Taky si říkáte, že bitcoin je zrovna dnes moc drahý, že si ho koupíte později levněji? Není to úplně nejlepší taktika.

Aktualizace: 16. 2. 2024

Čekat donekonečna na nižší cenu je stejně špatně, jako vzít všechny své peníze a koupit za ně bitcoiny teď. Podívejte se na lepší taktiky.

V době aktualizace článku a při kurzu BTC 52 000 $ neexistuje na světě moc lidí, kteří by nákupem bitcoinu prodělali. Je úplně jedno, jestli nakupovali za 100 dolarů nebo za 50 000 dolarů. Pořád jsou dnes v plusu, protože dlouhodobě jde bitcoin pořád nahoru. Ano, může se vám stát, že si koupíte bitcoiny na ATH (all time high) a budete pak dva roky v mínusu. Lidé nakupující v prosinci 2017 nebo listopadu 2021 by mohli vyprávět 🙂 Ale i ti z roku 2017 už jsou dnes v krásném plusu, stačilo vydržet. A co by dnes lidé dali za to, aby mohli nakoupit BTC za 20 tisíc dolarů. Vše je relativní.

Nikdy netrefíte dno

Netrefíte dno ani top. Nemáte šanci poznat, kde graf je a kam půjde. Proto vychází jako dlouhodobě nejúspěšnější taktika tzv. DCA (Dollar cost averaging). To znamená, že nakupujete pravidelně po menších částkách. Vůbec pak nemusíte řešit kurz BTC, protože ten se vám neustále průměruje. Jednou nakoupíte relativně draze, podruhé zase levně. Podívejte se na příklad nákupu BTC každého prvního dne v měsíci v roce 2021:

  kurz BTC vůči USD prvního v měsíci (close) za 100$ koupeno BTC
prosinec 20 18 764 0,00533
leden 21 33 300 0,00300
únor 21 33 526 0,00298
březen 21 49 587 0,00202
duben 21 58 720 0,00170
květen 21 57 800 0,00173
červen 21 36 693 0,00273
červenec 21 32 875 0,00304
srpen 21 39 845 0,00251
září 21 48 810 0,00205
říjen 21 48 141 0,00208
listopad 21 60 911 0,00164

Jak vidíte v tabulce, postupně byste nakoupili 0,03081 BTC a zaplatili za to 1 200 dolarů. V době vydání článku byl BTC za 56 200 $ což znamená, že jste byli 531 $ v plusu (+ 46 %). Myslíte si, že byste podobné zhodnocení udělali tak, že byste se snažili trefit dno a nejlepší kurz? Devadesát devět procent lidí to nedokáže. Kupovat postupně dle výše uvedeného příkladu zvládne i cvičená opice. Pokud si chcete s historickými daty hrát více, zkuste backtesty na Štosuj.cz.

Největší chyby nováčků

Pokud jste právě objevili bitcoin a chcete rychle naskočit, tak nejhorší věc, co můžete udělat je, že vezmete celou vyčleněnou sumu a nakoupíte za ní teď hned, protože si myslíte, že vám ujíždí vlak. Je prakticky jisté, že cena bude někdy v budoucnu nižší než dnes, jen nevíte kdy. Proto si sumu rozdělte na více částí a kupujte postupně. Doporučuji minimálně 3 – 5 částí a nakupujte s odstupem několika týdnů až měsíce. Až sumu utratíte, přejděte na DCA. 

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Další chyba je zmíněna už v nadpise článku – chcete si počkat s prvním nákupem na lepší cenu. Počkáte do zítřka, třeba bude BTC o 1 000 dolarů levnější. Jenže ráno se probudíte a on je o 5 000 dolarů dražší, takže v panice nakoupíte a pozítří je zase o 5 000 levnější. Přesně těmto panickým nákupům se vyhnete DCA nákupy – nebudete muset nic řešit a kurz vás nebude stresovat.

Jak nakupovat bitcoin levně

Kromě DCA můžete část kapitálu nechat na chytání poklesů a řídit se známým „buy the dip“ (nakupuj v poklesu). Ale pozor, nečekejte na propad se všemi penězi, taky se nemusíte dočkat.

Nastavte si burze limit objednávky za nižší cenu. Propady totiž ručně nechytnete, mohou trvat klidně jen pár minut. Nastavit objednávku na libovolnou cenu umí každá burza, pro začátečníky mohu doporučit třeba českou burzu Coinmate. Na burze pak použijete příkaz Limit, kterým řeknete, že chcete koupit třeba 0,01 BTC na ceně 1 mil. Kč za BTC. Jestli tam někdy cena spadne, příkaz se vám vyplní a vy jste koupili dip. Nevýhodou Limit příkazů je to, že vám v nich mohou ležet peníze i několik měsíců a třeba se nevyplní nikdy. Čím níž příkaz dáte, tím je šance menší. Když ho dáte 10 % pod aktuální cenu, je šance na vyplnění poměrně slušná. Pokud ho dáte níž o 90 %, je poměrně velká šance, že se nevyplní nikdy.

Výše uvedené nepoužívejte na první nákup. Nějaké bitcoiny kupte hned za aktuální cenu, abyste „něco“ měli. Existuje i možnost, že BTC už levnější nikdy nebude a vy byste čekali donekonečna. Twitter je plný lidí, kteří v letech 2022 a 2023 čekali na bitcoin za 15 tisíc dolarů…

TIP: Vše výše uvedené vám dokáže zautomatizovat česká služba Štosuj. Přečtěte si její recenzi.

Nikdy netrefíte top

Stejně jako nikdy netrefíte nejnižší cenu, netrefíte ani tu nejvyšší. Ani zkušený trader nemá šanci ji trefit. Pokud budete spekulovat na to, že své bitcoiny dnes prodáte a koupíte si je později levně zpět, tak máte slušnou šanci, že je budete kupovat zpět o hodně dráž.   

Samozřejmě, že shortovat (prodat draho a levněji koupit zpět) je velké lákadlo a může vám to i vyjít, pokud se budete tradingu věnovat aspoň poloprofesionálně. Ale i tak byste si na podobné hrátky měli vyhradit jen nějakou menší část svých bitcoinů a nehrát na burze se všemi.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu