Pokud chcete s kryptoměnami (nebo s čímkoliv jiným) obchodovat jenom trochu aktivněji, tj. realizovat krátkodobější zisky a ne jen hodlovat, určitě používejte příkaz typu stop-limit.

Příklady v článku jsou z burzy Binance, kterou považuji za nejlepší variantu pro začínající až středně pokročilé obchodníky. Pokud na ní ještě nemáte účet, můžete si ho zdarma zřídit a burzu prozkoumat.

Obyčejné nákupní a prodejní příkazy

Při běžném pokynu říkáte burze „kup mi 10 litecoinů“ a burza vám zprostředkuje jejich nákup za cenu, která je v okamžiku podání platná. Konkrétně na Binance je příkaz označen jako Market, což znamená, že nákup je za tržní cenu v daný okamžik.

Trochu sofistikovanější je příkaz, který na Binance najdete pod názvem Limit a je lehce modifikován o to, že říkáte „kup mi 10 litecoinů za cenu 105 $ za kus“. Dokud stojí LTC 106 $, nic nekoupíte, pokud klesne na 105 $, proběhne nákup. Takovým příkazem vlastně tlačíte na prodejce litecoinů, protože oni se snaží prodat za 106 $ a když nikdo nekupuje, vidí, že vy nabízíte 105 $ a třeba si řeknou, že jim to stačí a cenu sníží. Samozřejmě nikoho nikam nedotlačíte s objednávkou 10 LTC, to byste museli pár nul přidat 🙂

TIP: když už používáte Binance, pořiďte si jejich Visa kartu a získávejte cashback až 8 %. Přečtěte si podrobnou recenzi karty.

Jak funguje příkaz stop-limit (stop-loss)

Úplně jednouduše řečeno je to prodejní nebo nákupní pokyn s podmínkou. Vysvětlíme si to na příkladu prodejního příkazu, který vypadá takto:

„Pokud klesne cena litecoinu na 100 $, tak mých 10 LTC prodej za 99,50 $“. Výhoda tohoto typu pokynu je zřejmá. Pokud LTC půjde stále nahoru, vy stále vyděláváte. Pokud by se ale trend otočil a kurz se dostal pod cenu, kterou už nejste ochotni akceptovat, litecoinů se zbavíte a nehrozí vám další ztráta, pokud bude pád kurzu pokračovat.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Stop-limit příkaz můžete samozřejmě kdykoliv zrušit a nastavit si nový. Pokud by tedy litecoin z našeho příkladu vyskočil např. na 120 $, vy si pokyn posunete třeba na 115 $, abyste si chránili část zisku.

Trailing stop

Ještě chytřejší je stop-loss typu trailing stop (ten ale Binance neumí). Funguje to tak, že stop-loss pokyn se sám posouvá nahoru nebo dolů. Tj. nastavíte ho například tak, že prodat se má litecoin v okamžiku, kdy cena klesne o 5 $ proti dosaženému maximum. To znamená, že příkaz neproběhne, dokud kurz nezakolísá tak, že spadne o pět dolarů.  Tento typ příkazu umí třeba burza Coinmate, ale ta má zase pro trading tu nevýhodu, že se na ní dá obchodovat málo kryptoměn.

Jak nastavit stop-limit na Binance

Binance má dvě rozhraní – Basic a Advanced, příkaz stop-limit najdete samozřejmě v obou. Ukážeme si to na tom jednodušším rozhraní (klikněte si pro zvětšení obrázku).

Stop limit Binance

Postup nastavení

  1. vyberte si pár, který chcete obchodovat (v příkladu je MoneroBitcoinu – BTCXMR)
  2. přepněte se u zadávání příkazu na záložku Stop-Limit
  3. do pole pro prodejní příkaz postupně zapište kdy se má pokyn aktivovat (položka Stop), za kolik prodat (položka Limit) a kolik XMR chcete prodat (položka Amount)

Stop limit info

Po kliknutí na Sell XMR vám Binance ještě celý pokyn zrekapituluje: If the last price rises to or above 0.015 BTC, an order to sell 0.6 XMR at a price of 0.014 BTC will be placed. Česky: Pokud se cena dostane na 0,015 BTC, bude na trh umístěn příkaz prodat 0,6 XMR za cenu 0,014 BTC za XMR.

To jestli nastavíte Stop a Limit na stejnou částku nebo na jinou a o kolik jinou, záleží jen na vás. Při prudkém pádu kurzu se vám může stát, že se sice aktivuje pokyn na prodej, ale prodejní cena bude nastavena moc vysoko, takže kurz kolem ní prosviští a nic se neprodá.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu