Staking je něco jako spořicí účet v kryptoměnách, ale s daleko zajímavějšími úroky. V tomto článku se podíváme na nabídku firmy Hodlnaut.

UPDATE 21. 6. 2023: Hodlnaut je v úpadku, jinými slovy zkrachoval, takže nic z níže zvedeného už neplatí!

TIP: V článku najdete i návod, jak dostat bezpracně 30 $.

Úvodem

Stakovat se dá v kryptu mnoha různými způsoby a každému vyhovuje něco jiného. Asi základní rozdělení je na centralizované a decentralizované platformy. Hodlnaut je centralizovaná platforma, což nese výhody i nevýhody. Vždy myslete na to, že zisky rostou úměrně tomu, jak roste riziko. Hodlnaut je podle mě rozumně bezpečná varianta, která vám dokáže vydělat 3 – 4 násobky toho, co dostanete na spořáku ve vaší bance.

Stakovat doporučuji stablecoiny, které nejsou volatilní. Když uložíte 100 USDT, které koupíte za 100 USD, tak je s velkou pravděpodobností za rok směníte zase za 100 USD. Stakovat jiné kryptoměny třeba za 20 % p. a. vypadá sice jako bezva nápad, ale pokud daná mince za rok spadne o 80 %, už to moc skvělý deal není Samozřejmě můžete vsadit i na to, že o 80 % vyletí, ale to už je spekulace a ne bezpečný staking. Stakování stablecoinů může mít ale jeden háček – pokud jejich poslání do dané platformy probíhá přes Ethereum síť, může vás poslaní vyjít pěkně draho, protože transakce na ETH bývají drahé a nechcete dát za poslání 100 USDT třeba i 35 dolarů. Vždy se podívejte, kolik aktuálně poplatky stojí. 

Na čem Hodlnaut vydělá?

Business model Hodlnauta i podobných služeb je stejný jako u klasických bank – kryptoměny, které platformě svěříte, investuje jinam a tam vydělá více, než kolik vám vyplácí na úrocích. Rozdíl je pak jejich zisk. Nejčastěji půjčují obratem vaše peníze jiným lidem nebo je dávají do různých poolů likvidity a podobně. Často fungují jako jakýsi prostředník mezi technicky složitějšími investicemi ve světě Defi a běžnými lidmi, kteří hardcore finanční operace na DeFi nezvládnou. Jednoduše řečeno – pokud umí získat za váš vklad 20 %, tak vám dají 15 % a 5 % je jejich zisk. Vy klidně můžete získat celých 20 %, ale musíte na to mít určité znalosti a ty zdaleka ne každý má.

Hodlnaut – registrace

Na registraci není nic složitého a jestli už jste si dělali registraci třeba na nějakou krypto burzu, nic vás nepřekvapí. Pro vytvoření účtu vám sice stačí jen e-mail, ale následně budete muset pokračovat prokázáním plné totožnosti (KYC). Pokud vám KYC vadí, budete se muset porozhlédnout jinde. Hodlnaut Pte. Ltd je firma registrovaná v Singapuru a musí dodržovat zákony proti praní špinavých peněz. Výhodou centralizované služby je, že máte možnost někomu napsat nebo zavolat, pokud máte problém.

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Ověření identity probíhá přes službu netverify.com a spočívá v tom, že musíte ofotit obě strany nějakého dokladu (občanka, pas, řidičák). Pokud se ověřujete v počítači, nabídne vám aplikace aktivně dokončení validace v mobilu, kde máte foťák – stačí ofotit zobrazený QR kód a pokračovat focením dokladů. Po dokončení focení a odeslání dokladů vám aplikace oznámí, že budete pokračovat zase v počítači. Hodlnaut chtěl snad jako jediný mezi podobnými službami i ověření adresy. To znamená, že mu musíte ofotit nějaký doklad, kde je vaše jméno a adresa. Může to být bankovní výpis, faktura za elektřinu a podobně. Mně osobně prošel výpis z kreditky Diners Club.  Na potvrzení ověření si počkáte pár dní, já jsem konkrétně čekal tři dny – od pondělí do čtvrtka.

Registrace s bonusem 30 $

Myslete na bezpečnost a hned po registraci si nastavte dvoufázové ověření, je to naprostý bezpečnostní základ.

Poslání prostředků

Pokud jste někdy někam posílali kryptoměny, tak vás nemůže nic překvapit – po přihlášení do svého účtu na Hodlnautu se přepnete na záložku Deposit/Withdrawal, vyberete si měnu, kterou chcete poslat a hned vidíte instrukce a adresu, kam ji poslat.

Hodlnaut nabízí v porovnání s konkurencí poměrně málo kryptoměn, konkrétně jen šest – BTC, DAI, ETH, USDC, USDT a WBTC. Narozdíl od Nexa nebo Celsia vám tak u Hodlnauta odpadá složité vybírání mincí, které budete stakovat. Moc na výběr totiž nemáte. Já jsem pro test zvolil BTC, protože na ETH síti byly tou dobou poplatky opravdu šílené a posílat třeba 100 dolarů a zaplatit za to 35 dolarů není moc chytré.

V době psaní článku nabízí Hodlnaut za uložení BTC úrok 6,5 % ročně. Na Ethereu je to jen 5,5 %, ale na stablecoinech USDT a USDC dává 12 % p. a. Úrok si můžete ještě vylepšit tím, že uděláte fixovaný deposit, což znamená, že po určitý čas nemůžete s prostředky manipulovat. Pokud například zamknete BTC na 30 dní, dostanete navíc 2,5 % p. a. Doufám, že to dobře chápu, protože moc jasně to popsané není.

V rámci Hodlnauta můžete také mince navzájem měnit, takže si můžete poslat například BTC a ten pak v platformě vyměnit za USDT a to zastakovat. Tuto možnost najdete pod položkou Token Swap

Holdnaut nemá žádné své tokeny jako některého konkurenční služby, takže vám nevnucuje jejich nákup a držení. 

Bonus 30 $ v USDC

Co ale má stejné jako podobné konkurenční projekty je vstupní bonus. I když není tak štědrý jako u konkurence, stále jsou to peníze za nic, takže proč si je nevzít. Pokud si do Hodlnauta pošlete ekvivalent 1 000 $ a necháte je tam aspoň 31 dní, dostanete bonus 30 $ v USDC. Existují podobné služby, kde dostanete i 50 dolarů a stačí vložit 400 USD. Abyste bonus dostali, musíte použít pro registraci do Hodlnauta tento odkaz. Jakmile nabijete 1 000 dolarů, ihned vám naskočí bonus (donedávna ho Hodlnaut dával v BTC, nyní už v USDC):

Bonus Hodlnaut

Neposílejte si do Hodlnauta prostředky po částech, bonus byste nedostali:

  • vložte 1 000 dolarů v jakékoliv podporované měně
  • celý vklad musí být proveden v jedné transakci
  • můžete si poslat malý testovací vklad, ale finální nabití 1 000 dolarů musí být provedeno do týdne od testu a v jedné transakci 
  • vklad musí ležet na účtu 31 dní v kuse

Závěr

Hodlnaut je dobrá volba pro ty, kteří preferují jednoduché nepřeplácané služby, které dělají dobře jednu konkrétní věc. Hodlnaut sice nenabízí největší bonusy ani nemá v nabídce nejvíce mincí, ale má jednoduché rozhraní, atraktivní výnosy a spolehlivě funguje. 

Samozřejmě je třeba na závěr zdůraznit, že své mince svěřujete třetí straně a musíte věřit tomu, že vám je zase vrátí, když si o ně řeknete. Hodlnaut je podle mě rozumně bezpečná varianta, není to garážová firma, ale poměrně známý brand.

Já sám v Hodlnautu taky nějaké prostředky mám, protože nechci psát „jako“ recenze a přitom produkt nevyzkoušet. Přesto všechno ale buďte opatrní, udělejte si vlastní průzkum a svěřte Hodlnautu jen tolik peněz, aby vás jejich případná ztráta nebolela. Rozumné je rozdělit své prostředky mezí více podobných platforem.

A tip na úplný závěr: Pokud nechcete riskovat příliš, můžete si po 31 dnech peníze vybrat a nechat vydělávat třeba jen bonusových 30 $ – potom už neriskujete žádné vlastní finance. 

Registrace s bonusem 30 $

Článek budu postupně aktualizovat, pokud přijdu na nějaké nové vychytávky. Jestli nechcete, aby vám něco uniklo, zapište si odběr mého newsletteru.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu