochu jinak. Podrobněji to popisuji v článku K čemu je dobrý a jak funguje Lightning Network nebo Bitcoinove platby: rozdíl mezi on-chain a Lightning Network.

Rada na závěr

Nikdy neposílejte bitcoiny někomu neznámému, kdo vám o ně napíše e-mailem a přidá výhrůžky o tom, že na vás něco ví. Je to na 99 % podvod a pokus vylákat z vás peníze.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu