Dalo by se říct, že staking je něco jako spořicí účet v kryptu – někomu svěříte své peníze a on vám za to vyplácí úrok. V kryptoměnách jsou tyto úroky daleko zajímavější než v klasických bankách, ale je třeba také na rovinu říct, že je to rizikovější než spořák ve vaší bance. Pojďme se podívat, co nabízí ve stakingu firma Nexo.

UPDATE 21. 6. 2023: Nexo narozdíl od podobných služeb přežilo podzim roku 2022 a nezkrachovalo jako třeba Celsius nebo Hodlnaut, které fungovaly podobně. Dnes je Nexus i burza a směnárna, má vlastní platební kartu a další služby. 

TIP: V článku najdete i návod, jak dostat bezpracně 25 $ v bitcoinu.

Na úvod

Stakovat se v kryptu dá na mnoho různých způsobů a každému vyhovuje jiný. Zisky rostou úměrně tomu, jak rizikový daný staking je. V tomto článku recenzuji podle mě rozumně bezpečnou variantu, která vám umí dát 4 – 5 násobky toho, co dostanete na spořáku ve vaší bance.

Stakovat můžete prakticky jakékoliv krypto, ale logicky je nejrozumnější stakovat tzv. stablecoiny, které nejsou volatilní. Když uložíte 100 USDT, který je dnes 100 USD, tak s velkou pravděpodobností bude za rok zase směnitelný za 100 USD. Stakovat nějakou jinou kryptoměnu za 20 % p. a. vypadá jako super nápad, ale pokud vám ta mince za rok spadne o 50 %, už to jako nejlepší deal nevypadá (samozřejmě můžete vsadit i na to, že o 50 % vyletí, ale to už jsme u spekulace a ne stakingu). Stakování stablecoinů může mít ale drobný háček, pokud jejich poslání do dané služby probíhá přes Ethereum síť, protože transakce jsou na ETH strašně drahé a nechcete dát za poslání 100 USDT třeba 35 dolarů. Naštěstí to jde obejít tím, že si pošlete něco s nízkými poplatky a na stablecoin to proměníte až na Nexu. O tom si povíme dále.

Na čem Nexo vydělává?

Business model Nexa a podobných služeb je jednoduchý a stejný jako u klasických bank – kryptoměny, které jim svěříte, investují jinam, kde vydělají více, než kolik vám dávají zpět a rozdíl je jejich zisk. Obvykle půjčují vaše peníze přímo jiným lidem, dávají finance do různých poolů likvidity a podobně. Dělají jen to, co si každý může v době DeFi udělat i sám, ale ne každý to technicky zvládne. Nexo to udělá za vás, ale logicky si to nechá zaplatit tím, že například někde dostane za váš coin 20 % ročně a vám dají 15 %. Kromě toho Nexo nabízí i spousty dalších finančních služeb, které ale nejsou pro tuto recenzi až tak podstatné.

Nexo – registrace

Na registraci není nic zvláštního ani složitého a pokud už jste si dělali třeba registraci na burzu, nebudete ničím překvapení. Pro vytvoření účtu vám stačí jen e-mail, ale jen s ním si nevystačíte – bez dalšího ověření (KYC) nic neuděláte. Pokud vám KYC vadí, budete se muset porozhlédnout jinde. Nexo je normální firma a musí dodržovat zákony proti praní špinavých peněz. Výhodou je, že máte možnost někomu napsat nebo zavolat, pokud máte problém.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Ověření identity probíhá přes službu netverify.com a spočívá v tom, že musíte ofotit obě strany občanky, pasu, nebo řidičáku. Pokud se ověřujete v počítači, nabídne vám aplikace chytře dokončení validace v mobilu, kde máte foťák – stačí ofotit zobrazený QR kód a pokračujete v mobilu focením dokladů. Po dokončení focení a odeslání dokladů vám aplikace oznámí, že pokračujete zase v počítači a tam byste měli vidět potvrzení, že se vše odeslalo a máte chvilku čekat na dokončení ověření. Trochu matoucí je, že vám okamžitě přijde e-mail, že je schváleno, ale ve skutečnosti schváleno není – u mě to trvalo ještě asi 3 hodinky, než byl účet opravdu verifikován.

Registrace s bonusem 25 $

Po registraci si nezapomeňte zabezpečit svůj účet. Dvoufázové ověření považuji za povinnost a určitě si ho zapněte. V nastavení si můžete vytvořit i seznam adres, na které se smí prostředky vybírat, to je také užitečné bezpečnostní opatření.

Drobná odbočka

Na můj vkus Nexo trochu moc skrývá svůj původ. Na webu nenajdete jednoduše sídlo firmy, které je podle všeho v Bulharsku v Sofii. Firma se spíše chlubí tím, kde všude má licence a registrace – jsou to Spojení státy, Švycarsko, Litva atd. Na jednu stranu chápu, že se snaží nepůsobit jako bulharská firma, i české startupy raději zakládají pobočky mimo ČR, protože pro spousty lidí mimo Evropu je Česko to samo jako Čečna. Mně osobně Bulharsko nijak nevadí, pořád je to stát v EU, byť hodně na východě. Pokud na něj dohlíží regulátoři USA i EU, nevidím v tom problém. 

Poslání prostředků

Jestli už jste někdy někam posílali krypto, tak vás nic nepřekvapí – po přihlášení do svého účtu na Nexo si na dashboardu vyberete měnu, kterou chcete vložit, kliknete na tlačítko Top Up a aplikace vám ukáže instrukce a adresu, kam máte coiny poslat.

Případně můžete zvolit i nabití kartou. V tom případě zaplatíte normálně fiatem a Nexo vám za něj koupí zvolenou kryptoměnu. Dá se tak elegantně obejít problém se zasíláním stablecoinu po ETH síti, který jsem zmiňoval výše. Pokud pošlete ze své karty 100 dolarů, bude vás to stát 101,49 dolarů a dostanete za to 99,09 USDT (na to pozor, pokud chcete bonus, vložte raději o něco víc než 100 USD). Při poslání 1 000 dolarů aplikace ukazuje, že vás to bude stát 1014,90 dolarů – je tam tedy poplatek 1,49 % (toto vše platí v době psaní článku).

Nexo nabízí v době psaní článku asi tři desítky kryptoměn. To, kterou chcete stakovat můžete vybírat podle zhodnocení, ale myslete i na to, že vyšší zhodnocení na nějakém shitcoinu nemusí být ve výsledku vůbec výhodné, protože daný coin vám může výrazně spadnout nebo i úplně zaniknout. Vysoký úrok z ničeho je pořád nic. Vždy také do svého výběru zakalkulujte poplatek sítě za poslání. Jak už jsem psal výše, poslat si do Nexa na zkoušku 100 USDT a zaplatit za to 35 dolarů nedává moc smysl.

Já osobně jsem nakonec zvolil stakování Polygonu (MATIC) za 12 % p. a. Je to jeden z těch lepších coinů, kterému docela věřím a poplatek za zaslání je minimální. Připsání MATICu na účet NEXA bylo takřka okamžité. Kdybych chtěl stakovat stablecoiny a vyhnout se přímo jejich posílání za drahé poplatky, zvolil bych platbu kartou a zastakoval USDT nebo USDC za 12 % p. a. Tuto cestu bych doporučil všem, kdo třeba žádné krypto nemají a chtějí si zkusit zhodnotit své fiatové peníze. Je to snadné a ve stablecounu vás nezajímá volatilita – za rok byste měli být bez problémů schopni vyzvednout z dnešních 1 000 dolarů 1 120 dolarů.

Pokud vás zajímají úroky na ostatních mincích, tak v době psaní článku nabízí Nexo nejvíce za Axie Infinity (AXS) – 36 % p.a., Fantom (FTM) je za 18 %, Polkadot za 15 %, Matic za 16 % a bitcoin za 8 % p. a. 

Dejte si pozor na to, že NEXO ukazuje v dashboardu vždy lepší procenta, než je stadard – typicky má dvě sazby, jednu pro fixed a druhou pro flexi. Fixed znamená, že musíte mince zamknout na měsíc a nemůžete si je vybrat. Flexi znamená, že si je můžete vybrat kdykoliv. NEXO samozřejmě ukazuje ta vyšší procenta za fixed (ale férově říká, že je to „ XX %„). 

Směna mincí za jiné

Za velkou výhodu např. proti Celsius Network považuji to, že si do NEXA můžete poslat nějaký coin a ten v něm směnit za jiný. Je to další cesta, jak jednoduše obejít poplatky na ETH síti, když chcete stakovat stablecoiny. Vyberete si na Nexu coin s nízkými poplatky za převod, někde na burze ho nakoupíte za své stablecoiny, pošlete do Nexa a v něm zase vyměníte zpět na stablecoin.

NEXO token vám zvýší výnos

Procenta úroku si můžete vylepšit tak, že budete držet token NEXO a podle toho, kolik procent portfolia budete mít v NEXO, dostanete lepší podmínky. Jestli se to vyplatí nebo ne, nechám na vašem výpočtu. Pokud to chcete vyzkoušet, můžete si NEXO na pár kliků nakoupit přímo v aplikaci. Podmínky jsou následující:

Nexo levely

Procenta se vám vylepší následovně:

  • Silver + 0,25 %
  • Bronze + 1 %
  • Platinum + 2 %

Bonus 25 $ v BTC

To nejlepší na NEXU je to, že má velmi štědré pobídky k vyzkoušení. Můžete okamžitě vydělat 25 % vkladu tím, že do NEXA pošlete ekvivalent 100 $ a necháte je tam aspoň 30 dní. Po uplynutí lhůty dostanete bonus 25 $ v bitcoinu. Existují podobné služby, kde dostanete i 50 dolarů, ale musíte také více vložit. NEXO jasně vede výší bonusu v poměru k nutnému vkladu. Abyste bonus dostali, musíte použít pro registraci do Nexa tento odkaz. Jakmile nabijete 100 dolarů, ihned vám naskočí čekající bonus v BTC:

Nexo bonus 25 $

Závěr

Nexo je zajímavá volba, pokud nechcete tradovat krypto na burze, ale rádi byste ho nějak namnožili. Stejně tak je vhodné pro ty, kdo vůbec žádné krypto nemají, vlastně ho ani nechtějí, ale chtějí zhodnotit své peníze lépe, než spořicím účtem v bance. Ve stablecoinech na Nexu je to podle mě rozumně bezpečné a se zajímavým výnosem.

Za velkou výhodu považuji možnost směňovat mince přímo v aplikaci. Nejste tak omezení tím, že co do platformy pošlete, to tam musíte držet. 

Samozřejmě je třeba na závěr zdůraznit, že své mince svěřujete třetí straně a musíte věřit tomu, že vám je zase vrátí, když si o ně řeknete. Nexo je podle mě rozumně bezpečná varianta a i když se asi trochu stydí za svůj bulharský původ, není to žádná garážovka – chlubí se 3,5 milionem uživatelů po celém světě.

Já sám v Nexu taky nějaké prostředky mám, protože nechci psát „jako“ recenze a přitom produkt nevyzkoušet. Přesto všechno ale buďte opatrní, udělejte si vlastní průzkum a svěřte Nexu jen tolik peněz, aby vás jejich případná ztráta nebolela. Rozumné je rozdělit své prostředky mezí více podobných platforem.

A tip na úplný závěr: Pokud nechcete riskovat příliš, můžete si po 30 dnech peníze vybrat a nechat vydělávat třeba jen bonusových 25 $ – potom už neriskujete žádné vlastní finance. Právě tento velmi štědrý bonus dělá nabídku Nexa zajímavou – kdo vám dá jen tak 25 % vkladu.

Registrace s bonusem 25 $

Článek budu postupně aktualizovat, pokud přijdu na nějaké nové vychytávky. Jestli nechcete, aby vám něco uniklo, zapište si odběr mého newsletteru.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu