Velryba není běžný obchodník a kupovat za market cenu je pro něj sebevražda. Ale ani pro běžného tradera není market pokyn příliš rozumnou variantou. Podívejme se proč.

Nedávno padl ve skupině Trader 2.0 dotaz, proč vlastně nemohou velryby nakupovat za market cenu a co by se stalo, kdyby to dělaly. Pro nalezení odpovědi je třeba nejprve pochopit kdo je velryba a jak různé typy příkazů na burzách fungují.

Kdo je velryba?

Velryba je takový hráč na trhu, který vlastní obrovské množství mincí a je schopen svoji objednávkou výrazně pohnout cenou na burze. Důležité je uvědomit si také to, že záleží na konkrétní minci a burze. Většinou pokud se někdo baví o velrybách, myslí tím ty bitconové. A v jejich případě se bavíme o lidech či skupinách vlastnících tisíce bitcoinů.

Proč záleží i na konkrétní burze? Protože každá burze je jinak velká a s cenou tak dokáže pohnout různě velká objednávka. Například Binance ukazuje v době psaní článku objem obchodů na páru BTC/USDT za 24 hodin něco přes 40 tisíc BTC. Z toho je asi jasné, že cenou pohnete, když budete prodávat či kupovat tisíce BTC. S 10 bitcoiny tam nenaděláte nic. Pokud se ale podíváte na nějakou malou burzu, třeba na českou Coinmate, tak tam uvidíte objemy BTC/CZK okolo 10 BTC. Na Coinmate tak budete taková malá velryba i s 5 BTC. Podobně pokud si vyberete nějakou obskurní minci, která má malé objemy obchodů, můžete s jejím kurzem významně hnout třeba i s tisícovkou dolarů.

Sečteno a podtrženo, za velrybu v pravém slova smyslu obvykle považujeme velké hráče s objednávkami v milionech dolarů. Nicméně tím, kdo může špatně nastaveným pokynem hnout trhem, může být kdokoliv, vždy záleží na jaký trh se koukáme. Vědět proč nepoužívat pokyn market se tak může hodit každému, kdo na burze obchoduje.

Proč nepoužívat pokyn market

Burzy často účtují jiné poplatky tvůrcům trhu a jiné těm, kdo nic netvoří (anglicky Maker a Taker = dělám a beru). Pokud zadáváte pokyny k nákupu či prodeji jako market, jste Taker. Nic netvoříte, nijak burze nepomáháte. Pokud zadáváte příkazy jako limitní, pomáháte tvořit cenu a burza vás odmění nižším poplatkem – jste Maker.

Pro velryby je ale daleko důležitější to, že potřebují obrovské množství bitcoinů (ostatní mince teď ignorujme) nakupovat levně a prodávat draze, což nejde, pokud hodíte na trh objednávku za market cenu. Tento pokyn totiž funguje tak, že vy jím říkáte „kup/prodej mi to za jakoukoliv cenu, je mi to jedno“ a co se s takovým pokynem stane, pokud je objednávka obrovská? Podívejte se na hodně zjednodušený příklad:

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Chcete koupit 100 bitcoinů, aktuální cena je 50 000 $ za kus a v order booku burzy na straně prodávajících čekají tyto příkazy:

 • 5 BTC za cenu 50 000 $ kus
 • 5 BTC za cenu 51 000 $ kus
 • 10 BTC za cenu 53 000 $ kus
 • 10 BTC za cenu 55 000 $ kus
 • 5 BTC za cenu 56 000 $ kus
 • 15 BTC za cenu 58 000 $ kus
 • 10 BTC za cenu 60 000 $ kus
 • 20 BTC za cenu 65 000 $ kus
 • 10 BTC za cenu 70 000 $ kus
 • 5 BTC za cenu 75 000 $ kus
 • 5 BTC za cenu 100 000 $ kus

Pro zjednodušení je v orderbooku přesně 100 BTC, které chcete koupit. A co se stane, pokud do tohoto trhu přijde market objednávka na koupi 100 bitcoinů? Vykoupíte všechny BTC, co jsou na v daný okamžik na trhu k dispozici a vystřelíte tím cenu BTC na 100 000 dolarů, protože jste market pokynem řekli „kup za jakoukoliv cenu 100 BTC“.

Jenže velryba nechce kupovat BTC za 70 nebo dokonce za 100 tisíc. Velryba chce kupovat bitcoin za 50 tisíc. Proto nakupuje po menších objednávkách a hlavně příkazem limit. Dá limitní objednávku na 5 BTC za 50 tisíc, zítra dalších 5 BTC za 50 500 $ a tak podobně. Výsledkem je, že kurz nebude nijak bláznit, bude se pohybovat mezi 50 a 55 tisíci a velryba si v klidu nakoupí svých 100 BTC za 50-55 tisíc. Tohle jsou přesně ty dny, kdy kurz nikam nejde a na trhu se nic neděje.

Market pokyn jako manipulátor trhu

Pokud mají velryby nakoupeno, mohou pak výše popsaný problém market objednávky využít ve svůj prospěch a cenu záměrně vystřelit nahoru. Pokud máte nakoupeno 100 BTC po 53 tisících, můžete klidně obětovat dalších pár milionů a nechat kurz popsaným způsobem vystřelit na 100 tisíc. A protože na trhu nejsou velryby samy, tak do něj během cesty vzhůru naskáče spousty dalších lidí včetně naprostých laiků s vidinou toho, že to letí nahoru a jdeme na 200 tisíc. A velryby jim to na 110 tisících rádi vše prodají a seberou krásné zisky.

Vše popsané funguje i opačně. Pokud chcete prodat velké množství mincí, nemůžete to udělat jako market pokyn, protože si sestřelíte cenu dolů a prodáte zbytečně levně.

Nejčastější pokyny na burzách

Na závěr rekapitulace hlavních pokynů:

 • market – znamená, že kupujete/prodáváte za jakoukoliv cenu
 • limit – nastavujete cenu, za jakou chcete koupit/prodat
 • stop limit – nastavujete dvě ceny, nejprve spouštěč a pak cenu. Například „když cena spadne na 100, prodej za 99“
 • OCO – speciální pokyn, který umí prodat v zisku a pohlídat ztrátu

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu