Přišel mi docela zajímavý dotaz: jak bitcoiny „zálohovat“?

Dotaz je to chytrý a je vidět, že tazatel o tom správně přemýšlí. Navíc si myslím, že odpovědi by mohly zajímat více lidí, kteří s kryptem začínají:

Zdravím, děkuji za skvělý kurz o kryptoměnách. Jsem věkem 50+ a rozhodl jsem se to vyzkoušet, jen pro zajímavost, jen drobnou částku, která mne nijak neohrozí.
Dokonce jsem si koupil i HW peněženku.

Mohu otravovat s jedním dotazem – jak třeba bitcoiny „zálohovat“? Když se mi ta HW peněženka porouchá, tak o ně evidentně přijdu, že?
Lze je tedy pro jistotu i „vytisknout“?

Co se stane, když přijdu o HW peněženku?

Pro začátek je třeba připomenout, že bitcoiny v peněžence nejsou. Peněženka je jen nástroj, který vám zjednodušuje přístup k bitcoinům, abyste si nemuseli pamatovat složité adresy a privátní klíče. Zničením peněženky se s bitcoiny nic nestane, přijdete jen o tu pohodlnou cestu k jejich adresám. Pokud ale nemáte zálohu, nebo adresy v hlavě, o bitcoiny přijdete.

Záloha = seed

Nemusíte se ale ničeho bát – pokud uděláte při aktivaci peněženky vše správně, o své kryptoměny nepřijdete, ani když peněženku ztratíte nebo vám ji přejede parní válec. Zálohu bitcoinů, resp. celé peněženky vám zajistí tzv. seed, což je několik anglických slov ze seznamu 2048 slov (existují i české ekvivalenty), která vám peněženka při prvním spuštění ukáže a která si musíte někam dobře schovat. Ideální je vyrýt je například do kovu. Rozhodně je nepište do mobilu nebo neukládejte do počítače!

Shamir backup

Nejmodernější peněženky, třeba Trezor Safe 3 už umí rozdělit seed na více částí (říká se tomu Shamir backup) a k obnovení peněženky stačí jen několik z nich. Například si rozdělíte seed na tři části a určíte, že k obnovení peněženky stačí mít dvě.

Můžete to použít například tak, že jednu část si dáte do trezoru doma, druhou do bezpečnostní schránky v bance a třetí dáte k nejlepšímu kamarádovi. Vyřešíte tím například problém, jak se dostat k bitcoinům, pokud svoji část ztratíte, nebo se vám stane i něco horšího. Pro přístup k bitcoinům bude stačit, když dáte dohromady část od vašeho kamaráda a z banky. Zároveň máte zaručeno, že i když se s nejlepším kamarádem rozhádáte, tak on se svoji jednou částí nic nezmůže. Stejně tak se s vašimi bitcoiny nic nestane, když selže banka a někdo se dostane k obsahu vaší schránky. Kolik částí uděláte, kolik jich bude potřeba k obnově peněženky a jak je rozmístíte, je už na vás. Shamir backup je určitě lepší varianta, než jeden seed, který když ztratíte, tak máte smůlu.

Obnova peněženky

Zpět ke ztracené nebo rozbité peněžence. Pokud někdy přijdete o peněženku, tak si koupíte novou a ta se vás při spuštění zeptá, zda obnovujete existující peněženku, nebo zakládáte novu. Pokud zvolíte obnovení existující, tak zadáte ona kouzelná slova ze seedu a původní peněženka se obnoví.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Teoreticky by mělo jít obnovit i peněženku jednoho výrobce do peněženky jiného výrobce, pokud se obě řídí stejnými standardy. Konkrétně jde o standardy BIP39 a BIP44 a  musí používat standardní derivation paths. Pak by to mělo fungovat. Ale nejjistější je při ztrátě peněženky koupit stejný model a pak máte jistotu.

Důležité je připomenout i to, co by z výše napsaného mělo být zřejmé, ale jistota je jistota: Seed se nikdy nesmí dostat do nepovolaných rukou, peněženku z něj obnoví kdokoliv a s jejím obsahem může dělat co chce. Pokud nad seedem ztratíte kontrolu a dostane se k němu někdo jiný, obnoví si vaší peněženku a klidně z ní pošle všechny bitcony pryč a vy už je nikdy neuvidíte.

Závěr

  • používejte hardwarovou peněženku, jakmile máte v kryptu více než pár korun
  • pokud máte v kryptu hodně peněz, volte peněženku s podporou Shamir backup
  • při zakládání jakékoliv peněženky (i softwarové) si pečlivě opište seed a vyzkoušejte, že jste ho opsali správně (třeba Trezor má funkci, kdy mu seed cvičně napíšete a on vám potvrdí, že je správně)
  • seed zapište pokud možno „nezničitelně“ (například do kovové destičky takto nebo takto, nebo ho uložte do speciální kapsle), pokud ho opisujete jen na papír, zajistěte, aby se k němu nemohla dostat voda, oheň a podobně
  • seed pečlivě uschovejte, nesmí se k němu dostat nikdo nepovolaný
  • jednou za čas zkontrolujte, že víte, kde seed je a že funguje
  • zálohu bitcoinů na papír (papírovou peněženku) spíše nedoporučuji. Papír není zrovna super odolný materiál a hardwarová peněženka nestojí majlant

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu