Burza Binance má pro své uživatele v nabídce i platební kartu Binance Visa Card, která umožňuje platit kryptoměnami a nabízí i zajímavý cashback až 8 %. Pojďme se na ni podívat podrobněji.

UPDATE: Binance provoz karty v říjnu 2023 zastavila, nemá smysl číst dál. Pkud hledáte podobnou kartu, přžečtěte si recenzi karty Plutus.

Jak o Binance card požádat

Nejprve musíte mít samozřejmě účet na Binance (založit lze zdarma) a musíte poskytnou své identifikační údaje v rámci KYC. Pro účty bez ověření není karta k dispozici. Protože ale Binance postupně účty bez identifikace ruší, resp. nutí všechny klienty k identifikaci, bude mít brzy ověřený účet každý a tím pádem i možnost o kartu požádat.

Žádost o kartu probíhá přímo ve vašem účtu, stačí na ní najet v menu Finance – Binance Visa card a pár kliky o kartu požádat. Protože Binance už o vás vše ví, spočívá žádost v podstatě jen v kontrole a odsouhlasení údajů uvedených na kartě a adresy pro doručení.

Pokud už máte u Binance účet, můžete přejít na žádost o kartu rovnou přes tento odkaz.

Binance Visa Card
Jak dlouho trvá výroba a doručení

Binance na svých stránkách uvádí, že kartu dostanete do dvou týdnu. V mém případě bylo dodání karty takřka bleskové a srovnatelné s dodáním karty od české banky. Od objednání karty jsem ji měl doma za týden. Od e-mailového potvrzení v mailu, že je karta na cestě, to trvalo už jen tři pracovní dny. Binance card vám přijde v obyčejné obálce s jedním letákem A4, který je tam ale spíš proto, aby karta nebyla v obálce jen tak. Na letáku se nic zásadního nedozvíte, nejsou tam dokonce ani instrukce jak kartu aktivovat. Že je třeba kartu aktivovat přes web v účtu Binance, ale snad každému dojde.

Pokud byste čekali vymazlenou obálku ve stylu Crypto.com, Wirex či Curve, budete zklamáni. Binance si stejně jako české banky s balením karet hlavu neláme. Ale jak by řekl klasik: „Na funkci to nemá vliv“. 

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Karta je samozřejmě plastová, pokud toužíte po kovové krypto kartě, musíte ke konkurenci, konkrétně třeba ke zmiňovanému Crypto.com. Ale ruku na srdce, koho dnes zajímá, jak vypadá karta, když ji všichni máme v mobilu nebo v hodinkách?

Pokud jste nedočkaví a nechcete na kartu čekat, nabízí Binance virtuální kartu, která by měla fungovat ihned po registraci. Mně se ale nepovedlo nikde žádost o virtuální kartu najít. Ale protože jsem na kartu nijak nespěchal, nehledal jsem možná dostatečně usilovně.

Technicky je karta vydána UAB „Finansinės paslaugos „Contis“ pod dohledem Bank of Lithuania – jde tedy o kartu vydanou v EU v Litvě (většina globálních fintechů potřebující banku v EU funguje z Litvy, takže na tom není nic neobvyklého).

Aktivace karty

Opět využijete známou cestu ve svém účtu Finance – Binance Visa card, kde už na vás čeká dashboard vaší karty. Kartu aktivujete tak, že kliknete na tlačítko Activate card a postupně zadáte poslední čtyři číslice karty a tři číslice CVV.

Po aktivaci ještě doporučuji zjistit PIN ke kartě – to uděláte pomocí tlačítka Manage my card a následně View PIN. Zobrazení PINu je podmíněno zadáním bezpečnostního kódu, který vám přijde na mail. Moc nerozumím tomu, proč nestačí kód generovaný aplikací pro 2FA. Mailové kódy jsou na Binance trochu otravné, protože alespoň mě chodí hodně zpožděné, čekám na ně klidně 5-8 minut.

Pokud byste někdy potřebovali kartu zablokovat, je to opět pod Manage my card a následně vyberete Freeze.

Jak kartou Binance platit

Binance card je standardní bezkontaktní Visa karta, takže se s ní platí úplně normálně, jako s jakoukoliv jinou kartou. Obchodník vůbec neví, že platíte kryptem, nemusíte se bát, že budete u pokladny za exota. Navíc fakticky kryptem neplatíte, to se v rámci transakce převede na fiat, konkrétně na eura.

Apple Pay, Google Pay

Majitelé telefonu s Androidem mohou vyžít Google Pay a Samsung Pay. Majitelé jablíček mají smůlu, Apple Pay karta neumí. Ale ani s iPhonem není nic ztraceno – kartu lze přidat do Curve, což je zjednodušeně řečeno karta, která do sebe umí načíst jiné karty a v mobilní aplikaci si pak jen vyberete tu, za kterou se má Curve „vydávat“. A Curve Apple Pay umí 🙂

Curve využijete mimo jiné i pro kartu od Crypto.com, který zatím Apple Pay jen slibuje, takže pokud máte iPhone a nebaví vás tahat karty, které neumí Apple Pay, doporučuji. Přes tento odkaz dostanete myslím po registraci i nějakou malou odměnu, něco jako 5 liber 🙂

Cashback (z každé platby kartou dostanete něco zpět)

Asi jeden z hlavních taháků karty je cashback – můžete získat až 8 % z každé platby (pro každý level karty je nastaveno různé měsíční maximum cashbacku). Kolik procent z platby získáte zpět, záleží na tom, kolik držíte BNB – tokenů burzy Binance. V době vydání článku je cena jednoho Binance coinu asi 350 $ (aktuální kurz BNB). Takže si jistě spočtete, že když na 2 % cashback potřebujete držet 1 BNB, je to cca 7 500 Kč. Pokud jste nenakoupili spousty BNB v době, kdy jeden coin stál pár dolarů, budou pro vás další levely asi obtížně dostupné. Zase si snadno spočtete, že na 8 % cashback musíte v BNB držet asi 4,5 milionů Kč.

Nejvíce uživatelů asi dosáhne na 2. level a cashback 2 %. To je stále velmi slušná nabídka, kterou vám žádná česká banka nedá. Při tomto cashbacku potřebujete kartou prohnat cca 375 000 Kč, abyste si mohli říct, že jste vydělali na vklad 1 BNB. Pro jistotu ale připomínám, že BNB je stále vaše a kdykoliv ho můžete prodat, není to žádný nevratný poplatek. Pokud BNB prodáte, spadnete do nižšího levelu, nic jiného se nestane.

Binance cashback

Průměrný měsíční zůstatek BNB znamená průměrný zůstatek BNB ve všech vašich peněženkách na Binance za období 29 dní před včerejškem. To znamená, že BNB vám klidně může někde na Binance vydělávat ještě jednou (staking, farmaření, …).

Z výše uvedeného plyne, že proti Crypto.com vám karta sama putuje mezi levely podle toho, kolik BNB zrovna máte. Nemusíte tedy o přesun do jiného levelu nijak žádat a rovněž váš „vklad“ BNB není nijak blokován, nikam ho nezamykáte.

Jak na kartu dostat prostředky

Karta má oddělenou „peněženku“, takže to, že máte nějaké prostředky na Binance neznamená, že je můžete kartou jen tak utratit. Je to logické, je to i vaše ochrana – nechcete, aby někdo mohl kartou vyluxovat celý váš účet.

Důležité je, že třeba na rozdíl od karty Crypto.com nemusíte na kartu přesouvat fiat, ale nabíjíte rovnou kryptoměny. Karta podporuje momentálně těchto 10 kryptoměn: BNB, BUSD, BTC, ETH, SXP, ADA, DOT, FIL, XVS, VAI + Euro. Na kartu můžete přesunout kteroukoliv z těchto kryptoměn a ony se teprve v okamžiku platby převedou na fiat. Přesun ze spotové peněženky je velmi intuitivní – v mobilní aplikaci i na webu se vám nabídnou měny, které držíte a lze je tedy pro přesun na kartu použít. Šikovné je to, že nemusíte listovat nabídkou měn, které nemáte – vidíte jen ty, které opravdu držíte.

Transfer na kartu

Karta je vedena v eurech, takže v aplikaci vidíte orientační sumu právě v eurech, abyste nemuseli před nákupem složitě počítat, kolik máte k vlastně k dispozici, když byste viděli třeba jen něco jako 0,00015 BTC, 0,009 ETH a BNB 0,23.

Pokud máte na kartu přesunuto více různých kryptoměn, tak při platbě vám je mění na fiat v tom pořadí, jak jsou výše zapsané a defaultně seřazené v aplikaci. U testovacího nákupu jsem měl něco v BNB, něco v BUSD a pár EUR. Po platbě zmizely všechny BNB a část BUSD. Ovšem pořadí měn si můžete změnit, takže není problém si určit, že jako první chcete utrácet třeba ETH. Vyzkoušel jsem to u druhého testovacího nákupu a opět se prodalo to krypto, které bylo v seznamu první.

Pokud nemáte na Binance žádné prostředky, můžete si je tam poslat pomocí jiné karty nebo SEPA platby. V době psaní článku má ale Binance problémy se SEPA platbami a má je pozastavené. Pokud se nepletu, tak dokud nejdou SEPA platby, odpouští Binance poplatek za nabití pomocí jiné karty, ale doporučuji to před platbou prověřit.

Poplatky, kurzy, limity

Poplatky jsou u Binance card jednoduché – žádné nejsou, karta je zdarma. Myšleno je ale poplatky placené přímo Binance.

Zvláštní formulace je ale v podrobnějším ceníku, kde se píše, že na všechny platby v UK a EEA může být uplatněn poplatek až 0,9 %. Pokud jde ale o platby v jiné měně než v eurech, poplatek není (což je případ použití karty v Česku). Binance všude zdůrazňuje, že jí poplatky neplatíte, pouze mohou být účtovány poplatky třetích stran, což bude asi tento případ (?). Pokud se někdo ze čtenářů vyzná v této problematice lépe, budu rád za doplnění v komentářích pod článkem.

Kurz převodu na fiat

Asi vás bude zajímat i to, za jaké ceny prodá Binance vaše krypto. Na účtence za platbu, kterou zobrazíte klikem na transakci v jejich přehledu, přesně vidíte, kolik jste za směnu dostali. Při mém testovacím nákupu dne 21. 9. po 18. hodině mi účtenka ukazuje 1BNB = 314,68 EUR a není problém zjistit, že v ten čas byl na burze opravdu kurz okolo těchto hodnot. Poplatek za směnu, který normálně platíte na burze, tam podle mě není, resp. není nikde u transakce vyčíslen.

Pro nás v Česku je celý výpočet ještě komplikovaný tím, že musíme koukat na kurz eura vůči koruně. Při zkušebním nákupu jsem dal za euro 25,437 Kč. Kurz ČNB byl 25,41, takže tady je vše v pohodě. Kurz by měl být ten, který dává Visa – Binance k tomu píše „Jakákoli transakce v cizí měně bude převedena na eura. Provedeme to podle směnného kurzu, který poskytuje společnost Visa Europe v den zpracování transakce, který se může lišit od skutečného data transakce.

Podle mého názoru se tedy nemusíte při platbě kartou bát žádných skrytých nákladů v podobě nevýhodných kurzů.

Karta má samozřejmě nastavené limity útrat a to konkrétně 8 700 EUR/den na platby kartou290 EUR/den pro výběr z bankomatu. Binance za výběr z bankomatu nic nechce, ale upozorňuje, že „někteří poskytovatelé bankomatů mohou účtovat dodatečný poplatek a měli by vás na to upozornit před potvrzením transakce.“ Výběr z bankomatu jsem nezkoušel a neplánuji to – hotovost je pro mě jednodušší vybrat z české banky.

Připsání cashbacku

Cashback se připisuje v BNB přímo na kartu a jeho připsání je opožděné o dva dny. Není to „až dva dny“, cashback opravdu neuvidíte dříve, dokonce není vidět ani po 48 hodinách. U testovací platby naskočil někdy v noci po dvou dnech od platby. Připsán je ale dle kurzu BNB v okamžiku platby, což si můžete jednoduše zkontrolovat, protože na detailu platby vidíte vše potřebné:

Detail platby

Při čekaní na připsání cashbacku jsme trochu znejistěl a přemýšlel, jestli se vůbec cashback připíše při platbě přes Curve. Když jsme googlil, nacházel jsem stejné dotazy, ale většinou byly odpovědi, že to funguje. A mohu potvrdit, cashback při platbě přes Curve funguje bez problémů.

Závěr

Pokud používáte burzu Binance a chcete občas směnit své krypto výdělky na fiat peníze, je Binance card ta nejjednodušší cesta a nemusíte vůbec řešit otázku jak vybrat peníze z Binance, což je mimochodem jeden ze zdejších nejčtenějších článků.

+ Jasným plusem je zajímavý cashback, nulové poplatky, rychlé dodání i snadné používání díky intuitivní mobilní aplikaci
Pokud bych hledal mínusy, tak snad jen chybějící podpora Apple Pay a trochu nepříjemné je zpožděné připisování cashbacku

Jestliže Binance nepoužíváte a hledáte hlavně cashback a jiné výhody, bude pro vás asi o trochu atraktivnější karta Plutus, u které můžete mít i další bonusy jako třeba  Spotify či Netflixu zdarma.

Pokud jste krypto nadšenec, pořídíte si samozřejmě karty obě a možná i nějaké další 🙂

Žádost o kartu

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu