Staking je něco jako spořicí účet v kryptoměnách, ale s daleko zajímavějšími úroky. V tomto článku se podíváme na nabídku firmy Hodlnaut.

UPDATE 21. 6. 2023: Hodlnaut je v úpadku, jinými slovy zkrachoval, takže nic z níže zvedeného už neplatí!

TIP: V článku najdete i návod, jak dostat bezpracně 30 $.

Úvodem

Stakovat se dá v kryptu mnoha různými způsoby a každému vyhovuje něco jiného. Asi základní rozdělení je na centralizované a decentralizované platformy. Hodlnaut je centralizovaná platforma, což nese výhody i nevýhody. Vždy myslete na to, že zisky rostou úměrně tomu, jak roste riziko. Hodlnaut je podle mě rozumně bezpečná varianta, která vám dokáže vydělat 3 – 4 násobky toho, co dostanete na spořáku ve vaší bance.

Stakovat doporučuji stablecoiny, které nejsou volatilní. Když uložíte 100 USDT, které koupíte za 100 USD, tak je s velkou pravděpodobností za rok směníte zase za 100 USD. Stakovat jiné kryptoměny třeba za 20 % p. a. vypadá sice jako bezva nápad, ale pokud daná mince za rok spadne o 80 %, už to moc skvělý deal není Samozřejmě můžete vsadit i na to, že o 80 % vyletí, ale to už je spekulace a ne bezpečný staking. Stakování stablecoinů může mít ale jeden háček – pokud jejich poslání do dané platformy probíhá přes Ethereum síť, může vás poslaní vyjít pěkně draho, protože transakce na ETH bývají drahé a nechcete dát za poslání 100 USDT třeba i 35 dolarů. Vždy se podívejte, kolik aktuálně poplatky stojí. 

Na čem Hodlnaut vydělá?

Business model Hodlnauta i podobných služeb je stejný jako u klasických bank – kryptoměny, které platformě svěříte, investuje jinam a tam vydělá více, než kolik vám vyplácí na úrocích. Rozdíl je pak jejich zisk. Nejčastěji půjčují obratem vaše peníze jiným lidem nebo je dávají do různých poolů likvidity a podobně. Často fungují jako jakýsi prostředník mezi technicky složitějšími investicemi ve světě Defi a běžnými lidmi, kteří hardcore finanční operace na DeFi nezvládnou. Jednoduše řečeno – pokud umí získat za váš vklad 20 %, tak vám dají 15 % a 5 % je jejich zisk. Vy klidně můžete získat celých 20 %, ale musíte na to mít určité znalosti a ty zdaleka ne každý má.

Hodlnaut – registrace

Na registraci není nic složitého a jestli už jste si dělali registraci třeba na nějakou krypto burzu, nic vás nepřekvapí. Pro vytvoření účtu vám sice stačí jen e-mail, ale následně budete muset pokračovat prokázáním plné totožnosti (KYC). Pokud vám KYC vadí, budete se muset porozhlédnout jinde. Hodlnaut Pte. Ltd je firma registrovaná v Singapuru a musí dodržovat zákony proti praní špinavých peněz. Výhodou centralizované služby je, že máte možnost někomu napsat nebo zavolat, pokud máte problém.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Ověření identity probíhá přes službu netverify.com a spočívá v tom, že musíte ofotit obě strany nějakého dokladu (občanka, pas, řidičák). Pokud se ověřujete v počítači, nabídne vám aplikace aktivně dokončení validace v mobilu, kde máte foťák – stačí ofotit zobrazený QR kód a pokračovat focením dokladů. Po dokončení focení a odeslání dokladů vám aplikace oznámí, že budete pokračovat zase v počítači. Hodlnaut chtěl snad jako jediný mezi podobnými službami i ověření adresy. To znamená, že mu musíte ofotit nějaký doklad, kde je vaše jméno a adresa. Může to být bankovní výpis, faktura za elektřinu a podobně. Mně osobně prošel výpis z kreditky Diners Club.  Na potvrzení ověření si počkáte pár dní, já jsem konkrétně čekal tři dny – od pondělí do čtvrtka.

Registrace s bonusem 30 $

Myslete na bezpečnost a hned po registraci si nastavte dvoufázové ověření, je to naprostý bezpečnostní základ.

Poslání prostředků

Pokud jste někdy někam posílali kryptoměny, tak vás nemůže nic překvapit – po přihlášení do svého účtu na Hodlnautu se přepnete na záložku Deposit/Withdrawal, vyberete si měnu, kterou chcete poslat a hned vidíte instrukce a adresu, kam ji poslat.

Hodlnaut nabízí v porovnání s konkurencí poměrně málo kryptoměn, konkrétně jen šest – BTC, DAI, ETH, USDC, USDT a WBTC. Narozdíl od Nexa nebo Celsia vám tak u Hodlnauta odpadá složité vybírání mincí, které budete stakovat. Moc na výběr totiž nemáte. Já jsem pro test zvolil BTC, protože na ETH síti byly tou dobou poplatky opravdu šílené a posílat třeba 100 dolarů a zaplatit za to 35 dolarů není moc chytré.

V době psaní článku nabízí Hodlnaut za uložení BTC úrok 6,5 % ročně. Na Ethereu je to jen 5,5 %, ale na stablecoinech USDT a USDC dává 12 % p. a. Úrok si můžete ještě vylepšit tím, že uděláte fixovaný deposit, což znamená, že po určitý čas nemůžete s prostředky manipulovat. Pokud například zamknete BTC na 30 dní, dostanete navíc 2,5 % p. a. Doufám, že to dobře chápu, protože moc jasně to popsané není.

V rámci Hodlnauta můžete také mince navzájem měnit, takže si můžete poslat například BTC a ten pak v platformě vyměnit za USDT a to zastakovat. Tuto možnost najdete pod položkou Token Swap

Holdnaut nemá žádné své tokeny jako některého konkurenční služby, takže vám nevnucuje jejich nákup a držení. 

Bonus 30 $ v USDC

Co ale má stejné jako podobné konkurenční projekty je vstupní bonus. I když není tak štědrý jako u konkurence, stále jsou to peníze za nic, takže proč si je nevzít. Pokud si do Hodlnauta pošlete ekvivalent 1 000 $ a necháte je tam aspoň 31 dní, dostanete bonus 30 $ v USDC. Existují podobné služby, kde dostanete i 50 dolarů a stačí vložit 400 USD. Abyste bonus dostali, musíte použít pro registraci do Hodlnauta tento odkaz. Jakmile nabijete 1 000 dolarů, ihned vám naskočí bonus (donedávna ho Hodlnaut dával v BTC, nyní už v USDC):

Bonus Hodlnaut

Neposílejte si do Hodlnauta prostředky po částech, bonus byste nedostali:

  • vložte 1 000 dolarů v jakékoliv podporované měně
  • celý vklad musí být proveden v jedné transakci
  • můžete si poslat malý testovací vklad, ale finální nabití 1 000 dolarů musí být provedeno do týdne od testu a v jedné transakci 
  • vklad musí ležet na účtu 31 dní v kuse

Závěr

Hodlnaut je dobrá volba pro ty, kteří preferují jednoduché nepřeplácané služby, které dělají dobře jednu konkrétní věc. Hodlnaut sice nenabízí největší bonusy ani nemá v nabídce nejvíce mincí, ale má jednoduché rozhraní, atraktivní výnosy a spolehlivě funguje. 

Samozřejmě je třeba na závěr zdůraznit, že své mince svěřujete třetí straně a musíte věřit tomu, že vám je zase vrátí, když si o ně řeknete. Hodlnaut je podle mě rozumně bezpečná varianta, není to garážová firma, ale poměrně známý brand.

Já sám v Hodlnautu taky nějaké prostředky mám, protože nechci psát „jako“ recenze a přitom produkt nevyzkoušet. Přesto všechno ale buďte opatrní, udělejte si vlastní průzkum a svěřte Hodlnautu jen tolik peněz, aby vás jejich případná ztráta nebolela. Rozumné je rozdělit své prostředky mezí více podobných platforem.

A tip na úplný závěr: Pokud nechcete riskovat příliš, můžete si po 31 dnech peníze vybrat a nechat vydělávat třeba jen bonusových 30 $ – potom už neriskujete žádné vlastní finance. 

Registrace s bonusem 30 $

Článek budu postupně aktualizovat, pokud přijdu na nějaké nové vychytávky. Jestli nechcete, aby vám něco uniklo, zapište si odběr mého newsletteru.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu