Staking je v podstatě něco podobného jako spořicí účet – někam dáte své peníze a provozovatel vám za to dává úroky. V kryptoměnách jsou úroky daleko zajímavější než v bankách, ale je třeba také říct, že je to rizikovější než spořák v bance. Pojďme se podívat, co v tomto oboru nabízí Celsius Network.

POZOR: 13. 7. 2022 Celsius ohlásil bankrot podle kapitoly 11, takže nic z níže zvedeného už neplatí!!

Obecnější úvod

Stakovat se v kryptu dá na milion způsobů a každému vyhovuje něco jiného. Zisky rostou úměrně tomu, jak rizikové dané stakování je. Níže popisuji podle mě rozumně bezpečnou variantu, která vám vydělá 2 – 3 násobky toho, co dostanete na spořáku v bance.

Stakovat můžete spousty různých kryptoměn, ale mě v tomto případě dává největší smysl dělat to hlavně se stablecoiny, které nejsou volatilní. Stakovat něco za 20 % p. a. vypadá jako super nápad, ale pokud vám ta mince za rok sletí o 50 %, už se to jako super nápad nejeví (ano, může i o 50 % vyletět). Stakování stablecoinů má ale v současnosti jeden háček – Celsius podporuje jen poslání přes Ethereum síť a v době psaní článku to znamená poplatek 35 dolarů, což nedává moc smysl, pokud si nechcete uložit tisíce dolarů. Doporučuji tedy zvolit nějakou střední cestu a vybrat větší altcoin, kde propad nebo úplný zánik snad nehrozí. Případně použijte bitcoin, pokud bude zrovna dobrá cena poplatků.

Na čem Celsius vydělává?

Business model těchto služeb je jednoduchý a stejný jako u klasických bank – peníze, které jim svěříte, investují jinam, kde vydělají více, než kolik vám dávají zpět a rozdíl je jejich zisk. Obvykle podobné služby půjčují vaše peníze přímo jiným lidem, nebo prostředky dávají do různých poolů likvidity a podobně. Dělají to, co si každý může v době DeFi udělat i sám, ale ne každý to technicky zvládne. Služby jako Celsius to udělají za vás, ale logicky si to nechají zaplatit tak, že například někde dostanou za váš coin 15 % a vám dají 9 %. Kromě toho konkrétně Celsius nabízí i spousty dalších služeb, které jsou ale pro tuto recenzi nepodstatné.

Celsius Network – registrace

Na registraci není nic neobvyklého ani složitého a pokud jste se někdy registrovali třeba na burzu, nebudete ničím překvapení. Pro prvotní vytvoření účtu vám stačí e-mail, ale počítejte s tím, že bez dalšího ověření (KYC) nic nenaděláte. Pokud hledáte staking bez KYC, budete se muset porozhlédnout jinde. Celsius Network je firma sídlící v USA a musí dodržovat zákony proti praní špinavých peněz a podobné. Pro fungování v EU existuje pobočka v Litvě. Tím, že jde o standardní firmu, máte možnost někomu napsat nebo zavolat, pokud máte nějaký problém.

Ověření identity probíhá přes službu onfido.com a spočívá v tom, že musíte ofotit obě strany občanky, pasu, nebo řidičáku. Pokud se ověřujete v počítači, nabídne vám chytře dokončení validace v mobilu – stačí ofotit zobrazený QR kód a pokračujete v mobilu, kde je k dispozici foťák. Po dokončení focení vám oznámí, že pokračujete zase v počítači a tam se dočtete, že se vše povedlo odeslat a teď bude chvilku čekat na dokončení ověření. Nevím, zda na dokumenty kouká i člověk nebo jen chvilku trvá, než vás prozkoumá umělá inteligence 🙂 Dokončení verifikace trvalo v mém případě asi 3 hodiny. Po dokončení ověření vám Celsius nabídne nainstalování mobilní aplikace a slíbí bonus 50$ v BTC, viz dále.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Registrace s bonusem 50 $

Po registraci si nezapomeňte zabezpečit svůj účet. Dvoufázové ověření považuji za povinnost a určitě si ho zapněte.

Drobný zádrhel pro milovníky jablíček – ověření nefunguje v prohlížeči Safari, hned na místě, kde se vyplňuje adresa, to po vyplnění a odeslání stroze napíše, že se něco pokazilo. Přijde mi to trochu fail s ohledem na to, že v USA mají Macy dost velký podíl na trhu. Ale stačí nastartovat třeba Chrome a vše se povede.

Poslání prostředků

Pokud už jste někdy dělali nějaký převod krypta, tak vás nic nepřekvapí – po přihlášení do svého účtu si na dashboardu vyberete měnu, kterou chcete vložit a aplikace vám ukáže instrukce a adresu, kam máte coiny poslat. Celsius jich nabízí kolem padesátky. Můžete vybírat podle zhodnocení, ale myslete na to, že vyšší zhodnocení na nějakém shitcoinu nemusí být ve výsledku výhodné, resp. je riskantní, protože daný coin může výrazně spadnout nebo i skončit úplně. Vždy také do své úvahy zakalkulujte poplatek sítě za poslání. Jak už bylo řečeno výše, poslat si na zkoušku 100 USDT a zaplatit poplatek 35 dolarů nedává ekonomicky smysl.

Já osobně jsem nakonec pro test zvolil uložení Polkadot (DOT) za 9 % p. a. Je to coin, kterému celkem věřím a poplatek za zaslání je malý. DOT mi na účtu naskočil během chvilky a už vydělává 🙂 Pokud vás zajímají úroky na ostatních mincích, tak v době psaní článku nabízí Celsius nejvíce za Synthetix (SNX) a to 14,05% p. a. Stablecoiny jsou za 8,5 % a bitcoin za 6,2 %.

CEL token vám zvýší výnos

Procenta za stakování si můžete vylepšit tím, že budete držet token Celsiusu (CEL). Podle toho, kolik procent portfolia máte v CEL, dostanete lepší podmínky. Jestli se to vyplatí nebo ne, je na každého úvaze. Pokud to chcete zkusit, můžete si u stakované měny zaškrtnout, že chcete procenta dostávat v CEL a nikoli v dané měně. Až vám podíl CEL přeleze 5 %, dostanete se na bronzovou úroveň a získáte lepší podmínky:

CEL token a výhody

Bonus 50 $ v BTC

To nejlepší ma závěr. Kromě zmíněných procent za rok můžete prakticky okamžitě vydělat přes 10 % vkladu tak, že do Celsia pošlete ekvivalent alespoň 400 $ a necháte je tam aspoň 30 dní. Po uplynutí této doby dostanete bonus 50 $ v bitcoinu. Asi nemusím připomínat, že dnešních 50 dolarů v BTC může být za pár let daleko zajímavější sumička. Musíte ale použít pro registraci do Celsia tento odkaz, resp. promo kód 149281092e. Jakmile nabijete prostředky, ihned vám naskočí čekající bonus v BTC:

Celsius bonus

Závěr

Celsius Network je zajímavá služba pro ty, kdo nechtějí tradovat na burze, ale rádi by nějak své krypto množili. Použití je jednoduché a přímočaré, takže to zvládne i poučený laik. Samozřejmě i tady musíte myslet na to, že mince svěřujete třetí straně a musíte věřit tomu, že vám je vrátí, až si o ně řeknete. Celsius je podle mě rozumně bezpečná varianta – nejde o žádnou garážovou firmu, chlubí se 1,5 milionem uživatelů.

Sám mám v Celsiu tak nějaké prostředky, protože se vždy snažím recenzovanou službu opravdu používat. Přesto všechno ale buďte opatrní a svěřte Celsiu jen tolik peněz, aby vás jejich případná ztráta nebolela.

Rada na závěr: Pokud nechcete moc riskovat, můžete si po 30 dnech prostředky zase vybrat a nechat vydělávat jen bonusových 50 $ – pak už žádné svoje peníze neriskujete. Právě zmíněný štědrý bonus dělá nabídku Celsiusu zajímavou minimálně na vyzkoušení.

Registrace s bonusem 50 $

Článek budu updatovat, když přijdu na nové vychytávky. Pokud je chcete také sledovat, zapište si odběr mého newsletter.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu