Tuhle otázku řeší mnozí nováčci. Ani já jsem nebyl před několika lety výjimkou. Níže se dočtete, proč si myslím, že pozdě rozhodně není. Poznatky zde sepsané jsem čerpal hlavně z několika knih, podcastů i X (Twitteru).

Naskočíte na záchranný člun?

Dovolte mi na začátku krátkou otázku: Stojíte na potápějící se lodi. Vody už máte po kolena, sto metrů od vás je záchranný člun s dalšími lidmi. Co uděláte?

  1. Neudělám nic a potopím se s lodí. Jsem blbec.
  2. Budu na sebe naštvaný, že jsem nebyl dostatečně chytrý a šťastný, abych viděl záchranný člun mezi prvními.
  3. Udělám vše pro to, abych se dostal na záchranný člun.

Odpověď a to, kam s ní mířím, asi chápeme. Potápějící se loď jsou státní peníze s jejich plánovanou inflací. O snižování kupní síly naší koruny v čase se přesvědčili i v Česku již všichni.

Bitcoin jako obrana proti inflaci

Jednou z možností, jak se inflaci bránit, je i nákup bitcoinu. Nejlepší nákupní příležitost koupit si bitcoin, když byl ještě pod jedním dolarem, je, troufnu si predikovat, již nenávratně pryč. Kdy je/bude druhá nejlepší příležitost vyměnit část fiatu za bitcoin? Za mě je to dnes, alespoň z dlouhodobého hlediska.

Vzpomínám, jak jsem před lety spekuloval, jestli mám odbouchnout příkaz a koupit kousek BTC. Bitcoin se mi zdál vždycky drahý a přál jsem si ho koupit výhodněji za lepší cenu. Kdo by nechtěl, že? V jednom díle Bitcoinového kanálu Kicom říká: „Jestli bitcoin uspěje, budeš doopravdy tak moc řešit, jestli jsi kdysi koupil BTC při ceně 20K USD nebo 25K USD?“ Za mě má pravdu. Pokud Bitcoin uspěje, nikoho nebude zajímat, kolik máte dolarů, ale kolik máte nestátních, necenzurovatelných, svobodných peněz. Podobně jako teď vás nezajímá, kolik můžete mít za 1 000 korun tureckých lir nebo egyptských liber, a to asi ani když tam jedete na dovolenou. Ano, bitcoin může stát zítra o hodně tisíc méně, ale i více. Krátkodobě časovat trh neumí nikdo. Snad jen pár vyvolených jako třeba předseda FEDu.

Spolkněte ego

Nedávno mě zaujala myšlenka Jacka Mallerse: „Pozdě? Bitcoin je kus softwaru. Neví, že si někdo koupil bitcoin za fiat. Takže pozdě vůči čemu nebo komu? Aha, vy myslíte pozdě vůči vašim známým, kamarádům a influencerům, kteří si již nakoupili. Bitcoin je ego test. Jestli jste přesvědčeni, že Bitcoin jsou správné peníze, tak spolkněte ego, že jste nenakoupili dříve.“

Taky závidím lidem, kteří si nakoupili stovky bitcoinů za pár peněz. Musíme si ale uvědomit, že je kupovali za úplně jiné situace, než je nyní. Dříve byl Bitcoin brán opravdu jen jako hračka pro geeky a panovalo kolem něho ještě více mýtů než nyní. Většina z nich bitcoin již dávno prodala, protože ne všichni pochopili jeho potenciál, nebo prostě nevydrželi psychicky volatilitu a prodali. O míře adopce nebo akceptace BTC Wall Streetem v podobě ETF se všem maxíkům mohlo před lety jenom zdát.

Kdy byl nejlepší čas koupit pozemek na Manhattanu?

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Pro anonymní nákup použijte českou aplikaci Vexl nebo bitcoinmat.

Michael Saylor se na toto téma vyjadřuje pravidelně. Již dávno jsem viděl jeho rozhovor, kde mimo jiné říká: „Kdy byl nejlepší čas koupit pozemek na Manhattanu? Asi v 17. století, kdy začalo osidlování. Kdybyste měli možnost koupit pozemek v 18. století, koupili byste? A co v 19. a 20. století? Koupili byste i po 2. světové válce? I po finanční krizi v roce 2008?“  Vždycky je vhodné vyměnit ničím nekryté inflační peníze, které mohou kdykoliv devalvovat, za něco, co nelze namnožit bez většího úsilí. Bitcoin má z pohledu peněz dokonce lepší vlastnosti než pozemek na Manhattanu.

Riziko je nemít žádný bitcoin

Kdo byl letos na konferenci CryptoByte v Liberci, mohl tam od Lukáše Kovandy slyšet: „V dnešní době považuji za vyšší riziko nemít žádný bitcoin, než mít i třeba malou expozici v řádu několika procent.“ I když Bitcoin nechápete nebo nenávidíte, chcete doopravdy riskovat, že budete mít vše kromě Bitcoinu a ten bude jednou světově akceptovanými penězi? Od toho jsme možná desítky let daleko, ale mrkněte na fotky. První zachycuje rok 1900, kdy na 5th Avenue v New Yorku je zakroužkován jediný automobil. Druhá o 13 let později, stejné místo. Rozdíl najdete snadno. Stačilo jediné, lepší technologie.

Jak přijít bezdůvodně o účet

Kdy je pozdě mít v rukách necenzurovatelné peníze 24/7? Můžeme se zeptat na zkušenosti lidí, kterým zmrazili bezdůvodně bankovní účet. Myslíte, že je to nemožné? Můj známý, žijící dlouhodobě v Česku, je ruské národnosti. Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině a po uvalení sankcí Západem se nestačil divit. Jeho účet byl zmražen. Jeho jméno se shodovalo s významným ruským generálem, který byl na sankčním seznamu. Trochu úsměvné, ale trvalo to 3 měsíce, než se znovu dostal k penězům. Nikoho to moc nezajímalo. Příkladů využití a použití Bitcoinu si necháme na jiný článek.

Kdy si kupujete pojištění?

Kdy je nejlepší (nejlevnější) koupit si pojistku proti případné další inflační vlně? Asi nikdo neočekává, že se inflace zastaví. Kupovat si pojistku výhodně se vyplatí, když nehrozí nebezpečí nebo není alespoň tak velké. Hořící dům vám už nikdo nepojistí.

Častým důvodem, proč si někteří myslí, že na nákup BTC je pozdě, je cena. Pokud jste již nabyli přesvědčení, že Bitcoin má smysl a trápí vás cena, řešení je již známé: DCA za drobné částky, u kterých vám nebude vadit, že se mohou měřeno ve fiatu dočasně znehodnotit.

Pozdě na nákup BTC určitě není, minimálně z pohledu adopce. Sami si můžete ověřit, kolik lidí z vašeho okolí ví, co jsou peníze, jak fungují, co je inflace a jak ji řeší Bitcoin, a kolik lidí ho nějakým způsobem používá. Z mého okolí ví většina lidí možná to, kolik bitcoin aktuálně stojí, ale fundamenty moc nechápou.

Nekupujte bitcoin, protože vám to někdo poradil nebo protože jste viděli jedno video na YouTube. Studujte, čtěte, poslouchejte, bavte se s kamarády. Jděte na konference, meet-upy skupiny jednadvacet.org a pak se rozhodněte. Abyste nebyli zklamaní, je potřeba si správně nastavit očekávání. Jsem přesvědčen, že není pozdě se vzdělávat o bitcoinu. Každý ať se sám pak rozhodne, jestli vymění fiat za bitcoiny.

Jak dopadnete vy? Stále váháte? Prvním pěti, kteří budou sdílet tento článek na Twitteru (X) pošlu 1 000 satů na vyzkoušení Bitcoinu. Nezapomeňte mě v tweetu označit (@TomBures81) a začít sledovat.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu